Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 13.07.2016 14:44 Publikacja: 13.06.2016 05:00
Od lewej Ewa Usowicz zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, Tomasz Giaro, dziekan elekt Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Monika Całkiewicz, prorektor ds. Studiów Prawniczych Akademii Leona Koźmińskiego, Mieczysława Błoński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uczelnia Łazarskiego, Emil W. Pływaczewski, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, Lech Gardocki, dziekan Wydziału Prawa SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Janina Błachut, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Najlepsze wydziały prawa – uczelnie publiczne. Od lewej prof. Tomasz Giaro z Uniwersytetu Warszawskiego (III miejsce), prof. Janina Błachut z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (I miejsce) oraz prof. Emil W. Pływaczewski z Uniwersytetu w Białymstoku (II miejsce)
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Najlepsze wydziały prawa – uczelnie niepubliczne. Od lewej: dr Mieczysław Błoński z Uczelni Łazarskiego (II miejsce), dr hab. Monika Całkiewicz z Akademii Leona Koźmińskiego (I miejsce), prof. Lech Gardocki z SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny (III miejsce) (Foto: Fotorzepa)
Foto: Rzeczpospolita/Robert Gardziński
W V Rankingu Wydziałów Prawa na podium w kategorii uczelnie publiczne znalazły się wydziały z Krakowa, Białegostoku i Warszawy. Po raz pierwszy też oddzielnie sklasyfikowaliśmy uczelnie niepubliczne. Zwyciężyło Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego, tuż za nim uplasowała się Uczelnia Łazarskiego, a na trzecim miejscu SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny.
O miejscu w rankingu decydowały wyniki uzyskane w trzech kategoriach: potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpraca z zagranicą.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Kapitał społeczny, zielona transformacja i cyfryzacja to kluczowe czynniki, które mogą znacząco wpłynąć na rozwój polskiej gospodarki w 2025 roku.
Bohaterami Listy 2000 Największych Przedsiębiorstw są mniejsze, często nieznane firmy. Ich sukces i miejsca pracy, które tworzą, mają kluczowe znaczenie dla bytu wielu miast i miasteczek w kraju.
Różnorodność, równość i inkluzja (DEI) to kluczowe elementy, które determinują rozwój i sukces nowoczesnych organizacji. Pomimo deklaratywnych działań i polityk, wciąż istnieją poważne wyzwania związane z ich implementacją, szczególnie w obszarach prawnych, instytucjonalnych oraz świadomości społecznej i biznesowej. Inkluzywność i równość w pracy to warunek niezbędny do pełnego wykorzystania potencjału ludzkiego oraz eliminacji barier ograniczających rozwój społeczny i zawodowy różnych grup.
Raport Mario Draghi’ego podkreśla pilną potrzebę przyspieszenia działań Unii Europejskiej w obliczu globalnych wyzwań gospodarczych, ale wymaga to realistycznego podejścia, skoordynowanych działań państw członkowskich oraz uwzględnienia specyfiki nowej Europy, co stanowi kluczowe wyzwanie dla polskiej prezydencji. Przed nami historyczny moment, który może wpłynąć na kierunek polityki unijnej, szczególnie w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu oraz konkurencyjności Europy na globalnej arenie.
Bezpieczeństwo lekowe, definiowane jako zdolność do samowystarczalności w zakresie produkcji leków i substancji czynnych (API), stanowi fundament zdrowotnej i ekonomicznej stabilności Europy. Zdaniem uczestników panelu dyskusyjnego „Bezpieczeństwo lekowe jako filar gwarantujący stabilność europejskiej gospodarki”, strategiczna niezależność wymaga nie tylko relokacji produkcji do Europy, ale także wsparcia rozwoju lokalnego przemysłu farmaceutycznego oraz stworzenia europejskiej listy leków krytycznych.
W sesji otwierającej scenę ESG, na którą składało się wystąpienie na temat atestacji, panel dyskusyjny „CSRD, CSDDD, Atestacja. Na jakim etapie jesteśmy?” oraz case study Grupy ERBUD, omówiliśmy najważniejsze wyzwania, które czekają przedsiębiorstwa raportujące zgodnie z nowymi wymogami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas