Aktualizacja: 21.05.2020 11:58 Publikacja: 21.05.2020 11:58
Foto: Adobe Stock
Osoby urodzone w czerwcu, które chciały przejść na emeryturę od razu po uzyskaniu wieku emerytalnego, były w gorszej sytuacji niż inni. Niekorzystna waloryzacja ich składek powodowała, że wysokość comiesięcznej wypłaty była niższa niż gdyby wniosek złożyli dopiero w lipcu. Dlatego czerwcowi emeryci często wstrzymywali się ze złożeniem wniosku o emeryturę do lipca tracąc jednak wypłatę świadczenia za czerwiec. Za to co miesiąc otrzymywali wyższą emeryturę. Różnica wynosiła czasami nawet 300 zł. Przed składanie wniosku w czerwcu przestrzegał nam sam ZUS.
Częściowy paraliż pracy sądów i pogłębienie chaosu – to obawy prawników komentujących ujawnione właśnie plany reformy statusu tzw. neosędziów. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o projektach, które ma na biurku Adam Bodnar.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Niedługo po marcowej waloryzacji emerytur seniorów czeka kolejny zastrzyk gotówki. Trzynasta emerytura będzie wypłacana miesiąc później, wraz z kwietniowym świadczeniem. Ile wyniesie „trzynastka" w 2025 roku i kiedy dokładnie planowane są wypłaty?
Ktoś pojawia się pod twoimi drzwiami i mówi, że musi wejść do środka – bez względu na to, czy jest to policjant, strażak, czy listonosz, można mieć poważne wątpliwości przed wpuszczeniem obcej osoby do swojego mieszkania. Kiedy nie trzeba tego robić?
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie głośnej afery maseczkowej. Nie ujawni powodów, bo decyzję zaskarżyło do sądu Ministerstwo Zdrowia – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Prezes Rady Ministrów może przyznać emeryturę lub rentę osobie legitymującej się wybitnymi, niepowtarzalnymi zasługami i osiągnięciami na polu społecznym, artystycznym czy politycznym. Jak sądy podchodzą do swobody decyzji premiera?
Kiedy emeryt lub rencista nie musi składać rocznego zeznania podatkowego, a w jakim przypadku ma taki obowiązek? Wyjaśniły to Krajowa Administracja Skarbowa i ZUS.
– Nie możemy zakładać, że każda osoba – zwłaszcza ta, która nie ma dostępu do komputera czy internetu – będzie wiedziała, kiedy i dlaczego powinna poddać się badaniom profilaktycznym – mówi dr hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii.
Flagowy program stworzenia szczepionki przeciwko malarii został wstrzymany przez administrację Donalda Trumpa. To tylko jeden z przykładów zakłóceń w badaniach medycznych na całym świecie od czasu objęcia władzy przez nowego prezydenta USA - pisze brytyjski dziennik "The Guardian".
Badanie poziomu glukozy we krwi to jeden z podstawowych testów diagnostycznych. Utrzymywanie tzw. normoglikemii jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Normy różnią się w zależności od czasu spożycia posiłku. Ile wynoszą u zdrowych osób?
Przespaliśmy okres, w którym powinniśmy włączyć psychiatrię w obszar zdrowia publicznego. To dzieje się dopiero w ostatnich latach, kiedy zaburzenia psychiczne w Polsce stały się epidemią – mówi prof. Janusz Heitzman.
Donald Trump podpisał serię rozporządzeń wykonawczych dotyczących sił zbrojnych USA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas