Pracownik, który zamierza przejść na wcześniejszą emeryturę, musi najpierw zwolnić się z pracy. Takie unormowanie, zdaniem rzecznika, budzi kontrowersje.
Zgodnie bowiem z art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS na wcześniejszą emeryturę mogą przejść urodzeni po 1948 r., jeśli osiągnęli okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze gwarantujący prawo do świadczenia w niższym wieku. Jednocześnie muszą mieć okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Kolejnym warunkiem jest rozwiązanie umowy o pracę, zanim pracownik złoży wniosek o wcześniejsze świadczenie.
Taka regulacja nie daje obywatelom gwarancji, że otrzymają wcześniejszą emeryturę, jeśli rozstaną się z pracodawcą. Co więcej, ubezpieczony nie ma możliwości sądowego potwierdzenia odpowiedniego stażu w szczególnych warunkach bez rozwiązania stosunku pracy. Sąd, który rozpoznaje odwołanie od decyzji odmawiającej przyznania emerytury, po ustaleniu, że ubezpieczony nie zwolnił się z pracy, nie ma obowiązku badania innych przesłanek przyznania świadczenia.
Ponadto osoby ubiegające się o emeryturę z art. 184 są jedyną grupą, która na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS musi rozwiązać stosunek pracy, ubiegając się o ustalenie prawa do emerytury. Dlatego rzecznik zwrócił się do ministra pracy, aby rozważył zmianę prawa.
Zobacz serwis » Prawo dla Ciebie » Świadczenia » Emerytury » Wcześniejsze emerytury