Dzieci zmarłych olimpijczyków dostaną ich emerytury

Rząd chce uhonorować przedwcześnie zmarłych reprezentantów Polski, którzy w chwili śmierci byli uprawnieni do emerytury olimpijskiej.

Publikacja: 28.03.2025 16:22

Dzieci zmarłych olimpijczyków dostaną ich emerytury

Foto: Adobe Stock

Dlatego przygotował projekt nowelizacji ustawy o sporcie, który właśnie trafił do konsultacji. Zakłada on wypłatę emerytury olimpijskiej dzieciom własnym oraz przysposobionym przez reprezentantów Polski, którzy byli lub mogliby być świadczeniobiorcami w przyszłości. Od 1 stycznia 2024 roku wynosi ona 4967,95 zł brutto.

Projektodawcy tłumaczą, że sytuacja paraolimpijczyka, mającego małoletnie dzieci, który podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu zdobył dwa medale w szermierce na wózkach (srebrny i brązowy) wykazała brak rozwiązań systemowych w przypadku przedwczesnej śmierci osób, które osiągnęły ogromny sukces sportowy, dający możliwość uzyskania świadczenia, a które nie mogły z niego skorzystać.

Czytaj więcej

Po igrzyskach w Paryżu czekają na azyl. Ilu sportowców zostało uchodźcami?

Komu przysługuje emerytura olimpijska?

 Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami,  świadczenie przysługuje osobom, które zdobyły medal:

- igrzysk olimpijskich,

- olimpiady szachowej,

- zawodów „Przyjaźń 84”,

- igrzysk paraolimpijskich lub będących ich odpowiednikiem zawodów sportowych osób niepełnosprawnych odbywających się przed 1992 r.

- igrzysk głuchych lub  będących ich odpowiednikiem zawodów sportowych odbywających się przed 2001 r.

100 lat Konkursu Chopinowskiego
z „Rzeczpospolitą”

CZYTAJ WIĘCEJ

Wśród kryteriów, jakie należy spełnić, żeby otrzymać świadczenie, jest też polskie obywatelstwo, odpowiedni wiek (ukończone 40 lat) oraz rezygnacja z kariery sportowej wyrażająca się brakiem uczestnictwa w zawodach organizowanych przez polskie związki sportowe.

Nie można też być karanym. Zgodnie bowiem z przepisami świadczenie przysługuje osobie, która nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe oraz nie została ukarana za doping pojedynczą dyskwalifikacją (w wymiarze większym niż 24 miesiące) lub więcej niż jedną dyskwalifikacją (bez względu na jednostkową długość każdej z nich).

Obecnie do świadczenia wypłacanego przez ministra właściwego ds. kultury fizycznej nie stosuje się przepisów o emeryturach i rentach wypłacanych z FUS. Efekt? Nie znajdują tu więc zastosowania przepisy o rencie rodzinnej. W przypadku śmierci uprawnionego sportowca świadczenie wygasa i nie jest dalej wypłacane. Projekt ma to zmienić.

Czytaj więcej

Kobiecy sport notuje coraz większe zyski. Które dyscypliny są najbardziej dochodowe?

W jakich sytuacjach dzieci zmarłych olimpijczyków dostaną po nich emerytury?

Zgodnie z nowymi przepisami, świadczenia mają przysługiwać dzieciom reprezentantów Polski, którzy w dniu śmierci mieli prawo do emerytury olimpijskiej lub spełniali warunki by ją otrzymywać.

Będą one  im wypłacane do ukończenia przez nie 16. roku życia albo nauki w szkole, jeżeli przekroczyły ten wiek. Wypłata będzie przelewana nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, chyba że studiują na ostatnim roku studiów wyższych – w takim wypadku świadczenie będzie należne do jego zakończenia.

Etap legislacyjny: projekt w uzgodnieniach

Cudzoziemcy
Co oznacza zawieszenie prawa do azylu w praktyce?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Praca, Emerytury i renty
Nie tylko 13. emerytura. Te osoby dostaną kolejne dodatkowe świadczenie
Praca, Emerytury i renty
500 plus dla seniora - sprawdź, czy masz do niego prawo
Nieruchomości
Ważny wyrok Sądu Najwyższego w sprawie służebności przesyłu
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Spadki i darowizny
Deregulacja przed notariuszem? Trzeba usunąć niepotrzebne zaświadczenie
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście