Trzy miesiące urlopu, z którego pracodawca nie może odwołać. Ale jest sporo "pułapek"

Urlop bezpłatny to szczególny rodzaj urlopu. W niektórych sytuacjach może być ratunkiem, ale kryje też sporo pułapek, o których każdy pracownik powinien wiedzieć, zanim się na taki urlop zdecyduje.

Publikacja: 18.10.2024 05:37

W czasie przebywania na bezpłatnym urlopie pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia. Nie jest to jednak

W czasie przebywania na bezpłatnym urlopie pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia. Nie jest to jednak jedyny mankament tej sytuacji

Foto: AdobeStock

W trakcie przebywania na bezpłatnym urlopie z definicji nie otrzymujemy wynagrodzenia. Drugim bardzo ważnym mankamentem jest utrata ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Co to dokładnie oznacza? Kiedy tracimy ubezpieczenie? I przede wszystkim – w jakich okolicznościach możemy iść na bezpłatny urlop i czy pracodawca może nam go odmówić?

Urlop bezpłatny. Czym jest, kto może z niego korzystać, podstawa prawna

Urlop bezpłatny to czasowa przerwa, z której mogą korzystać osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Podstawą prawną do ubiegania się o ten urlop jest art. 174 Kodeksu pracy. W trakcie trwania bezpłatnego urlopu obie strony stosunku pracy są zwolnione z obowiązku wzajemnych świadczeń: pracownik nie wykonuje pracy, a pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Prawo do urlopu bezpłatnego przysługuje pracownikowi bez względu na: staż pracy, wymiar czasu pracy (etat, pół etatu itd.), rodzaj umowy o pracę (na czas określony, nieokreślony itd.).

Co trzeba zrobić, by dostać bezpłatny urlop?

Urlop bezpłatny udzielany jest na pisemny wniosek pracownika. Nie ma konieczności przedstawiania uzasadnienia. Utarło się jednak, że pracownik we wniosku podaje argumenty mające przekonać pracodawcę do przychylenia się do wniosku. Udzielenie zgody na bezpłatny urlop zależy bowiem od decyzji pracodawcy. Może on zgodzić się bez zastrzeżeń, zaproponować termin inny niż podany we wniosku lub odmówić. Jeżeli nie wyrazi zgody na skorzystanie przez pracownika z bezpłatnego urlopu – nie musi tego uzasadniać.

Czytaj więcej

Specjalny urlop tylko dla ojców. Za dni wolne płaci ZUS

Warto też pamiętać, że pracodawca nie może z własnej inicjatywy wysłać pracownika na urlop bezpłatny ani oczekiwać takiej inicjatywy od pracownika. Pracodawca nie może też wymagać od osoby zatrudnionej, by w pierwszej kolejności wykorzystała urlop wypoczynkowy.

Czas trwania bezpłatnego urlopu

Przepisy nie precyzują, jak długo może trwać bezpłatny urlop (nie ma w nich mowy ani o minimalnym, ani o maksymalnym okresie). Z art. 174 par. 3 Kodeksu pracy wynika jednak, że bezpłatny urlop może trwać dłużej niż trzy miesiące. W przepisie tym czytamy bowiem, że pracodawca ma możliwość odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego trwającego dłużej niż 3 miesiące. Z drugiej strony, jeśli urlop bezpłatny nie przekracza trzech miesięcy, pracodawca nie może odwołać pracownika z tego urlopu, nawet jeżeli zachodziłyby ważne powody.

W jaki sposób można wykorzystać bezpłatny urlop?

Pracownik może wykorzystać bezpłatny urlop w dowolny, wybrany przez siebie sposób (szkolenia, dodatkowa praca, sprawy rodzinne, wyjazd, dodatkowe wolne po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego i wiele innych). Co ważne, podczas bezpłatnego urlopu można także podjąć inną pracę zarobkową na podstawie umowy o pracę czy zlecenia (o ile przy okazji pracownik nie łamie innych przepisów, np. o zakazie konkurencji).

Czytaj więcej

ZUS kontroluje Polaków na L4. Tych zasad nie możesz złamać

Korzystanie z bezpłatnego urlopu a ZUS

Decydując się na urlop bezpłatny trzeba pamiętać, że tracimy wtedy nie tylko prawo do wynagrodzenia. Pracodawca przestaje odprowadzać za nas również składki ZUS (na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe). Oznacza to, że jeśli w czasie trwania urlopu bezpłatnego przydarzy nam się np. choroba – nie będziemy mieli prawa do zasiłków, w tym do zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego i świadczenia rehabilitacyjnego.

Okres przebywania na urlopie bezpłatnym nie wlicza się też do stażu ubezpieczeniowego uwzględnianego przez ZUS przy wyliczaniu przyszłej emerytury. Jeśli w czasie przebywania na urlopie nie będziemy mieli innego tytułu do ubezpieczenia, okres ten zostanie potraktowany przez ZUS jako luka w ubezpieczeniu – nie będzie to ani okres składkowy, ani nieskładkowy.

Z punktu widzenia ubezpieczonego jest to niekorzystne, ponieważ gdyby był to chociaż okres nieskładkowy (taki jak np. okres studiów wyższych), mógłby zostać uwzględniony przy przyznawaniu prawa do niektórych świadczeń – np. prawa do emerytury minimalnej. Urlop bezpłatny pojawia się wprawdzie w wykazie okresów nieskładkowych, ale dotyczy on tylko wyjątkowych przypadków – chodzi wyłącznie o urlop bezpłatny i przerwy w zatrudnieniu w razie nieudzielenia urlopu bezpłatnego małżonkom pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy ONZ i w innych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą.

Czytaj więcej

Nowy raport o pokoleniu Z. Eksperci: To największe wyzwanie przed młodymi pracownikami

Urlop bezpłatny a ubezpieczenie zdrowotne

Za pracownika przebywającego na bezpłatnym urlopie pracodawca przestaje również opłacać składkę zdrowotną. Oznacza to, że pracownik ten, jeśli nie odprowadza składek z innego tytułu (np. w związku z zatrudnieniem u innego pracodawcy, samozatrudnieniem czy samodzielnym odprowadzaniem składek zdrowotnych na podstawie umowy z NFZ), traci prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej. Nie dzieje się to z dnia na dzień, tylko po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia urlopu (dzieje się to na tej samej zasadzie, co w przypadku zakończenia umowy o pracę – w tym przypadku prawo do ubezpieczenia zdrowotnego wygasa również po 30 dniach).

Urlop bezpłatny a staż pracy

Czas urlopu bezpłatnego nie wlicza się do stażu pracy, a więc okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze (np. prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego, nagrody jubileuszowe itp.). Wyjątkiem jest urlop bezpłatny udzielony w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy na podstawie porozumienia między pracodawcami, a także m.in. urlop bezpłatny udzielony pracownikowi młodocianemu na czas ferii.

Powrót do pracy po zakończeniu bezpłatnego urlopu

Po zakończeniu urlopu bezpłatnego pracownik ma prawo wrócić do pracy na poprzednie stanowisko. Pracodawca nie może mu tego odmówić. Ma też obowiązek ponownie zgłosić go do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Warto też pamiętać, że w trakcie przebywania pracownika na urlopie bezpłatnym nie można wypowiedzieć mu umowy o pracę (wyjątkiem są zwolnienia grupowe). Z drugiej strony, jeśli pracownik nie stawi się w miejscu pracy po wykorzystaniu urlopu, pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę bez okresu wypowiedzenia, z winy pracownika.

Czytaj więcej

Coraz więcej pracujących emerytów. Gdzie najczęściej znajdują zatrudnienie?

Wpływ urlopu bezpłatnego na długość urlopu wypoczynkowego

Jeśli pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym przynajmniej miesiąc, przekłada się to na wymiar jego urlopu wypoczynkowego. Art. 155(2) par. 1 Kodeksu pracy przewiduje, że kiedy pracownik powraca po trwającym co najmniej jeden miesiąc urlopie bezpłatnym, należy zastosować urlop wypoczynkowy proporcjonalny. Oznacza to, że wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu (chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w wymiarze przysługującym mu lub wyższym). Miesiąc urlopu bezpłatnego w ujęciu przepisów Kodeksu cywilnego to 30 dni.

Urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy

Szczególnym rodzajem urlopu bezpłatnego jest sytuacja, w której pracodawca z własnej inicjatywy i na własną prośbę udziela urlopu bezpłatnego pracownikowi na czas wykonywania przez niego pracy u innego pracodawcy w ramach tzw. leasingu pracowniczego. Żeby mogło do tego dojść, pracownik musi na to wyrazić pisemną zgodę. Osoba urlopowana nie traci wtedy ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego (składki opłaca drugi pracodawca). Tego typu urlop bezpłatny wliczany jest także do stażu pracy (u pracodawcy udzielającego urlopu).

Czytaj więcej

Firmy nie zdają sobie sprawy z tego ukrytego kosztu. A to ogromne straty. Wyniki badań

Urlop bezpłatny dla związkowca, radnego, posła, żołnierza

Istnieją też okoliczności, w których urlop bezpłatny może być udzielany nie na podstawie Kodeksu pracy, tylko na bazie innych przepisów. Jedna z nich dotyczy związkowców. Art. 25 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych stanowi, że pracownik powołany do pełnienia z wyboru funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli z wyboru wynika obowiązek wykonywania tej funkcji w charakterze pracownika, ma prawo do urlopu bezpłatnego. Wniosek o taki urlop może złożyć wyłącznie organizacja związkowa, której pracownik jest członkiem. Okres trwania urlopu wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze – pod warunkiem, że pracownik stawi się do pracy w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy z wyboru.

Drugą grupą uprawnioną do bezpłatnego urlopu na podstawie odrębnych przepisów są pracownicy samorządowi, którzy uzyskają mandat wójta, burmistrza, prezydenta miasta czy radnego. Wynika to z założenia, że radny, wójt czy prezydent nie może być jednocześnie pracownikiem urzędu miasta, gminy itp. Uzyskanie przez pracownika mandatu w jednostce samorządu terytorialnego, w której jest zatrudniony, oznacza, że musi złożyć wniosek o bezpłatny urlop.

Urlop bezpłatny na odrębnych zasadach przysługuje też zatrudnionym, którzy zdobyli mandat posła lub senatora. Do szczególnego urlopu bezpłatnego uwzględnionego w okresie zatrudnienia mają prawo m.in. osoby powołane do odbycia ćwiczeń wojskowych, okresowej służby wojskowej lub terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie.

W trakcie przebywania na bezpłatnym urlopie z definicji nie otrzymujemy wynagrodzenia. Drugim bardzo ważnym mankamentem jest utrata ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Co to dokładnie oznacza? Kiedy tracimy ubezpieczenie? I przede wszystkim – w jakich okolicznościach możemy iść na bezpłatny urlop i czy pracodawca może nam go odmówić?

Urlop bezpłatny. Czym jest, kto może z niego korzystać, podstawa prawna

Pozostało 96% artykułu
OFE
Nie wiesz, czy masz oszczędności w OFE? W ten sposób łatwo to sprawdzisz
Zdrowie
Ten lek na cukrzycę nie jest już refundowany. Zmiany od października 2024
Prawo drogowe
Czy policja może skontrolować rolnika alkomatem na polu lub w gospodarstwie?
Spadki i darowizny
Ta grupa nie musi zgłaszać spadku do urzędu skarbowego
Materiał Promocyjny
Europejczycy chcą ochrony klimatu, ale mają obawy o koszty
Spadki i darowizny
Sąd Najwyższy: w sprawach o podział majątku lepiej się tak nie zachowywać