Z komunikatu opublikowanego przez ZUS na portalu X wynika, że Zakład będzie podchodził elastycznie do takich przypadków. Jeśli z powodu powodzi osoba ubezpieczona nie będzie w stanie przedstawić dokładnie tych dokumentów, które są w wymagane przy ubieganiu się o dane świadczenie, ZUS będzie przyjmował również inne dokumenty potwierdzające uprawnienia. W grę mogą wchodzić również zeznania świadków.
W komunikacie ZUS czytamy: „Ubezpieczeni, którzy na skutek powodzi utracili dokumenty niezbędne do ustalenia świadczenia z ubezpieczeń społecznych, mogą przedstawić w ZUS wszelkie dokumenty i zeznania świadków, które pozwalają na udowodnienie okresów zatrudnienia (ubezpieczenia) oraz czasowej niezdolności do pracy. Mogą też za pomocą wszelkich dokumentów udowodnić wysokość podstawy wymiaru składek.”
Jakie dokumenty mogą być potrzebne przy ubieganiu się o świadczenia z ZUS? Przykład
Częstą sytuacją wymagającą przedstawienia ZUS-owi sporej liczby dokumentów jest ustalenie kapitału początkowego – kluczowe dla osób ubiegających się o emeryturę zatrudnionych przed rokiem 1999. Oprócz wniosku i odpowiedniego kwestionariusza ZUS wymaga, by osoba ubezpieczona złożyła:
- świadectwa pracy lub zaświadczenia od pracodawców, które potwierdzają okresy zatrudnienia, albo inne dowody o okresach składkowych i nieskładkowych przed 1999 r.,
- zaświadczenia, w tym o zatrudnieniu i wynagrodzeniu przed 1999 r., które wystawia pracodawca lub jego następca prawny (mogą być na formularzu ZUS ERP-7).