Aktualizacja: 29.12.2015 10:07 Publikacja: 29.12.2015 08:38
Foto: 123RF
Kobiety, którym urodzi się dziecko, a nie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, będą od przyszłego roku otrzymywać tysiąc złotych miesięcznie przez pierwszy rok życia dziecka. Taką zmianę przewiduje nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, która wejdzie w życie 1 stycznia.
Ojcowie otrzymają to świadczenie tylko w określonych przypadkach, m.in. śmierci matki lub gdy ta porzuci dziecko.
Resort Adama Bodnara ma już projekty, które pozwolą rozwiązać kwestię tzw. neosędziów. Długotrwała weryfikacja czy natychmiastowa utrata obecnych stanowisk? Ujawniamy szczegóły przepisów, które mają „uzdrowić” polskie sądy.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Sfera budżetowa, w tym służby mundurowe mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od stycznia. Zgodnie z ustawą budżetową, wyniosą one tyle, ile prognozowana inflacja. W jaki sposób będą dzielone podwyżki – kwotowo, czy procentowo?
Świadczenie wychowawcze 800 plus każdego miesiąca jest standardowo wypłacane w dziesięciu terminach. Ze względu na datę przelewu przypadającą w dni wolne od pracy, część rodzin otrzyma pieniądze wcześniej. Niektóre z nich jeszcze w styczniu. Luty to również miesiąc, w którym ZUS rozpoczyna przyjmowanie wniosków na nowy okres rozliczeniowy.
Prezes Rady Ministrów może przyznać emeryturę lub rentę osobie legitymującej się wybitnymi, niepowtarzalnymi zasługami i osiągnięciami na polu społecznym, artystycznym czy politycznym. Jak sądy podchodzą do swobody decyzji premiera?
Kiedy emeryt lub rencista nie musi składać rocznego zeznania podatkowego, a w jakim przypadku ma taki obowiązek? Wyjaśniły to Krajowa Administracja Skarbowa i ZUS.
Nowelizacja prawa lotniczego uchyla obowiązek uchwalenia planów miejscowych dla terenów objętych planem generalnym lotniska Chopina.
Ustawodawca na nowo zdefiniował budynek i budowlę. To jednak wcale nie oznacza, że teraz już wszystko jest jasne. Nowe definicje nie w każdym przypadku są bowiem jednoznaczne.
Od 1 stycznia przepisy o podatku od nieruchomości wymieniają nową kategorię budowli: obiekty przeznaczone do składowania materiałów sypkich, gazowych i płynów. Ich definicja jest na tyle pojemna, że może objąć magazyny mające formę budynków.
Mało prawdopodobne jest, aby termin wprowadzenia systemu kaucyjnego został po raz kolejny przesunięty. Firmy muszą więc solidnie przygotować się do nowych obowiązków.
Od 1 października 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, który ma zwiększyć poziom recyklingu i ograniczyć ilość odpadów komunalnych. Wprowadzenie tego systemu daje szansę na realne oddziaływanie na środowisko, ale także oznacza nowe obowiązki dla przedsiębiorców.
W Polsce istnieje duży potencjał do wykorzystania technologii wodorowych. Zmiany w prawie energetycznym, które weszły w życie 20 stycznia, mogą ten potencjał uruchomić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas