Rozwiązanie umowy nie pozbawi zasiłku dla bezrobotnych

Rząd wycofuje się z przepisu, zgodnie z którym pracownik, który rozwiąże umowę o pracę z własnej inicjatywy lub porozumie się w tej kwestii z pracodawcą, nie dostanie zasiłku dla bezrobotnych. I to nawet po okresie wyczekiwania.

Publikacja: 17.10.2022 19:14

Rozwiązanie umowy nie pozbawi zasiłku dla bezrobotnych

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z deklaracji strony rządowej, jaka padła na wczorajszym posiedzeniu zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy w ramach Rady Dialogu Społecznego (RDS). Na problem zwracaliśmy uwagę jako pierwsi w „Rz” z 12 października nr 238 „Ograniczenie prawa do zasiłku dla bezrobotnych”. Przypomnijmy, że chodzi o zmianę z projektu ustawy o aktywności zawodowej, który jest obecnie konsultowany. Teraz zasiłek dla bezrobotnych należy się (po spełnieniu przesłanek) od dnia rejestracji w urzędzie pracy. Chyba że dana osoba sama rozwiązała stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo stało się tak na mocy porozumienia stron czy też z własnej winy, ewentualnie ma zawieszoną działalność w CEIDG. Wówczas zasiłek jest wypłacany z pewnymi wyjątkami po okresie wyczekiwania, który wynosi 90 lub 180 dni.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach