TSUE o świadczeniach rodzinnych po zmianie pobytu w Unii

Nie można odmówić świadczeń rodzinnych obywatelowi Unii, który ustanowił miejsce swego (zwykłego) pobytu w innym państwie członkowskim, w trakcie pierwszych trzech miesięcy pobytu, uzasadniając tym, że nie uzyskuje dochodów z działalności w tym państwie - to sedno wyroku Trybunały Sprawiedliwości UE z 1 sierpnia 2022 r.

Publikacja: 01.08.2022 12:14

TSUE o świadczeniach rodzinnych po zmianie pobytu w Unii

Foto: Adobe Stock

Kwestia ta wynikła w sprawie obywatelki Unii jednego z państw Unii innego niż Niemcy, która zakwestionowała przed sądem niemieckim decyzję kasy świadczeń rodzinnych federalnej agencji ds. zatrudnienia dla Dolnej Saksonii i Bremy oddalającej jej wniosek o świadczenia rodzinne na trójkę jej dzieci za pierwsze trzy miesiące ich pobytu w Niemczech od chwili osiedlenia się w tym kraju. Według kasy świadczeń rodzinnych skarżąca nie spełnia ustanowionych w Niemczech w lipcu 2019 r. przesłanek uprawniających obywateli Unii do ubiegania się o takie świadczenia, ponieważ nie uzyskiwała w tym okresie „dochodów krajowych”. Przez ten wymóg ustawodawca niemiecki zamierzał uniknąć napływu obywateli innych państw członkowskich do Niemiec, co mogłoby powodować nieracjonalne obciążenie dla niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach