Aktualizacja: 16.07.2016 17:38 Publikacja: 16.07.2016 15:47
Foto: Fotorzepa/Jakub Dobrzyński
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odniosło się do wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie objęcia programem "Rodzina 500 plus" także dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej, czyli w domach dziecka. Rzecznik uznał, że ich pominięcie jest niesprawiedliwe w sytuacji, gdy dodatek wychowawczy przysługuje na dzieci w rodzinnych domach dziecka.
Jak przypomina ministerstwo,obowiązująca od 1 kwietnia 2016 r. ustawa 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2016 r. poz. 195) wprowadziła zmiany w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 575), dzięki którym na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, umieszczone w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka oraz placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego, przysługuje dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego określonego w przepisach o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, przy czym ustawodawca rozróżnia dodatek wychowawczy i dodatek do zryczałtowanej kwoty, o którym mowa w art. 115 ust. 2a ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Dodatek wychowawczy, zgodnie z intencją ustawodawcy, przysługuje rodzinom biologicznym dzieci na wsparcie wydatków bieżących związanych z ich wychowaniem. Analogicznie został on wprowadzony również dla osób wychowujących dzieci w rodzinnych formach pieczy zastępczej, tj. w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka oraz w placówkach opiekuńczo - wychowawczych typu rodzinnego, które są zbliżone w swojej organizacji do rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Roli zastępczej rodziny nie może zakłócać działalność zarobkowa. Kto to ocenia? Czy potrzebna jest zgoda na podjęcie pracy i czyja? Jakie uprawnienia ma rodzic zastępczy zatrudniony na etacie?
Hasło „500 plus dla psa i kota” oznacza dofinansowanie do zabiegów sterylizacji, kastracji oraz czipowania zwierząt domowych oferowane przez część samorządów. Wsparcie to jest jednym ze sposób zapobiegania bezdomności zwierząt.
Nowe limity zarobkowe dla emerytów i rencistów zaczną obowiązywać w grudniu, styczniu i lutym. To efekt opublikowanego właśnie komunikatu GUS w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2024 r.
W lipcu przyszłego roku rozpoczną się wypłaty renty wdowiej. Według szacunku rządu wsparcie otrzymać ma nawet 2 mln seniorów. Nie wszyscy zgadzają się jednak z kryteriami przyznawania świadczenia. Do ministerstwa wpłynęła petycja w sprawie renty wdowiej.
Rząd przygotowuje projekt ustawy, rozwiązującej problem niekorzystnie obliczonych świadczeń dla emerytów oraz rencistów rodzinnych, którzy przeszli na emeryturę/rentę w czerwcu, w latach 2009-2019.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw - informuje Kancelaria Prezydenta. Wprowadza ona nowe świadczenie - dodatek dla niektórych uprawnionych do renty socjalnej.
Młodzi publicyści z sercem daleko po lewej stronie nie zdają sobie sprawy, że to ich pokolenie będzie przez dekady płacić grube odsetki od długu zaciąganego przez polityków na kiełbasę wyborczą.
Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 1 listopada, otrzymają emerytury i renty jeszcze w październiku. Wcześniej pieniądze otrzymają także osoby, których termin wypłaty świadczenia przypada w niedzielę-10 listopada - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas