Ekspert odpowiada na pytania czytelników

To już ostatnia relacja z czerwcowych dyżurów zorganizowanych we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy. Nie rezygnujemy z pomagania naszym czytelnikom. Osoby z problemami z zakresu prawa pracy zapraszamy do przysyłania do nas pytań e-mailem: prawopracy@rp.pl.

Publikacja: 01.07.2015 07:40

Na pytania odpowiada Jolanta Zedlewska, radca prawny w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Gdańsku

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim

W połowie lipca kończy mi się urlop macierzyński i zastanawiam się, czy wykorzystać najpierw urlop wypoczynkowy, czy pójść od razu na wychowawczy. Czy jeśli złożę wniosek o urlopu wypoczynkowy, to firma może w tym czasie wypowiedzieć umowę o pracę?

Urlop macierzyński, wychowawczy czy wypoczynkowy to okresy usprawiedliwionej nieobecności zatrudnionego i firma nie może wtedy wręczyć mu wypowiedzenia. Jeśli chodzi zaś o moment wykorzystania urlopu wypoczynkowego, to znacznie korzystniej jest to zrobić od razu po macierzyńskim. Jeśli pracownica złoży taki wniosek, to będzie mogła teraz wykorzystać całą pulę urlopu z tego roku. Jeśli zamiast tego pójdzie na wychowawczy, to pula dni urlopu wypoczynkowego z 2015 r. zostanie w przyszłym roku proporcjonalnie zmniejszona o okres, gdy korzystała z wychowawczego. Zachowa w ten sposób prawo tylko do połowy płatnego urlopu wypoczynkowego z 2015 r.

Kto może ujawnić zarobki pracownika

Jestem kierownikiem sekretariatu w sądzie z dziesięcioletnim stażem i zarabiam 1,8 tys. zł miesięcznie. W związku z trwającymi protestami zostaliśmy poproszeni przez związki zawodowe o ujawnienie naszych zarobków na potrzeby negocjacji podwyżek płac. Czy grozi mi jakakolwiek odpowiedzialność za podanie związkom informacji o wysokości mojego wynagrodzenia?

Informacja na temat zarobków pracownika jest poufna, ale może on dysponować nią wedle własnego uznania. Może więc podać te dane związkom zawodowym. Ochrona informacji o wysokości wynagrodzenia bowiem polega na tym, że podmiot, który ma taką informację, nie może jej podawać dalej. Związki negocjujące podwyżki mogą się więc posługiwać tymi danymi anonimowo, bez podawania nazwisk konkretnych osób czy umiejscowienia stanowisk, na których są zatrudnione.

Bez ochrony na umowie terminowej

Jestem w wieku przedemerytalnym, więc przysługuje mi ochrona przed zwolnieniem. Pracuję jednak na drugiej umowie terminowej i firma nie chce przedłużyć zatrudnienia na kolejny okres, bo będzie to już umowa na czas nieokreślony i nie będzie można mnie zwolnić aż do emerytury. Czy mogę się domagać zatrudnienia na kolejnej umowie? Co mogę zrobić, by zachować zatrudnienie w tym miejscu aż do emerytury?

Ochrona przedemerytalna zapisana w art. 39 kodeksu pracy polega na zakazie wypowiadania umów przez pracodawcę, nie dotyczy jednak sytuacji, gdy umowa zawarta na czas określony dobiega końca. Wówczas rozwiązuje się ona z mocy prawa. W przepisach nie ma nakazu kontynuowania zatrudnienia na kolejnej umowie i jeśli pracodawca nie chce jej zawrzeć, nic ani nikt go do tego nie zmusi. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z art. 251 § 1 k.p. po miesięcznej przerwie między kolejnymi umowami na czas określony zeruje się licznik dozwolonych dwóch umów, po których trzecia przekształca się w bezterminową. W ten sposób pracownik może dopracować do emerytury na kolejnych umowach na czas określony. Trzeba jednak pamiętać, że Sejm uchwalił ostatnio nowelizację kodeksu pracy, która od początku przyszłego roku znacząco zmieni zasady zatrudniania na umowach terminowych. Po zmianach, które musi jeszcze zaakceptować Senat, a prezydent podpisać, dozwolona będzie praca na umowie terminowej przez maksymalnie 33 miesiące na trzech umowach, bez względu na to, ile czasu minęło między nimi.

—not. Mateusz Rzemek

Prawo w Polsce
Co dalej z pieniędzmi dla PiS? Minister finansów w prawnym potrzasku
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Zawody prawnicze
E-Doręczenia. Od 1 stycznia nowy obowiązek dla adwokatów, radców i doradców
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Sam wniosek o rentę wdowią nie wystarczy. Bez tego jej nie otrzymasz
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay