Na pytania odpowiada Jolanta Zedlewska, radca prawny w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Gdańsku
Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim
W połowie lipca kończy mi się urlop macierzyński i zastanawiam się, czy wykorzystać najpierw urlop wypoczynkowy, czy pójść od razu na wychowawczy. Czy jeśli złożę wniosek o urlopu wypoczynkowy, to firma może w tym czasie wypowiedzieć umowę o pracę?
Urlop macierzyński, wychowawczy czy wypoczynkowy to okresy usprawiedliwionej nieobecności zatrudnionego i firma nie może wtedy wręczyć mu wypowiedzenia. Jeśli chodzi zaś o moment wykorzystania urlopu wypoczynkowego, to znacznie korzystniej jest to zrobić od razu po macierzyńskim. Jeśli pracownica złoży taki wniosek, to będzie mogła teraz wykorzystać całą pulę urlopu z tego roku. Jeśli zamiast tego pójdzie na wychowawczy, to pula dni urlopu wypoczynkowego z 2015 r. zostanie w przyszłym roku proporcjonalnie zmniejszona o okres, gdy korzystała z wychowawczego. Zachowa w ten sposób prawo tylko do połowy płatnego urlopu wypoczynkowego z 2015 r.
Kto może ujawnić zarobki pracownika
Jestem kierownikiem sekretariatu w sądzie z dziesięcioletnim stażem i zarabiam 1,8 tys. zł miesięcznie. W związku z trwającymi protestami zostaliśmy poproszeni przez związki zawodowe o ujawnienie naszych zarobków na potrzeby negocjacji podwyżek płac. Czy grozi mi jakakolwiek odpowiedzialność za podanie związkom informacji o wysokości mojego wynagrodzenia?
Informacja na temat zarobków pracownika jest poufna, ale może on dysponować nią wedle własnego uznania. Może więc podać te dane związkom zawodowym. Ochrona informacji o wysokości wynagrodzenia bowiem polega na tym, że podmiot, który ma taką informację, nie może jej podawać dalej. Związki negocjujące podwyżki mogą się więc posługiwać tymi danymi anonimowo, bez podawania nazwisk konkretnych osób czy umiejscowienia stanowisk, na których są zatrudnione.