Mało stanowisk a wymagania wobec kandydatów coraz wyższe

W opublikowanych w lutym ogłoszeniach rekrutacyjnych średnia liczba oczekiwań pracodawców była najdłuższa od początku pandemii.

Aktualizacja: 18.03.2021 12:49 Publikacja: 18.03.2021 10:23

Mało stanowisk a wymagania wobec kandydatów coraz wyższe

Foto: Adobe Stock

W prawie ośmiu na dziesięć lutowych ofert pracy stawiano kandydatom wymagania dotyczące określonego doświadczenia zawodowego. Na drugim miejscu znalazło się wykształcenie - wymagane w prawie połowie ogłoszeń - a na trzecim dyspozycyjność i znajomość języków obcych (37 proc. ofert). Łącznie, na jedną ofertę przypadało w lutym br. średnio 5,6 wymagań, najwięcej od kwietnia zeszłego roku - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton.

Według jej danych, bazujących na analizie ogłoszeń opublikowanych na 50 największych portalach pracy (przeprowadziła ją firma Element), w minionym miesiącu ukazało się 234,6 tys. ofert zatrudnienia. To o prawie 5 proc. więcej niż w styczniu i najwięcej od ogłoszenia drugiej fali pandemii, w październiku zeszłego roku. Jak zwraca uwagę Grant Thornton, lutowy wynik jest tylko o 12,4 proc. gorszy w porównaniu z tym samym miesiącem 2020 r. (Najlepiej sytuacja wyglądała we wrześniu 2020 roku, kiedy spadek w ujęciu rocznym wynosił jedynie 10 proc.)

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Poszukiwanie pracy
Na rynek pracy ruszyła jesienna fala młodych kandydatów
Materiał Partnera
SHEIN Rozwija Centrum Technologiczne w Europie: Trwa rekrutacja polskich ekspertów IT
Poszukiwanie pracy
Rekrutacja coraz dłuższa i bardziej frustrująca dla kandydata
Poszukiwanie pracy
Przybyło ofert pracy. Kogo najbardziej szukają firmy?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Poszukiwanie pracy
Płaca w IT jest prawie dwa i pół razy wyższa niż w firmach odzieżowych