Kłótnia o małżeństwo

Czy uchwalona w piątek ustawa otwiera furtkę dla związków partnerskich?

Publikacja: 05.02.2011 00:13

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przekonywał, że w polskim prawie małżeństwo jest defi

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przekonywał, że w polskim prawie małżeństwo jest definiowane w konstytucji oraz w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

Jednym głosem posłowie odrzucili poprawkę, która miała usunąć wątpliwości dotyczące uznawania związków partnerskich w Polsce.

Za projektem poprawki PiS mówiącej, że w świetle polskiego prawa tylko związek kobiety i mężczyzny uznawany jest za małżeństwo, zagłosowało 209 posłów. Przeciw było 210.

Chodzi o ustawę – Prawo prywatne międzynarodowe, którą w piątek uchwalił Sejm. Dotyczy ona sporów, w których stronami są obywatele różnych państw.

Pod koniec prac nad ustawą pojawiły się wątpliwości, czy nie dopuści do legalizacji w Polsce związków partnerskich zawieranych w innych krajach. Jak mówi prof. Andrzej Mączyński z UJ, w Unii obok krajów, które traktują małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, przybywa takich, które dopuszczają związki (małżeństwa) osób tej samej płci. Tymczasem nowa ustawa w tej kwestii milczy.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zapewniał, że w polskim prawie małżeństwo jest definiowane w konstytucji oraz w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. – Nie ma żadnej wątpliwości, że zgodnie z polskim porządkiem prawnym małżeństwem jest wyłącznie związek kobiety i mężczyzny – podkreślał.

Innego zdania są posłowie PiS, którzy zapowiadają, że złożą kolejną poprawkę w Senacie, a jeśli zostanie ona odrzucona, zaskarżą ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Nie musieliby tego robić, gdyby nie Mieczysław Golba, który jako jedyny był przeciwko poprawce własnego klubu. Tuż po głosowaniu mówił, że się pomylił, a jego Klub PiS zażądał reasumpcji głosowania. Na to nie zgodził się jednak marszałek Grzegorz Schetyna (PO).

– Złamał regulamin Sejmu, bowiem wniosek był uzasadniony. Jeszcze bardziej bulwersujące jest głosowanie przeciw naszej poprawce, a więc w praktyce za legalizacją małżeństw homoseksualnych przez olbrzymią większość posłów PO – mówi „Rz” Andrzej Jaworski z PiS. – Politycy PO chętnie się odwołują do wartości chrześcijańskich, ale w praktyce, gdy trzeba ich bronić, stają przeciw nim. Ciekaw jestem teraz, jak się zachowa prezydent.

Część posłów Platformy z tzw. frakcji konserwatywnej, m.in. Marek Biernacki, Andrzej Biernat, Ireneusz Raś, Antoni Mężydło, głosowało jednak za poprawką PiS. Choć wicemarszałek Stefan Niesiołowski (PO) uważa, że ona tylko gmatwa prawo: – To problem wymyślony przez PiS, żeby robić polityczną awanturę.

Przeciw poprawce PiS było SLD. –Choć jesteśmy za legalizacją związków homoseksualnych, wiemy, że ta ustawa niczego nie przesądza, choć rzeczywiście daje pewną możliwość – mówi Tomasz Kalita, rzecznik Klubu SLD.

Polityka
Zgoda Komisji Regulaminowej na przymusowe doprowadzenie Ziobry przed komisję ds. Pegasusa
Polityka
Zbigniew Ziobro wraca do polityki. Jak to wpłynie na układ sił w PiS?
Polityka
Zbigniew Ziobro wrócił po długiej nieobecności. „Donald Tusk jest przestępcą”
Polityka
Posłowie z komisji ds. Pegasusa w wirówce służb. Czy będzie trzeba ich odwołać?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Polityka
Sejmowa komisja ds. afery wizowej przyjęła końcowy raport. Będzie 11 zawiadomień do prokuratury
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska