Aktualizacja: 11.02.2025 14:21 Publikacja: 08.01.2025 12:31
Gen. Roman Polko, były dowódca GROM.
Foto: PAP/Albert Zawada
Generał w rozmowie z serwisem gazeta.pl odniósł się do postulatów Donalda Trumpa, który wezwał kraje NATO do zwiększenia wydatków na obronność. – Jeżeli mówimy, że zagrożenie jest realne, to z pewnością te wydatki powinny być większe. W czasie zimnej wojny one w niektórych krajach Europy sięgały powyżej 10 procent – zauważył.
Zdaniem Polki, taka strategia jest spójna z wizją prezydenta Francji. – Myślę, że w tę stronę idzie również Emmanuel Macron, który mówi, że Europa musi zbudować własne zdolności związane z gwarantowaniem swojego bezpieczeństwa, ale nie da się tego zrealizować, jeżeli nie ma realnego zwiększenia budżetu do odpowiedniego poziomu – dodał.
Prezydent USA wydaje niespójne komunikaty w sprawie Iranu. W tle ma być lęk przed irańskim zamachem. Irańskie źródła mówią „Rzeczpospolitej”, że oferta współpracy to diabelski plan napisany Trumpowi przez Netanjahu.
Na trzy miesiące przed wyborami Klaus Iohannis ogłosił, że podaje się do dymisji z funkcji szefa państwa.
Emmanuel Macron zdołał ściągnąć do francuskiej stolicy przywódców ponad 100 państw i prezesów największych koncernów technologicznych. Chce przełamać amerykańsko-chińską przewagę w obszarze sztucznej inteligencji.
Amerykański prezydent, który z entuzjazmem realizuje swoją wyborczą obietnicę masowych deportacji, chce z Guantanamo, do którego po 2001 roku trafiały osoby podejrzane o terroryzm, zrobić ośrodek przetrzymywania nielegalnych imigrantów.
Prezydent Rumunii Klaus Iohannis ogłosił, że rezygnuje z zajmowanego stanowiska, by oszczędzić państwu kryzysu w związku z planami skrajnie prawicowych partii, które chciały przeprowadzić procedurę jego impeachmentu.
Prezydent Donald Trump podpisał zakaz używania słomek papierowych w urzędach i agencjach federalnych, twierdząc, że „nie działają” i nie są wystarczająco trwałe. Zamiast tego chce, aby rząd federalny przeszedł wyłącznie na plastikowe słomki.
Papież Franciszek ostro skrytykował represje imigracyjne prezydenta USA Donalda Trumpa w nietypowym liście otwartym wysłanym do amerykańskich biskupów katolickich.
Prosiłem szefową KE Ursulę von der Leyen, żeby, ze względu na wagę relacji z USA, wykorzystać każdą możliwość, by te relacje były jak najlepsze - mówił rozpoczynając posiedzenie rządu premier Donald Tusk.
Grupa duńskich aktywistów z organizacji Denmarkification odpowiada na roszczenia Donalda Trumpa wobec Grenlandii. Zapowiedzieli kupno Kalifornii i głębokie zmiany w tym stanie. Cena wywoławcza, jaką oferują USA, to bilion dolarów.
Wojna na Ukrainie musi się skończyć - to zdanie pada podczas niemal każdej wizyty ukraińskich oficjeli na Zachodzie. Na jakich warunkach? Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 2022 roku, a rozwiązanie konfliktu stało się jedną z wyborczych obietnic nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, który powołał specjalnego wysłannika ds. Rosji i Ukrainy, Keitha Kellogga. Już wiadomo, że zbliżająca się Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa nie będzie tym forum, na którym pojawi konkretny plan.
Polski rząd ogłasza plan inwestycyjny wart 650 mld zł, Donald Trump nakłada kolejne cła na import stali i aluminium, a warszawska giełda bije historyczne rekordy. Tymczasem Unia Europejska analizuje zmiany w swojej polityce pomocowej, co może wpłynąć na relacje międzynarodowe i rozwój globalnych gospodarek.
Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że Hamas powinien uwolnić wszystkich zakładników wywiezionych do Strefy Gazy 7 października 2023 roku do południa w sobotę. W przeciwnym razie, jak dodał, zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem powinno zostać zerwane.
Donald Trump spełnił swoją niedzielną zapowiedź i podniósł cła na stal i aluminium sprowadzane do USA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas