Emmanuel Macron staje się głównym negocjatorem w sprawie Ukrainy

W piątek prezydent Francji był tak słaby, że musiał zapewniać w wystąpieniu telewizyjnym wątpiących rodaków, iż pozostanie na urzędzie do końca kadencji w 2027 roku. Dzień później wspiął się na szczyty światowej dyplomacji.

Publikacja: 07.12.2024 21:44

Prezydent-elekt USA Donald Trump oraz prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełe

Prezydent-elekt USA Donald Trump oraz prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski

Foto: REUTERS/Sarah Meyssonnier/Pool

Napięcie trwało do końca. Najpierw Donald Trump zjawił się w Pałacu Elizejskim z 43-minutowym opóźnieniem, potem w rozmowie z prezydentem Francji przez dłuższy czas nie dawał się przekonać, aby doprosić na spotkanie obecnego także w Paryżu Wołodymyra Zełenskiego, który przybył na inaugurację odnowionej katedry Notre Dame. Aby podkreślić, że nic nie jest rozstrzygnięte, Amerykanin nie wziął też ze sobą swojego wysłannika ds. ukraińskich, Keitha Kellogga. 

Donald Trump sygnalizuje zmianę podejścia do Wołodymyra Zełenskiego

W końcu jednak ukraiński przywódca dołączył do prezydentów Francji i Stanów Zjednoczonych i przez 35 minut starał się przedstawić swój scenariusz zakończenia wojny. Co dokładnie zostało powiedziane, nie wiadomo. Po spotkaniu ukraińscy dyplomaci mówili jednak o „konstruktywnych rozmowach”. Zełenski, który wszedł do Pałacu Elizejskiego bardzo spięty, był na koniec bardziej rozluźniony. A Trump nawet klepnął go poufale po plecach. 

Czytaj więcej

Upadek rządu Michela Barniera. Skrajna prawica i skrajna lewica połączyły siły

Chwilę później, gdy już Amerykanin i Francuz byli w katedrze Notre Dame, przyłączyli się do owacji kiedy do świątyni wchodził Ukrainiec. Tyle znaczących znaków ewolucji Trumpa, który jeszcze niedawno nazywał Zełenskiego „najlepszym sprzedawcą świata” z powodu amerykańskiej pomocy finansowej, jaką przywoził z USA. Lider Republikanów zapowiadał, że wsparcie to zostanie wkrótce ucięte.

To od Emmanuela Macrona wyszedł pomysł europejskiej misji rozjemczej

Zełenski w ostatnim czasie sygnalizował, że byłby gotowy pogodzić się z utratą ziem zajętych przez Rosjan. Oczekuje jednak w zamian gwarancji bezpieczeństwa w postacie przyjęcia do NATO. 

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie. Co dziesiąty żołnierz uciekł z frontu, ale niektórzy wracają

To wydaje się w tej chwili niemożliwe: w czasie spotkania w tym tygodniu w Brukseli szefowie dyplomacji krajów Paktu nawet o tym nie wspomnieli. Jednak w szczególności z inicjatywy Macrona pojawił się pomysł europejskiej misji rozjemczej, która miałaby gwarantować, że Rosja ponownie nie będzie chciała sforsować ukraińskich granic. 

Macron, coraz bardziej bezsilny gdy idzie o politykę krajową, staje się w ten sposób czołowym rozgrywającym jeśli chodzi o próbę zakończenie wojny w Ukrainy. To może okazać się wystarczającym powodem, aby pozostał na urzędzie jeszcze trzy lata. 

Polityka
Anders Fogh Rasmussen: Polska ma wyjątkową szansę zaważyć na bezpieczeństwie całej UE
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Polityka
Rozmowy USA–Rosja: Reset czy jednak długa wojna w Ukrainie?
Polityka
Poparcie dla Donalda Trumpa spadło. To najniższy poziom od czasu objęcia urzędu
Polityka
Donald Trump: Elon Musk wkrótce odejdzie
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
podcast
Czy Donald Trump podpala świat, by uratować Amerykę?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście