Przekaz Trzaskowskiego do mieszkańców wsi. „Trzeba bronić interesu polskich rolników”
Trzaskowski deklarował, że "trzeba bronić interesów polskich rolników". - Nie może być tak, że Unia Europejska śrubuje standardy, żeby bronić bioróżnorodności, a tym samym otwiera swoje granice na towary z Ukrainy czy z Chin. Nie może być tak, że Unia Europejska, chcąc pozyskać nowe rynki w Ameryce Południowej, chce przyjąć tego typu umowę, która niestety zagraża interesom naszych rolników - mówił Trzaskowski. - Nie powinno być zgody państw członkowskich na porozumienie Mercosurem - podkreślił.
Nie dajcie sobie wmówić, że jest jakikolwiek dysonans, jakakolwiek różnica zdań pomiędzy polskimi rolnikami, a nami - polskimi konsumentami
Rafał Trzaskowski
- Jestem bardzo dumny z polskiej żywności, z naszej rewelacyjnej gęsiny. Dlaczego cały świat nie miałby jej poznać, nie miałby poznać polskich serów, nie miałby poznać pomidorów, które mają smak, nie miałby poznać polskich malin, a nie ma słodszych nigdzie na świecie, nie miałby poznać polskiego piwa, albo, uwaga, białego wina, które jest coraz lepsze i może konkurować z winem francuskim - dodał Trzaskowski. - Słuchajcie, ja mam już gotowy slogan: "Bonjour! Pijcie polskie wino!" - mówił.
- Nie dajcie sobie wmówić, że jest jakikolwiek dysonans, jakakolwiek różnica zdań pomiędzy polskimi rolnikami, a nami - polskimi konsumentami. My chcemy jeść zdrową polską żywność, jesteśmy z niej dumni. Chcemy, żeby polska żywność była konkurencyjna, dlatego że to też jest element naszego bezpieczeństwa - powiedział Trzaskowski.
„Patriotyzm wspólnoty - tego nam dzisiaj trzeba”
Rafał Trzaskowski zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, to jedną z jego pierwszych podpisanych ustaw będzie ustawa o języku śląskim. - To jest – przekonywał - symbol nieufności i szukania przez poprzednią władzę wroga wewnętrznego, szukania dziadka w Wehrmachcie. - A my chcemy wspólnoty, żeby te wszystkie symbole były dla nas ważne. To, że jesteśmy różni, że mamy inne tradycje, że czasami inaczej myślimy o rzeczywistości – to nas wzmacnia, a nie osłabia. Wtedy jesteśmy razem - stwierdził
Podkreślił, że patriotyzm to właśnie budowanie wspólnoty i szukanie siły w tym, co nas łączy. - Patriotyzm wspólnoty, tego nam dzisiaj trzeba – dodał.
„Mapa polskich problemów. Rafał Trzaskowski ma ją zamiar przygotować wspólnie z samorządowcami
Trzaskowski zapowiedział, że razem z samorządowcami przygotuje mapę polskich problemów, strategię rozwoju miast, "które chcą się rozwijać i nie chcą dopuścić do tego, by młodzi ludzie je opuszczali".
Trzaskowski wspomniał o przygotowanej przez Polską Akademię Nauk liście 139 miast, które traciły swoje funkcje społeczno-gospodarcze w związku z przemianami lat 90. Wymienił zamykanie kopalń na Śląsku, podał przykład Starachowic, gdzie upadła fabryka samochodów ciężarowych, Sieradza i upadku przemysłu dziewiarskiego oraz Włocławka u restrukturyzacji zakładów azotowych. - PiS powiedział, że pomoże tym miastom. Co zrobili z tym raportem? Jak pomogli tym miastom? Oni tylko potrafią o tym mówić. Nic się nie zmieniło – ocenił kandydat KO na prezydenta.
Protest związkowców przed budynkiem PreZero Areny
Przed budynkiem PreZero Areny w Gliwicach, gdzie odbywa się konwencja, trwa protest górniczej i hutniczej „Solidarności”. Związkowcy domagają się ochrony miejsc pracy i inwestycji w polski przemysł.
Rafał Trzaskowski o bezpieczeństwie. "Musimy wzmacniać służby mundurowe"
Trzaskowski mówił podczas konwencji KO w Gliwicach, że oprócz wzmacniania polskiego wojska, co - jak zaznaczał - już ma miejsce, "musimy wzmacniać nasze służby mundurowe - policję, straż pożarną, straż graniczną, bo oni też stoją na straży naszego bezpieczeństwa".
Prezydent Warszawy odniósł się do realizowanego w stolicy programu "Warszawa chroni", w ramach którego m.in. dodatkowo chroniona jest infrastruktura krytyczna czy testowane są sygnały alarmowe. - Chcemy się dzielić tym doświadczeniem ze wszystkimi samorządowcami - mówił Trzaskowski. - Poproszę ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz wojewodów, żebyśmy wprowadzili tego typu ćwiczenia w całym kraju, bo wiemy, że takie ćwiczenia są potrzebne, bo te syreny alarmowe muszą być słyszalne wszędzie - podkreślił.
Zaznaczył, że celem jest pokazanie, "że jesteśmy gotowi, że się niczego nie boimy".
Konwencja w prekampanii
Rafał Trzaskowski został wyłoniony na kandydata KO w ramach prawyborów. Zmierzył się w nich z szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim. Uzyskał 74,75 proc. głosów.
Oficjalnie kampania wyborcza przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi jeszcze się nie rozpoczęła, ale w ramach tzw. prekampanii kandydaci, którzy zapowiedzieli start - m.in. Karol Nawrocki (bezpartyjny z poparciem Prawa i Sprawiedliwości), Rafał Trzaskowski (KO), Szymon Hołownia (Trzecia Droga) i Sławomir Mentzen (Konfederacja) - odwiedzają już różne części kraju.
Wybory odbędą się w maju 2025 r. Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia 8 stycznia ogłosi ich datę, a formalne zarządzenie nastąpi 15 stycznia, zgodnie z opinią Państwowej Komisji Wyborczej.
Starcie Rafała Trzaskowskiego z Andrzejem Dudą w wyborach prezydenckich w 2020 roku
Rafał Trzaskowski kandydował już w wyborach prezydenckich w 2020 roku. W drugiej turze starł się z Andrzejem Dudą. Wtedy - jak podała Państwowa Komisja Wyborcza - w drugiej turze Trzaskowski uzyskał 10 018 263 głosy, czyli 48,97 proc. Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. poparcia, czyli 10 440 648 głosy.