Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się wiosną 2025 roku – I tura musi odbyć się w jedną z niedzieli przypadających w maju. Udział w wyborach zgłosili już (w kolejności zgłaszania kandydatur): Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji; Marek Jakubiak, poseł koła Wolni Republikanie; Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, lider Polski 2050; Nawrocki, Trzaskowski oraz lider Ruchu Naprawy Polski Romuald Starosielec. Lewica ma przedstawić swojego kandydata na przełomie 2024 i 2025 roku.
Karol Nawrocki startuje jako kandydat „obywatelski”, Rafał Trzaskowski wygrał prawybory
Nawrocki startuje w wyborach jako kandydat „obywatelski”, z poparciem PiS. Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło, że popiera kandydaturę Nawrockiego w czasie Konwencji obywatelskiej w Krakowie. Szefem sztabu wyborczego Nawrockiego został Paweł Szefernaker, były wiceszef MSWiA w rządzie Mateusza Morawieckiego.
Czytaj więcej
Karol Nawrocki pochwalił się komitetem poparcia, w którym jest wiele popularnych osób sympatyzujących z prawicą: pisarzy, artystów, byłych polityków, dziennikarzy. Niektóre nazwiska mogą zaskakiwać w kontekście prezesa IPN z nadania PiS.
Z kolei Trzaskowski został kandydatem Koalicji Obywatelskiej po prawyborach, w których rywalizował z szefem MSZ, Radosławem Sikorskim. W prawyborach głosowali członkowie partii tworzących Koalicję Obywatelską - Trzaskowski otrzymał w tym głosowaniu 3/4 głosów.
Trzaskowski ubiegał się już o prezydenturę w 2020 roku. Wówczas uległ w II turze Andrzejowi Dudzie, uzyskując jednak ponad 10 mln głosów – trzeci najlepszy wynik (w liczbach bezwzględnych) uzyskany przez kandydata na prezydenta w wyborach w Polsce.