Oddanie głosu na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 34 proc. ankietowanych przez United Surveys. Oznacza to minimalny wzrost poparcia – o 0,4 pkt. proc. – w porównaniu z poprzednim badaniem, przeprowadzonym pod koniec października. Na drugim miejscu w sondażu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość – obecnie na partię Jarosława Kaczyńskiego chce zagłosować 31,7 proc. odpowiadających. Zjednoczona Prawica zanotowała największy wzrost poparcia wśród wszystkich ugrupowań – o 2,8 pkt. proc.
WP podkreśla, że to pierwsze badanie, przeprowadzone po tym, jak Amerykanie wybrali na nowego prezydenta Donalda Trumpa. – Głównym czynnikiem (wzrostu poparcia dla PiS – red.) oczywiście stał się Donald Trump. Efekt Trumpa istnieje – mówi w rozmowie z portalem prof. Rafał Chwedoruk, komentując wyniki sondażu.
Sondaż: Lewica i Trzecia Droga tracą najwięcej
Na najniższym stopniu podium w sondażu po raz kolejny uplasowała się Konfederacja, która umocniła się na trzecim miejscu, choć poparcie dla niej niemal nie zmieniło się (wzrost o 0,1 pkt. proc.). Formacja, firmowana przez Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka, obecnie legitymuje się poparciem 10,8 proc. ankietowanych.
Czytaj więcej
Poparcie dla postulatu Nowej Lewicy, by Wigilia była dniem wolnym od pracy, przekracza partyjne podziały. Ale czy stanie się to jeszcze w tym roku? Polacy nie mają wątpliwości, że 24 grudnia nie powinno się pracować.
Trzecia Droga. Koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050, która pod koniec października cieszyła się niemal takim samym poparciem, jak Konfederacja, tym razem straciła 1,6 pkt. proc. Chce na nią zagłosować obecnie 8,8 proc. respondentów. Uzyskane głosy pozwoliłyby liście, firmowanej przez Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołownię, przekroczyć ośmioprocentowy próg wyborczy dla koalicji, a lista ta nie powtórzyłaby losu Zjednoczonej Lewicy, która nie dostała się do Sejmu w 2015 roku (7,55 proc.), czy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy w 2001 roku (5,60 proc.).