Zbigniew Ziobro znów nie stawił się przed komisją. Jest wniosek o uchylenie immunitetu

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro po raz kolejny nie stawił się na wezwanie przed komisją śledczą badającą wykorzystanie oprogramowania Pegasus w latach 2015-2023.

Aktualizacja: 04.11.2024 10:38 Publikacja: 04.11.2024 10:01

Komisja ds. Pegasusa

Komisja ds. Pegasusa

Foto: PAP, Radek Pietruszka

arb

Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka poinformowała, że Ziobro po raz drugi nie stawił się na komisji nie przedstawiając usprawiedliwienia. Wcześniej był wzywany dwukrotnie, ale wówczas, za każdym razem, przedstawiał zwolnienie lekarskie usprawiedliwiające jego nieobecność.

Zbigniew Ziobro nie stawił się przed komisją ds. Pegasusa bez usprawiedliwienia po raz drugi

- Zbigniew Ziobro będzie robił wszystko, wykorzystywał każdy moment, by uporczywie unikać stawiania się przed komisją śledczą ds. Pegasusa – mówił wiceprzewodniczący komisji Tomasz Trela (Nowa Lewica). Trela przychylił się do wniosku przewodniczącej w sprawie rozpoczęcia procedury uchylenia immunitetu poselskiego Ziobry, a także by wystąpić z wnioskiem do sądu o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Ziobry przed komisję. - Dość tej zabawy ze strony Zbigniewa Ziobry – apelował.

Czytaj więcej

Jacek Karnowski na komisji ds. Pegasusa: Podsłuchiwano mnie już w 2006 r.

- To chwila ważna dla powagi państwa polskiego. Każde państwo ma obowiązek: chronić bezpieczeństwo swoich obywateli. Użycie Pegasusa bez należytych certyfikatów dla środków inwigilacji przez polskie służby, kupno go z naruszeniem prawa i narastające przekonanie, że Pegasusa używano do tego, by zmienić wynik wyborów w 2019 roku, narusza bezpieczeństwo obywateli i poczucie zaufania do państwa – mówił z kolei Marcin Bosacki z KO. Bosacki przypomniał, że komisję ds. Pegasusa powołał jednogłośnie cały Sejm, łącznie z PiS-em.

Doradcy komisji ocenili, że podjęcie kroków o nałożenie na Ziobrę kary finansowej to uprawnione działanie, podobnie jak uzasadniony formalnie jest wniosek o zatrzymanie i doprowadzenie przymusowe Ziobry na przesłuchanie przez komisję. Doradcy podkreślili, że takie działania wymaga wyrażenia przez Sejm zgody na zatrzymanie posła (uchylenie immunitetu).

Komisja przegłosowała następnie jednogłośnie (siedmioma głosami „za”) wnioski o kary pieniężną, o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Ziobry przed komisję oraz o uruchomienie procedury ściągnięcia immunitetu i wyrażenia przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Ziobry.

Ziobro już raz – 14 października – nie stawił się przed sejmowymi śledczymi nie przedstawiając żadnego usprawiedliwienia. Przesłuchanie Ziobry przez komisję ds. Pegasusa wyznaczono na ten dzień po wydaniu przez biegłego opinii na temat stanu zdrowia Ziobry. Biegły uznał, że Ziobro może zeznawać przed komisją pod warunkiem, że przesłuchanie nie będzie trwać dłużej niż dwie godziny. Opinia biegłego została wydana w związku z chorobą onkologiczną, z którą walczy Ziobro.

W związku z niestawieniem się przez Ziobrę przed komisją 14 października członkowie komisji przegłosowali skierowanie wniosku do sądu o nałożenie na byłego ministra sprawiedliwości kary finansowej. Wyznaczono też kolejny termin przesłuchania Ziobry – na 4 listopada.

Jak działa oprogramowanie Pegasus

Jak działa oprogramowanie Pegasus

PAP

31 października Ziobro umieścił w serwisie X wpis, z którego wynikało, iż nie zamierza stawić się przed komisją. Były minister sprawiedliwości podważył legalność działania komisji, powołując się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 10 września. TK uznał, iż zakres działania komisji jest niezgodny z konstytucją.

Dlaczego komisja ds. Pegasusa chce przesłuchać Zbigniewa Ziobrę?

Ziobro po wyborach z 15 października 2023 roku wycofał się z życia politycznego w związku z chorobą nowotworową. Lider Suwerennej Polski przekazał kierowanie partią Patrykowi Jakiemu. Następnie przeszedł operację, a obecnie przechodzi leczenie. Według informacji podawanych przez niego, a także innych polityków Suwerennej Polski, polityk walczył o życie – złośliwy rak przełyku, którego u niego wykryto, dał m.in. przerzuty do żołądka. Jednak w niedawnym wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej” Ziobro mówił, że obecnie wraca do sił po terapii. 

Komisja śledcza ds. afery Pegasusa

Komisja śledcza ds. afery Pegasusa

PAP

Komisja badająca stosowanie oprogramowania Pegasus m.in. przeciwko byłemu szefowi sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej, Krzysztofowi Brejzie oraz liderowi AGROUnii, obecnemu wiceministrowi rolnictwa, Michałowi Kołodziejczakowi czy adwokatowi, obecnie posłowi KO, Romanowi Giertychowi, chce przesłuchać Ziobrę, ponieważ oprogramowanie do inwigilacji zostało zakupione ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którym dysponował Ziobro jako minister sprawiedliwości. Dotychczas Ziobro nie mógł być przesłuchany ze względu na stan zdrowia i przedstawiane przez niego zwolnienia lekarskie.

Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej” wynikało, że 51,7 proc. respondentów uważa, iż Ziobro powinien stawić się przed komisją. 32,9 proc. ankietowanych było odmiennego zdania.

Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka poinformowała, że Ziobro po raz drugi nie stawił się na komisji nie przedstawiając usprawiedliwienia. Wcześniej był wzywany dwukrotnie, ale wówczas, za każdym razem, przedstawiał zwolnienie lekarskie usprawiedliwiające jego nieobecność.

Zbigniew Ziobro nie stawił się przed komisją ds. Pegasusa bez usprawiedliwienia po raz drugi

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory prezydenckie w Polsce. Paweł Kukiz ocenia polskie społeczeństwo: Ogłupione
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Polityka
Prezydent Lubina Robert Raczyński: Zostałem zohydzony
Polityka
Zwycięstwo Trumpa ma być dla PiS początkiem powrotu do władzy. Sikorski może to zablokować
Polityka
Sikorski o rywalizacji z Trzaskowskim: Są badania, w których sufit poparcia wyżej mam ja
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Polityka
Wybory prezydenckie w USA: Kogo popiera Lech Wałęsa? "Większa szansa na pokój"