To pierwsza taka sytuacja od kilku lat. Wewnętrzne wybory na poziomie okręgów były wielokrotnie przekładane, również ze względu na pandemię koronawirusa. W „międzyczasie” PiS zdążyło stracić władzę i dokonało fuzji z Partią Republikańską Adama Bielana (w grudniu ubiegłego roku) i z Suwerenną Polską Zbigniewa Ziobry (po niedawnym kongresie w Przysusze, w październiku 2024 r.). Teraz w regionach następuje swoisty reset – z celem, jakim jest przygotowanie struktur do kampanii prezydenckiej w 2025 r.
Nasi rozmówcy z PiS zauważają jednak, że kadencja lokalnych władz jest wyznaczona tylko na dwa lata – czyli zakończy się przed wyborami do Sejmu w 2027 r. – To nie jest przypadek, a zamysł Kaczyńskiego, by lokalni liderzy nie poczuli się zbyt pewnie – komentuje nasz informator.
PiS w Małopolsce. Frakcje Beaty Szydło i Ryszard Terleckiego we wzajemnym szachu
W pierwszy weekend lokalnych wyborów zostało wybranych pięcioro szefów okręgów, których w PiS jest teraz 40 (odpowiadają podziałowi wyborczemu do Sejmu, poza Warszawą – tam okręg warszawski i obwarzanek zostały połączone). Nowymi szefami zostali: Anna Krupka, Jarosław Wieczorek, Michał Woś, Szymon Pogoda i Paweł Hreniak. Woś to polityk dawnej Suwerennej Polski, który będzie odpowiadał za okręg rybnicki – jest zresztą posłem wybranym z tego regionu. Politycy PiS podkreślają, że zmiany mają m.in. umocnić pozycję polityków młodego pokolenia w strukturach partii, chociaż oczywiście nie wszędzie.
Czytaj więcej
Wniosek będzie próbą jeśli chodzi o koalicję. Główną siłą jest KO, ale te mniejsze podmioty często chcą podkreślać swoją odrębność. Będą miały okazję, żeby to uczynić - mówił Jarosław Kaczyński, prezes PiS, zapowiadając wniosek o wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny.
W mijający weekend wybierani byli szefowie w kolejnych czterech regionach, w tym w okręgu chrzanowskim. Małopolska była w tym roku areną kolejnej odsłony sporu wewnętrznego w PiS przy okazji wyboru władz sejmiku. Spór toczy się głównie, chociaż nie tylko, między zwolennikami Ryszarda Terleckiego i Beaty Szydło. W okręgu 12 (Chrzanów, Myślenice, Oświęcim i nie tylko) na szefa został wybrany kojarzony z Beatą Szydło poseł Mariusz Krystian. W przyszłym tygodniu wybory w okręgu krakowskim (nr 13 do Sejmu), gdzie szefem zostanie najpewniej Łukasz Kmita, forsowany wcześniej jako kandydat na marszałka województwa. Z naszych informacji wynika jednak, że po wyborach w regionie frakcje Szydło i Terleckiego będą nadal utrzymywać się w szachu m.in. poprzez pozycje w okręgowych zarządach. Poza Chrzanowem PiS wybiera władze w Wałbrzychu, Nowym Sączu i Białymstoku. Największe natężenie wyborów przypadnie na weekend 9–10 grudnia – wtedy zakończy się cały proces wyborów na tym szczeblu.