Sandu kontra Stoianoglo. Mołdawia wybiera prezydenta, w tle oskarżenia o ingerencję Moskwy

Mieszkańcy Mołdawii od godziny 6:00 rano głosują w II turze wyborów prezydenckich. Głos można oddać do godziny 20:00 czasu polskiego. W tle głosowania padają oskarżenie o ingerencję w sprawy kraju. Istnieje ryzyko, że Moskwa będzie próbowała odzyskać wpływy w czasie, gdy Mołdawia stara się zacieśnić więzi z Unią Europejską - zauważa Reuters.

Publikacja: 03.11.2024 12:01

Urzędująca prezydent i kandydatka na prezydenta Mołdawii Maia Sandu w lokalu wyborczym podczas II tu

Urzędująca prezydent i kandydatka na prezydenta Mołdawii Maia Sandu w lokalu wyborczym podczas II tury wyborów prezydenckich

Foto: Reuters/Vladislav Culiomza

Obecna prozachodnia polityk Maia Sandu, która przyspieszyła działania kraju zmierzające do opuszczenia strefy wpływów Moskwy i przystąpienia do Unii Europejskiej zmierzy się z byłym prokuratorem generalnym Alexandrem Stoianoglo, popieranym przez tradycyjnie prorosyjską Partię Socjalistyczną.

Maia Sandu kontra Alexander Stoianoglo

Losy Sandu, która w czerwcu wprowadziła Mołdawię na długą drogę rozmów akcesyjnych do UE, będą uważnie obserwowane w Brukseli – zauważa agencja, przypominając, że zaledwie tydzień temu Gruzja, kolejne byłe państwo radzieckie, które ma nadzieję na członkostwo w UE, ponownie wybrała partię rządzącą Gruzińskie Marzenie, uważaną za coraz bardziej prorosyjską.

Czytaj więcej

Podcast „Rzecz w tym”: Gruzińskie marzenie – bliżej Rosji czy Zachodu?

Stoianoglo deklaruje, że popiera integrację z UE, ale chce również rozwijać więzi z Rosją - jak twierdzi - "w interesie narodowym". Chce spróbować ożywić tanie dostawy rosyjskiego gazu i powiedział, że spotka się z prezydentem Władimirem Putinem, jeśli Mołdawianie tego chcą. - Głosowałem za wolną, stabilną i rozkwitającą Mołdawią, która nie stoi z otwartą przyłbicą, lecz rozwija się harmonijnie w oparciu o relacje z Zachodem i Wschodem - powiedział po oddaniu głosu.

Cztery lata rządów Sandu. Jak wyglądają stosunki Mołdawii z Rosją?

Retoryka Stoianoglo, mająca na celu zrównoważenie stosunków Wschód-Zachód, kontrastuje z czteroletnim okresem rządów Sandu, podczas którego stosunki z Kremlem uległy pogorszeniu, wielu moskiewskich dyplomatów zostało wydalonych, a ona sama potępiła inwazję Rosji na sąsiednią Ukrainę - zauważa Reuters. 

Sandu przedstawia Stoianoglo jako człowieka Kremla i politycznego konia trojańskiego, przedstawiając niedzielne głosowanie jako wybór między świetlaną przyszłością w UE do 2030 r. a niepewnością i niestabilnością.

Stoianoglo twierdzi, że to nieprawda i że Sandu nie zadbała o interesy zwykłych Mołdawian. Oskarża kontrkandydatkę o prowadzenie w kraju  polityki podziałów między osobami rumuńskojęzycznymi a dużą mniejszością rosyjskojęzyczną. 

Oskarżenia o ingerencję Moskwy

Źródło w rządzie Mołdawii podało, że Kiszyniów powiadomił kilka państw UE, iż jego zdaniem Rosja będzie próbowała zakłócić głosowanie mołdawskich emigrantów w lokalach wyborczych poza granicami Mołdawii. Źródło, które poprosiło o zachowanie anonimowości, poinformowało agencję Reuters, że lokale wyborcze we Włoszech, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Kanadzie, Rumunii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii mogą stać się celem zakłóceń, w tym fałszywych alarmów bombowych.

Jak się zauważa, Mołdawscy wyborcy mieszkający na Zachodzie są postrzegani jako w dużej mierze proeuropejscy i dlatego bardziej skłonni są poprzeć Sandu. 

Obecna prozachodnia polityk Maia Sandu, która przyspieszyła działania kraju zmierzające do opuszczenia strefy wpływów Moskwy i przystąpienia do Unii Europejskiej zmierzy się z byłym prokuratorem generalnym Alexandrem Stoianoglo, popieranym przez tradycyjnie prorosyjską Partię Socjalistyczną.

Maia Sandu kontra Alexander Stoianoglo

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Kamala Harris czy Donald Trump? Oto jest pytanie
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Polityka
Kamala Harris czy Donald Trump? Wszystkie oczy zwrócone na Amerykę
Polityka
Rosyjski socjolog: nasze państwo sympatyzuje z Trumpem
Polityka
Radykalne wypowiedzi Donalda Trumpa na finiszu. Dlaczego idzie na całość?
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Polityka
Mołdawia pozostaje na proeuropejskim kursie. Druga kadencja Mai Sandu