Donald Trump jak Andrzej Duda. Chce, by kraje NATO wydawały 3 proc. PKB na armie

Republikański kandydat na prezydenta USA Donald Trump zapowiedział, że „będzie nalegał, by państwa NATO wydawały 3 proc. PKB na obronność". Wcześniej to samo rozwiązanie zaproponował Andrzej Duda. Postulat ten nie został jednak poparty przez administrację Joe Bidena.

Publikacja: 27.08.2024 12:20

Donald Trump jak Andrzej Duda. Chce, by kraje NATO wydawały 3 proc. PKB na armie

Foto: AFP

adm

W 2014 roku na szczycie NATO w Walii kraje Sojuszu podjęły zobowiązanie, by wydawać na obronność co najmniej 2 proc. PKB. Jednak dane NATO wskazują, że jedynie 2/3 państw spełnia wymóg wydatków na swoje siły zbrojne na takim poziomie. Polska, pod względem wydatków na obronność, jest liderem w Sojuszu — nasz kraj wydaje na ten cel ok. 4 proc. PKB.

Donald Trump mówi, że państwa NATO powinny wydawać 3 proc. PKB na obronność. Tego samego chciał prezydent Andrzej Duda

Przed wspólną z Donaldem Tuskiem wizytą w Stanach Zjednoczonych i spotkaniem z prezydentem Joe Bidenem Andrzej Duda przedstawił propozycję, by kraje NATO wydawały na obronność nie 2, lecz 3 proc. PKB. - Zdecydowałem o wystosowaniu listu do wszystkich przywódców państw Sojuszu i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga, w którym na piśmie sformułowana jest propozycja, wraz z uzasadnieniem, dlaczego wzrost wydatków na obronność i ustanowienie progu 3 proc. PKB w państwach Sojuszu jest zasadny – mówił Duda. 

Prezydent zwrócił wówczas uwagę, że Rosja wzmacnia swój potencjał militarny, czego dowodzi m.in. przeznaczanie nawet 1/3 PKB na obronność, przestawienie gospodarki na tryb wojenny oraz budowanie wielkiej armii. – Rosja bez wątpienia stanowi dzisiaj wielkie zagrożenie dla wolnego świata – argumentował. - Sojusz Północnoatlantycki i państwa wolnego świata muszą na to reagować, nie tylko wspierając Ukrainę – nie dopuszczając do tego, żeby Rosja wojnę na Ukrainie wygrała, bo tej wojny wygrać nie może – przede wszystkim finansowo i militarnie – zaznaczał prezydent, wskazując na potrzebę wzmacniania bezpieczeństwa i obronności państw Sojuszu, poprzez budowę silnych i nowocześnie uzbrojonych armii. Zauważał także, że Polska obecnie wydaje ponad 4 proc. PKB na obronność, w tym na utrzymanie i modernizację polskiej armii, a także na zakupy sprzętu, które są realizowane w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej.

Teraz Donald Trump, republikański kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, przyznał, że także będzie opowiadał się za takim rozwiązaniem – i jego zdaniem państwa NATO powinny wydawać 3 proc. PKB na obronność.

Czytaj więcej

Andrzej Duda ma propozycję ws. NATO. Prezydent chce zwiększenia wydatków

Donald Trump: 2 proc. PKB na obronność? To była kradzież stulecia. Stany Zjednoczone są wykorzystywane 

- Przez lata wszystkie te kraje NATO wydawały znacznie mniej niż 2 proc. PKB na swoje siły zbrojne, pozostawiając nasze siły przeciążone. To my pokrywaliśmy różnicę, płacąc za to, aby nadrobić niedobory i pomóc odstraszyć zagrożenia – powiedział Trump podczas przemówienia do stowarzyszenia żołnierzy Gwardii Narodowej w Detroit. - Będę nalegał, żeby każdy kraj NATO musiał wydawać co najmniej 3 proc. (PKB na obronność - red.), trzeba przejść do 3 proc. 2 proc. to kradzież stulecia, zwłaszcza biorąc pod uwagę, ile my płacimy – dodał.

Podczas swojego przemówienia Donald Trump – nie pierwszy raz – oskarżał także europejskie państwa o to, że wykorzystują Stany Zjednoczone, zarówno w stosunkach handlowych, jak i wojskowych. Były prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślał również, że Europie „powinno zależeć na większym wspieraniu Ukrainy, a USA płacą na ten cel o 150 miliardów dolarów więcej”. - Tracimy na obronie Europy setki miliardów dolarów. Wszystko co mówię to: musimy wyrównać. Pomożemy wam, ale musicie płacić - zaznaczył Trump, dodając, że amerykańskie wojsko "nie ma już żadnej amunicji", gdyż "rozdała ją różnym grupom, głównie Ukrainie". W tym kontekście rządzących obecnie Stanami Zjednoczonymi skrytykował za „głupotę".

Czytaj więcej

Parada wojskowa w Moskwie. Władimir Putin: Nie pozwolimy nikomu nam grozić

Andrzej Duda miał propozycję ws. NATO. Prezydent chciał zwiększenia wydatków na obronność. Jak zareagowała na to administracja Joe Bidena?

Z danych NATO wynika, że obecnie jedynie pięć państw członkowskich wydaje na obronność ponad 3 proc. PKB. Są to: Polska, Estonia, Stany Zjednoczone, Łotwa oraz Grecja. 2/3 państw spełnia zaś wymóg wydatków na poziomie 2 proc. 

Ile wydają na obronność poszczególne kraje NATO?

Ile wydają na obronność poszczególne kraje NATO?

PAP

Postulat podniesienia progu wydatków na armię do 3 proc. PKB, który w marcu zgłosił prezydent Andrzej Duda, nie został poparty przez prezydenta Joe Bidena. Departament Stanu odpowiadał wtedy, że najpierw należy dojść do sytuacji, w której wszystkie kraje Sojuszu wydają na obronność 2 proc. PKB.

W lipcu rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby poinformował, że prezydent Biden nie wyznaczy podczas tego szczytu nowego wymaganego poziomu wydatków na obronność. - Prezydent USA nie będzie wyznaczać nowej poprzeczki, czy nowego poziomu wydatków względem PKB. Wciąż mamy 2 proc. uzgodnione dekadę temu. Nie wszyscy jeszcze do tego doszli. Większość — nie wszystkie — pozostałych krajów pracuje nad tym, zmierza tam – stwierdził Kirby. Rzecznik zaznaczył także, że w ciągu ostatnich dwóch lat liczba państw spełniających kryterium wydatków na poziomie 2 proc. PKB podwoiła się i wynosi obecnie 23.

Po marcowym spotkaniu z Joe Bidenem, podczas którego Andrzej Duda przedstawił propozycję, by kraje NATO wydawały na obronność nie 2, lecz 3 proc. PKB, polski prezydent omawiał tę kwestię także podczas rozmowy z Donaldem Trumpem, która odbyła się w Nowym Jorku. 

W 2014 roku na szczycie NATO w Walii kraje Sojuszu podjęły zobowiązanie, by wydawać na obronność co najmniej 2 proc. PKB. Jednak dane NATO wskazują, że jedynie 2/3 państw spełnia wymóg wydatków na swoje siły zbrojne na takim poziomie. Polska, pod względem wydatków na obronność, jest liderem w Sojuszu — nasz kraj wydaje na ten cel ok. 4 proc. PKB.

Donald Trump mówi, że państwa NATO powinny wydawać 3 proc. PKB na obronność. Tego samego chciał prezydent Andrzej Duda

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Ta grupa amerykańskich wyborców zwykle wybierała Demokratów. Teraz zagłosuje na Trumpa
Polityka
Chiny: Pierwsza od kilkudziesięciu lat zmiana wieku emerytalnego
Polityka
Burza wśród rosyjskich opozycjonistów. Pobicie współpracownika Nawalnego zlecił emigrant-miliarder?
Polityka
Holandia ogłosi "ogólnokrajowy kryzys uchodźczy". Chce zamknąć się na imigrantów
Polityka
W PE będzie debata o kontrolach na granicach Niemiec. Na wniosek polityka z Niemiec
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne