Chiny zwiększają wpływy na Pacyfiku. Czy uda im się wchłonąć Kiribati?

Mieszkańcy Kiribati udali się do urn, aby wziąć udział w pierwszej turze głosowania w wyborach parlamentarnych. Jest to też pewnego rodzaju referendum w sprawie silniejszych powiązań rządu z Chinami.

Publikacja: 14.08.2024 22:08

Kiribati

Kiribati

Foto: Adobe Stock

rbi

Analitycy twierdzą, że w Internecie pojawiło się niewiele szczegółów na temat kampanii i głosowania, a w całym kraju jest mało anglojęzycznych źródeł wiadomości. Zablokowany lub opóźniony wjazd australijskich urzędników do Kiribati oraz ograniczony przepływ informacji między rządami w ostatnich latach wzbudziły w Canberze niepokój co do skali wpływów Pekinu.

– Wiele krajów w regionie naprawdę próbuje znaleźć swoje miejsce w obliczu dużej konkurencji geostrategicznej – mówi Blake Johnson, starszy analityk w Australijskim Instytucie Polityki Strategicznej. – Kiribati przyjęło podejście polegające na trzymaniu swoich kart blisko siebie i nie ujawnia szczegółów, które mogłyby mieć wpływ na trendy w tych relacjach – dodaje.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Polityka
Kai-Olaf Lang: Prawdopodobny nowy kanclerz Niemiec chce lepszych stosunków z Polską
Polityka
Wybory prezydenckie na Ukrainie? Portal przygotował listę potencjalnych kandydatów
Polityka
Agencja AP pozywa urzędników Białego Domu. Chodzi o pomysł Donalda Trumpa
Polityka
Sikorski po spotkaniu z Rubio: Mocna rozmowa trwałych sojuszników
Polityka
Macron spotka się z Trumpem. „Powiem, że nie może być słaby w obliczu Putina”