Aktualizacja: 11.02.2025 08:43 Publikacja: 18.07.2024 04:30
Europoseł KO Borys Budka podczas głosowania na sali obrad w Strasburgu
Foto: PAP/Leszek Szymański
Po wyborach przewodniczącej PE, które w cuglach wygrała Roberta Metsola, przyszedł czas na obsadzenie innych stanowisk parlamentarnych. Poczynając od góry, czyli od prezydium PE, poprzez kierownictwa komisji parlamentarnych, a na rolach w grupach politycznych kończąc.
Jedną z 14 wiceprzewodniczących PE została Ewa Kopacz, z drugim wynikiem w głosowaniu. To miły wyraz uznania dla byłej premier, świadczący o tym, że jej dotychczasowy sposób sprawowania tej funkcji został doceniony. Wiele jednak dla Polski z tego nie wynika, chyba że Kopacz zajęłaby się wreszcie kwestią popierania Polaków na stanowiska w administracji parlamentarnej, czego do tej pory nie robiła. Z wyjątkiem stanowiska dla swojej asystentki.
Prezydent USA wydaje niespójne komunikaty w sprawie Iranu. W tle ma być lęk przed irańskim zamachem. Irańskie źródła mówią „Rzeczpospolitej”, że oferta współpracy to diabelski plan napisany Trumpowi przez Netanjahu.
Na trzy miesiące przed wyborami Klaus Iohannis ogłosił, że podaje się do dymisji z funkcji szefa państwa.
Emmanuel Macron zdołał ściągnąć do francuskiej stolicy przywódców ponad 100 państw i prezesów największych koncernów technologicznych. Chce przełamać amerykańsko-chińską przewagę w obszarze sztucznej inteligencji.
Amerykański prezydent, który z entuzjazmem realizuje swoją wyborczą obietnicę masowych deportacji, chce z Guantanamo, do którego po 2001 roku trafiały osoby podejrzane o terroryzm, zrobić ośrodek przetrzymywania nielegalnych imigrantów.
Prezydent Rumunii Klaus Iohannis ogłosił, że rezygnuje z zajmowanego stanowiska, by oszczędzić państwu kryzysu w związku z planami skrajnie prawicowych partii, które chciały przeprowadzić procedurę jego impeachmentu.
Elon Musk złożył ofertę kupna OpenAI za 97,4 mld dolarów – informuje dziennik "The Wall Street Journal". Jednak Sam Altman, skonfliktowany z Muskiem współzałożyciel firmy, odrzucił tę propozycję.
Polski rząd ogłasza plan inwestycyjny wart 650 mld zł, Donald Trump nakłada kolejne cła na import stali i aluminium, a warszawska giełda bije historyczne rekordy. Tymczasem Unia Europejska analizuje zmiany w swojej polityce pomocowej, co może wpłynąć na relacje międzynarodowe i rozwój globalnych gospodarek.
Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że Hamas powinien uwolnić wszystkich zakładników wywiezionych do Strefy Gazy 7 października 2023 roku do południa w sobotę. W przeciwnym razie, jak dodał, zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem powinno zostać zerwane.
Wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster publikuje „Super Express”.
Donald Trump spełnił swoją niedzielną zapowiedź i podniósł cła na stal i aluminium sprowadzane do USA.
Donald Trump zlikwidował agencję rządową USAID, przez co teraz ucierpi proces akcesyjny Ukrainy do Unii. Zawstydzające i niezrozumiałe jest, że wysiłek dostosowywania się tego kraju do wymagań UE w znakomitym stopniu spoczywał na barkach Amerykanów. Wiele to mówi o zaangażowaniu Brukseli i państw członkowskich w przemiany nad Dnieprem.
Ewelina Marciniak, laureatka niemieckiej nagrody teatralnej Der Faust, wystawiła w Monachium „Salome” w interpretacji Jarosława Murawskiego. Historię kobiet komentuje Geli, zabita przez Hitlera siostrzenica. On prosi o 5 lat, by zmienić Niemcy.
W najbliższych tygodniach emerytowany generał Keith Kellogg, specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Ukrainy i Rosji, ma przedstawić Donaldowi Trumpowi jakie ma możliwości, by zakończyć wojnę na Ukrainie - podaje Bloomberg.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas