– To naprawdę historyczny tydzień. Ukraina dążyła do tego przez dziesięciolecia, a ten wynik jest osobistym osiągnięciem każdego, kto 24 lutego wybrał Ukrainę, kto walczy o nasze państwo, kto wzmacnia Ukrainę wszystkim, co niezbędne – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski.
Czytaj więcej
Na geopolityczny chaos musimy odpowiedzieć kolejnym rozszerzeniem – mówi Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. Jego zdaniem więcej państw w Unii Europejskiej da jej większą wagę na arenie międzynarodowej.
Polityczna decyzja o rozpoczęciu negocjacji z Ukrainą i Mołdawią zapadła na unijnym szczycie w grudniu 2023 roku, przygotowania do tzw. konferencji międzyrządowej, po której w praktyce ruszają rozmowy między Komisją Europejską i państwem kandydującym wymagały jednak czasu. Nie tylko na przygotowania administracyjne, ale także na przekonanie Węgier, które do ostatniej chwili zgłaszały problemy w sprawie Ukrainy. Ostatecznie Budapeszt dał zielone światło.
Kandydaci do Unii Europejskiej
35 rozdziałów negocjacji akcesyjnych Ukrainy i Mołdawii
Negocjacje akcesyjne nie mają terminu zamknięcia, mogą potrwać od kilku do kilkunastu lat. W przypadku Polski zajęło to blisko pięć lat – od marca 1998 roku do grudnia 2002 roku.