ABW w drugim domu Zbigniewa Ziobry. Kolejne przeszukanie

Kolejny dom należący do byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry (Suwerenna Polska) jest przeszukiwany przez agentów ABW - podało RMF FM. Chodzi o dochodzenie dotyczące Funduszu Sprawiedliwości. Jak przekazał szef Kancelarii Sejmu, w hotelu sejmowym przeszukiwany jest pokój posła Michała Wosia.

Aktualizacja: 27.03.2024 11:02 Publikacja: 27.03.2024 10:16

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

zew

Według stacji, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego działają na zlecenie zespołu śledczych Prokuratury Krajowej, prowadzącego postępowanie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości.

RMF FM podało, że przeszukiwany ma być dom Zbigniewa Ziobry w Warszawie. We wtorek służby informowały, że celem prowadzonych czynności jest zabezpieczanie dowodów, w tym między innymi dokumentacji dotyczącej Funduszu Sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Kaczyński mówi, że "będzie na wolności" a Tusk "może stracić wolność"

Z doniesień wynika, że podczas środowego przeszukania na miejscu mają być obecni domownicy.

Przeszukanie w pokoju Michała Wosia w hotelu sejmowym

Z kolei szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że za zgodą marszałka Sejmu Szymona Hołowni (Polska 2050) w hotelu sejmowym służby prowadzą czynności w pokoju posła klubu PiS Michała Wosia (Suwerenna Polska), byłego wiceministra sprawiedliwości. Cichocki dodał, że poseł Woś jest na miejscu. Cichocki ocenił, że czynności przebiegają spokojnie. Zastrzegł, że immunitet poselski, który posiada Woś, nie rozciąga się na biuro czy mieszkanie posła, a służby pod nadzorem prokuratury mają prawo prowadzić swe czynności.

Przeszukania w domach prominentnych polityków Suwerennej Polski

Prokuratura Krajowa podała we wtorek, że tego dnia na polecenie prokuratorów z zespołu śledczego ds. Funduszu Sprawiedliwości przeprowadzane były przeszukania w różnych miejscach na terenie kraju. Dodano, że celem czynności było "zabezpieczanie dowodów, w tym między innymi dokumentacji dotyczącej FS".

Funkcjonariusze ABW weszli m.in. do domu byłego ministra sprawiedliwości i byłego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry oraz trzech innych posłów Suwerennej Polski, w tym byłych wiceministrów sprawiedliwości, Michała Wosia i Marcina Romanowskiego.

Czytaj więcej

Minister w rządzie Donalda Tuska o przeszukaniu u Zbigniewa Ziobry: Nie dało się inaczej

Z kolei rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński informował, że we wtorek na terenie całego kraju funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego realizowali czynności zatrzymania osób oraz przeszukania kilkudziesięciu miejsc zamieszkania osób fizycznych i siedzib podmiotów gospodarczych.

"Przedmiotowe czynności zlecone zostały w ramach wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez śledczych z Prokuratury Krajowej w Warszawie dotyczącego przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych – tj. czynów z art. 231 § 1 i 2 k.k." - doprecyzował.

Wszystkie te działania mają charakter bezprawny i są realizacją politycznego zamówienia Donalda Tuska i Adama Bodnara.

Zbigniew Ziobro o akcji ABW w jego domu

Działania ABW komentowali politycy klubu Prawa i Sprawiedliwości. Ocenili, że doszło do ataku na opozycję. Według nich, rząd Donalda Tuska próbuje odwrócić uwagę opinii publicznej od tego, że znaczna większość obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej, tzw. 100 konkretów na 100 dni rządów, nie została zrealizowana.

Zbigniew Ziobro: Bezprawna operacja, złamano moje prawa

We wtorek wieczorem Zbigniew Ziobro pojawił się publicznie pierwszy raz od czasu, gdy przeszedł operację w związku z chorobą nowotworową. Ocenił, że przeszukanie jego domu było desperacką próbą znalezienia "czegokolwiek" w związku z "fiaskiem", jakim w jego opinii było przesłuchanie Jarosława Kaczyńskiego przed komisją ds. Pegasusa.

Czytaj więcej

Patryk Jaki: Służby włamały się do domu Zbigniewa Ziobry. "Gangsterskie działanie"

- Wszystkie te działania mają charakter bezprawny i są realizacją politycznego zamówienia Donalda Tuska i Adama Bodnara - ocenił Ziobro. - W ramach tej bezprawnej operacji w sposób rażący złamano moje prawa jako osoby, która jest właścicielem budynku, w którym dokonuje się przeszukania - podkreślił. Dodał, że każda osoba w takiej sytuacji ma prawo zapoznać się z postanowieniem prokuratora o zakresie przeszukania, ma prawo usłyszeć żądania wydania konkretnych rzeczy oraz ma prawo - w przypadku swej nieobecności - poprosić o udział zaufanej osoby, która byłaby obecna przy przeszukaniu. - Wszystkie te uprawnienia w moim przypadku zostały rażąco i celowo złamane - ocenił Zbigniew Ziobro.

Kontrowersje wokół Funduszu Sprawiedliwości

Fundusz Sprawiedliwości (Fundusz Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej) działa od 2012 r., jest państwowym funduszem celowym w dyspozycji ministra sprawiedliwości. Fundusz dysponuje znacznymi środkami, które pochodzą m.in. z nawiązek nakładanych przez sądy na skazanych i z potrąceń od wynagrodzeń więźniów, którzy pracują w czasie odbywania wyroku. Środki z funduszu miały być przeznaczane na pomoc pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną.

Czytaj więcej

Służby w budynkach zakonu sercanów. Fundusz Sprawiedliwości pod lupą

W 2017 r. na skutek nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego oraz rozporządzenia ministra sprawiedliwości doszło do ustanowienia otwartego katalogu zadań Funduszu.

W 2021 r. NIK oceniła, że gospodarka finansowa Funduszu Sprawiedliwości była prowadzona z naruszeniem nadrzędnych zasad finansów publicznych, tj. jawności oraz celowości i oszczędności wydatków. "Działania ministra sprawiedliwości (dysponenta funduszu) oraz znacznej części beneficjentów umów dotacji skutkowały niegospodarnym i niecelowym wydatkowaniem środków publicznych, a także sprzyjały powstawaniu mechanizmów korupcjogennych" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli.

Polityka
Zełenski spotkał się z Tuskiem. "Niepodległa Ukraina to bezpieczna Polska"
Polityka
Kaczyński jak Nawrocki ws. Ukrainy w UE i NATO. „Powiedziałem prezydentowi prosto w oczy”
Polityka
Krzysztof Bosak został zapytany o mowę nienawiści. Porównał internet do knajpy
Polityka
PiS prowadzi w sondażu. Posłanka KO: Bez prezydenta nie zrealizujemy wszystkich planów
Polityka
Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski? Polacy odpowiedzieli w sondażu