Pandemiczne przekręty w rządzie Mateusza Morawieckiego. Druzgocący raport NIK

Raport NIK ujawnia, że Mateusz Morawiecki i jego ministrowie podczas pandemii koronawirusa stworzyli "mechanizm korupcjogenny", zlecając spółkom skarbu państwa zakup środków ochrony od konkretnych firm i za konkretne kwoty. O raporcie NIK pisze Onet.

Publikacja: 21.03.2024 08:27

teusz Morawiecki  i minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas lądowania największego samolotu

teusz Morawiecki i minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas lądowania największego samolotu świata Antonova An-225 Mriya na Lotnisku Chopina w stolicy, 14 kwietnia 2020

Foto: PAP, Leszek Szymański

amk

NIK ustaliła, że rząd przerzucił realizację zakupów pandemicznych — w tym m.in. maseczek, respiratorów czy środków dezynfekujących — na spółki skarbu państwa.

Polecenia osobiście wydał premier Morawiecki, nakazując spółkom "zakup środków ochrony indywidualnej oraz ich dystrybucji do podmiotów, które zostaną wskazane w odrębnym trybie przez ministra właściwego do spraw zdrowia". Następnie prezesi spółek otrzymywali od Ministerstwa Aktywów, kierowanego przez Jacka Sasina, wykaz sprzętu, który należało kupić od konkretnych, również wskazanych przez ministerstwo firm. W poleceniach zawarta była nawet cena zakupu.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Polityka
Tusk do Kaczyńskiego: Jarosławie, to ostatni moment
Polityka
Grzegorz Schetyna: Nie możemy godzić się na to, by dwa mocarstwa decydowały o porządku na świecie
Polityka
Prof. Antoni Dudek o wyborach. „Co trzeci wyborca PiS nie przekonał się do Nawrockiego”
Polityka
Szymon Hołownia krytykuje Donalda Trumpa: Brak znajomości historii
Polityka
Grzegorz Schetyna o Donaldzie Trumpie. „Jego relacje są niebezpieczne dla ładu światowego”
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce