Sejm nie wybierze w czwartek składu komisji ds. Pegasusa

Przed rozpoczęciem obrad parlamentu marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że w czwartek posłowie nie wybiorą składu osobowego Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus.

Publikacja: 18.01.2024 09:32

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia

Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Klub Prawa i Sprawiedliwości otrzyma pismo w tej sprawie, żeby wyznaczył nowych kandydatów. Cała ta procedura ruszy raz jeszcze. Nie powołamy dzisiaj Komisji Śledczej ds. Pegasusa - zapowiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

O proponowanych przez PiS członkach komisji wypowiedział się Piotr Zgorzelski. Poseł PSL wskazał, że są to osoby, które wiedziały o prowadzonej nielegalnie procedurze. Być może przed komisję powinni być zaproszeni nie tylko w charakterze członka komisji - mówił.

Termin zgłaszania nowych kandydatur został przesunięty na 24 stycznia.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Po co nam komisja śledcza ds. Pegasusa

Komisja została powołana w środę. I ma zbadać czas od 16 listopada 2015 r. do 20 listopada 2023 r. PiS chciało poszerzenia tego czasu na rządy PO–PSL, ale na to nie zgodził się Sejm.

W pracach komisji śledczej krzyżować się będzie wiele ważnych dla nowej koalicji wątków politycznych. Politycy koalicji – jak np. Tomasz Trela – publicznie mówią o tym, że przed komisję będą wezwani politycy PiS Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. 

Czytaj więcej

Sejm powołał komisję śledczą do spraw Pegasusa. Czy będą w niej posłowie PiS?

Powołanie komisji śledczej ds. Pegasusa - wszystkie kluby "za”

Komisja śledcza ds. Pegasusa to trzecia komisja śledcza powołana w tej kadencji Sejmu. W trakcie wtorkowej debaty poseł KO Marcin Bosacki przekonywał, że sprawę Pegasusa można porównać do amerykańskiej afery Watergate z lat 70. Mówił, że w Polsce Pegasus był wykorzystywany przeciwko opozycji. W tym kontekście wymienił nazwisko Krzysztofa Brejzy, który w 2019 r. był szefem sztabu wyborczego KO.

Poseł PiS Michał Wójcik mówił, że komisja ds. Pegasusa będzie jedną z najważniejszych komisji śledczych w historii polskiego parlamentu. Dodał, że obywatele mają prawo wiedzieć, "kto w tym wszystkim kłamie i kto manipuluje". Wójcik zaznaczył, że Pegasus był wykorzystywany w większości państw Unii Europejskiej. Podkreślił, że nie wszystkie dokumenty komisja będzie mogła odtajnić oraz przekonywał, że za czasów rządów PO-PSL było "znacznie więcej" podsłuchów niż w okresie rządów PiS.

Czytaj więcej

Komisja śledcza ds. Pegasusa. Jest decyzja Sejmu

Paweł Śliz z Polski 2050 mówił, że wykorzystywanie Pegasusa podważyło zaufanie obywateli do państwa. Zaznaczył, że oprogramowanie tego typu powinno być stosowane do walki z ciężką przestępczością, a zasady wykorzystywania Pegasusa powinny być transparentne. Poseł pytał o procedury obowiązujące w czasach rządów PiS.

Poseł Lewicy Tomasz Trela mówił, że komisja ds. Pegasusa powinna wyjaśnić, kto podejmował decyzje w sprawie tego, kto ma być podsłuchiwany. Zapowiadał, że przed komisję wezwani zostaną osadzeni w zakładach karnych byli ministrowie rządu PiS, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.

Polityka
Były prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz zdradza kulisy swojego odwołania. Od ministra miał usłyszeć pogróżki
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Polityka
Adrian Zandberg: Jeśli wygra Trump, Europa szybciej musi stanąć na własnych nogach
Polityka
Przemysław Czarnek: W PiS ciągle trwają poszukiwania kandydata. Spełniam dwa warunki, z trzecim mam jakiś problem
Polityka
Warszawa patrzy na Waszyngton. Co zmienią wybory w USA?
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Polityka
Powrót Instytutu Pokolenia. Donald Tusk go zlikwidował, dawni twórcy przywrócili