Afera wizowa. KO chce powołania komisji śledczej, jest projekt uchwały

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w Sejmie projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej ws. tzw. afery wizowej.

Publikacja: 27.11.2023 13:02

Afera wizowa. KO chce powołania komisji śledczej, jest projekt uchwały

Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

zew

Pod projektem podpisało się ponad 110 posłów z liczącego 157 osób klubu Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni. Pod dokumentem brak podpisu lidera PO Donalda Tuska, kandydata KO, Trzeciej Drogi i Lewicy na premiera.

Projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r. przewiduje, że w skład komisji weszłoby 11 posłów.

Czytaj więcej

Tusk zapowiada powołanie komisji śledczych. Ostrzega polityków PiS. "Będzie kara"

Afera wizowa. Czym miałaby się zająć komisja śledcza?

Zgodnie z projektem, do zakresu działania komisji należy: zbadanie i ocena prawidłowości, legalności oraz celowości działań podejmowanych w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez członków Rady Ministrów, sekretarzy i podsekretarzy stanu w ministerstwach, Szefa Służby Zagranicznej, osoby wchodzące w skład służby zagranicznej, w tym osoby kierujące przedstawicielstwem dyplomatycznym lub innymi placówkami zagranicznymi, urzędników konsularnych, pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych niewchodzących w skład służby zagranicznej, prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw (w tym przestępstw skarbowych), w szczególności Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Komendanta Głównego Policji, Komendanta Głównego Straży Granicznej, Szefa Służby Wywiadu Wojskowego, Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Prokuratora Generalnego, Prokuratora Krajowego, Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, i podległych im funkcjonariuszy publicznych.

Komisja miałaby badać nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podejmowane przez członków Rady Ministrów, sekretarzy i podsekretarzy stanu w ministerstwach, Szefa Służby Zagranicznej, osoby wchodzące w skład służby zagranicznej, w tym osoby kierujące przedstawicielstwem dyplomatycznym lub innymi placówkami zagranicznymi, urzędników konsularnych, pracowników MSZ niewchodzących w skład służby zagranicznej, prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw.

Komisja miałaby ustalić liczbę oraz tożsamość osób, które nielegalnie przekroczyły granicę Rzeczypospolitej Polskiej lub wobec których zalegalizowano pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w wyniku nadużyć, zaniedbań i zaniechań organów administracji rządowej lub innych podmiotów i osób podlegających kontroli Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: Po co Tuskowi komisje śledcze

Po powołaniu komisja śledcza miałaby też ocenić umowy dotyczące pośrednictwa wizowego oraz działania podejmowane w związku z przygotowaniem, zawarciem i realizacją umów pośrednictwa wizowego przez członków Rady Ministrów, sekretarzy i podsekretarzy stanu w ministerstwach, Szefa Służby Zagranicznej, osoby kierujące przedstawicielstwem dyplomatycznym lub innymi placówkami zagranicznymi, urzędników konsularnych, prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw.

Dlaczego KO chce komisji śledczej ws. tzw. afery wizowej?

W uzasadnieniu wnioskodawcy napisali, że "niepokojąco wyglądają dane z ostatnich lat, dotyczące liczby osób (zwłaszcza z krajów afrykańskich oraz azjatyckich), które uzyskały lub ubiegły się o legalizację pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

"Z informacji ujawnionych w mediach wynika, że w okresie ostatnich 30 miesięcy wydano cudzoziemcom łącznie ponad 1 mln 950 tys. wiz (krajowych i Schengen), w tym ponad 1 mln 782 tys. wiz krajowych (pozwalających na przebywanie jedynie w Polsce). Niemal 375 tys. wiz Schengen i krajowych wydano obywatelom innych krajów niż Białoruś i Ukraina (obywatelom Turcji - nieco ponad 51,1 tys. wiz, Rosji - 44,6 tys., Indii - 44,2 tys., Kazachstanu - 17,1 tys., Uzbekistanu - 16,3 tys., Gruzji - 16,2 tys., Filipin - 16 tys)" - czytamy.

Czytaj więcej

Afera wizowa: Piotr Wawrzyk dziękuje wyborcom. Zapowiada "oczyszczenie nazwiska"

"Dziennikarze wskazują przy tym, że w ciągu ostatnich lat nastąpił radykalny, skokowy wzrost poziomu imigracji w odniesieniu do cudzoziemców z niektórych państw spoza zachodniego kręgu kulturowego. Nieznane są przy tym metody weryfikacji osób, które uzyskały legalizację pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dokonywane przez polskie służby specjalne i Policję" - dodali posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Posłowie KO zaznaczyli, że wzrost liczby cudzoziemców, którzy legalizują pobyt w Polsce zbiegł się w czasie z ujawnioną tzw. aferą wizową. "Zgodnie z ustaleniami dziennikarzy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych miała działać grupa osób ściśle współpracująca z sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Piotrem Wawrzykiem – której zarzuca się korupcję przy przyznawaniu wiz cudzoziemcom przybywającym do Polski" - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały ws. powołania komisji śledczej.

Polityka
Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski? Polacy odpowiedzieli w sondażu
Polityka
Magdalena Sobkowiak o prezydencji w UE: Europa czeka na polskie propozycje
Polityka
Sondaż: Czy rząd, prezydent i opozycja będą współpracować przy prezydencji w UE?
Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci
Polityka
Najnowszy sondaż partyjny. Koalicja rządząca ma problem