Prawo i Sprawiedliwość rozżalone po decyzji Sejmu w sprawie Elżbiety Witek. „Prawa kobiet to nie realny postulat”

„Głównym celem oponentów PiS jest ogromna żądza politycznej zemsty” - stwierdził minister Michał Dworczyk. Politycy PiS z ożywieniem komentują odrzucenie kandydatury Elżbiety Witek na wicemarszałka Sejmu.

Publikacja: 14.11.2023 11:31

Za wyborem Elżbiety Witek (na zdjęciu) na wicemarszałka zagłosowało PiS i (częściowo) Konfederacja.

Za wyborem Elżbiety Witek (na zdjęciu) na wicemarszałka zagłosowało PiS i (częściowo) Konfederacja. Pozostali posłowie byli przeciw.

Foto: PAP/Rafał Guz

qm

Politycy PiS w mediach społecznościowych i w porannych rozmowach z dziennikarzami odnosili się do wyniku głosowania w sprawie kandydatury PiS do prezydium Sejmu. Kandydatką dotychczasowej partii rządzącej na stanowisko wicemarszałka Sejmu była Elżbieta Witek, marszałek IX kadencji.

Za tym, by Elżbieta Witek objęła funkcję wicemarszałka było 203 posłów, przeciw było 252, a trzy osoby wstrzymały się od głosu. - Stwierdzam, że wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów Sejm nie wybrał pani poseł Elżbiety Witek na stanowisko wicemarszałka Sejmu RP - ogłosił prowadzący obrady Szymon Hołownia.

Czytaj więcej

Jarosław Kaczyński komentuje porażkę Elżbiety Witek. "Przepaść kulturowa"

- W związku z tym, że Sejm nie dokonał wyboru wicemarszałka Sejmu, procedurę jego wyboru przeprowadzimy ponownie w późniejszym terminie - dodał Hołownia, który we wcześniejszym głosowaniu pokonał Elżbietę Witek w walce o fotel marszałka Sejmu. Hołownia uzyskał poparcie 265 posłów, Witek - 193.

Michał Dworczyk: Celem oponentów PiS ogromna żądza politycznej zemsty

„Wczorajsze głosowania nad kandydatami PiS do Prezydium Sejmu i Senatu były pierwszą manifestacją »nowych standardów« demokracji” - ocenił w serwisie X (d. Twitter) Michał Dworczyk. „Można używać wielu frazesów i pustych, »demokratycznych« haseł, ale niestety rzeczywistość błyskawicznie je weryfikuje. Głównym celem oponentów PiS jest ogromna żądza politycznej zemsty” - stwierdził.

„W swoim wczorajszym orędziu prezydent Andrzej Duda wskazał na fundamentalne zasady, którymi powinien kierować się Parlament X kadencji. Poza kwestiami formalnymi do tej pory obowiązywał tzw. dobry obyczaj w związku z wyborem członków Prezydium Sejmu i Senatu. Wczoraj został on wyrzucony do kosza” - dodał Dworczyk, nie odnosząc się jednak do tego, że posłowie PiS, w tym sam były szef KPRP, głosowali przeciwko kandydatom do prezydium z KO, Lewicy i PSL.

Agnieszka Ścigaj: Ja nie widzę uwag w stosunku do marszałek Elżbiety Witek

Dworczykowi w rozmowie z Radiem Kraków wtórowała Agnieszka Ścigaj. - Jestem trzecią kadencję, pierwszy raz widzę sytuację, w której miejsce w prezydium dla największego klubu wskazują członkowie innych klubów - mówiła posłanka PiS, która w 2015 roku do Sejmu dostała się z listy Kukiz'15, a cztery lata później - z listy PSL. - Partie demokratyczne, które walczyły o zmianę w parlamencie, mówią o poszanowaniu obywateli, ale chcą wybierać reprezentanta do prezydium największemu klubowi w parlamencie - utyskiwała.

Czytaj więcej

Lubnauer: PiS powinno mieć reprezentanta, ale Witek psuje parlamentaryzm

- Ja nie widzę uwag w stosunku do marszałek Witek. Zawsze komuś coś się mogło nie spodobać, ale to takie pretesty. Zaczynanie kolejnej kadencji, która miała być podobno inna, od takich sytuacji? To kłamstwo - podkreśliła Ścigaj.

- Marszałek Witek, oprócz tego że uzyskała rekordowy wynik indywidualny – blisko sto tys. wyborców zdecydowało się zagłosować na nią – jest przede wszystkim doświadczonym parlamentarzystą. Jest osobą, która była najdłużej urzędującym marszałkiem Sejmu po 1989 roku. Ale polityków opozycji to nie obchodzi - krytykował w Radiu Gdańsk Andrzej Śliwka, dotychczas wiceminister aktywów państwowych. Jego zdaniem KO, Trzeciej Drodze i Lewicy „zależy wyłącznie na tym, aby wprowadzać taką nerwowość, a te słowa o demokracji, o szacunku, szybko prysły”.

- Szymon Hołownia, który został wybrany na marszałka Sejmu, w swoim wystąpieniu opowiadał o tym, co planuje zrobić. Mam takie wrażenie – i na sali co chwilę pojawiał się szmer – że zabrakło jeszcze tylko obietnic związanych z „owocowym czwartkiem”. A zapomniał o istocie demokracji, która jest w Sejmie i o tym, że to nie politycy innych partii będą decydowali, kto będzie wicemarszałkiem ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Bo głosowanie, czy zachowanie takie, że największa partia w parlamencie nie ma swojego przedstawiciela w prezydium, jest rzeczą skandaliczną i dotychczas niespotykaną w naszej historii po 1989 roku. I to też pokazuje, jak wyglądają prawdziwe intencje polityków obecnej opozycji - ocenił elbląski poseł PiS.

Z innej pozycji decyzję Sejmu krytykował Antoni Macierewicz. „Banda Tuska, która podczas kampanii wyborczej tyle mówiła o prawach kobiet, zagłosowała przeciwko wysuniętej przez nas kandydaturze Elżbiety Witek na Wicemarszałka Sejmu” - napisał na X. „Już pierwszego dnia obrad pokazali, że prawa kobiet to dla nich tylko temat propagandy, a nie realny postulat” - zawyrokował były minister obrony narodowej.

Czy PiS będzie miało swojego wicemarszałka Sejmu?

Z deklaracji, składanych przez przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy wynika, iż poprą oni innego niż Elżbieta Witek kandydata PiS na wicemarszałka Sejmu. - Nikt nie zabiera tego miejsca PiS-owi. Chcemy jednak, by partię reprezentowały osoby, które uznawały prawa opozycji wcześniej, a dziś chcą rozmawiać językiem debaty, a nie językiem siły i odepchnięcia - wyjaśniał we wtorek senator Grzegorz Schetyna z PO. 

Czytaj więcej

Kto wicemarszałkiem z PiS zamiast Witek? Schetyna: Są normalne osoby

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że nie zostanie zgłoszony inny kandydat. Dodał, że klub PiS jest gotowy na brak swojego wicemarszałka Sejmu.

Polityka
Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski? Polacy odpowiedzieli w sondażu
Polityka
Magdalena Sobkowiak o prezydencji w UE: Europa czeka na polskie propozycje
Polityka
Sondaż: Czy rząd, prezydent i opozycja będą współpracować przy prezydencji w UE?
Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci
Polityka
Najnowszy sondaż partyjny. Koalicja rządząca ma problem