Czytaj więcej
13 listopada pracę zainaugurował Sejm X kadencji i Senat XI kadencji, wybrane w wyborach 15 października. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu swój rząd do dymisji podał Mateusz Morawiecki. W Sejmie i Senacie wybrano marszałków i wicemarszałków. W obu izbach przepadli kandydaci PiS - Elżbieta Witek nie została wicemarszałkiem Sejmu, Marek Pęk nie został wicemarszałkiem Senatu.
Przed wypowiedzią Hołowni TVN24 pytał wiceprzewodniczącego Polski 2050, Michała Koboskę, o pomysł, by Sejm już na pierwszym posiedzeniu przyjął uchwałę ws. tzw. sędziów-dublerów w TK.
Czego ma dotyczyć uchwała nowego Sejmu ws. sędziów TK?
Uchwała ma związek z kryzysem w Trybunale Konstytucyjnym, który rozpoczął się w 2015 roku, gdy krótko przed końcem kadencji Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK, choć kadencja dwóch jeszcze się nie skończyła. Po wygraniu wyborów przez PiS Sejm nowej kadencji przyjął uchwałę, że wybór całej piątki „nie miał mocy prawnej" i wybrał pięciu sędziów, mimo że wybór trzech przez poprzedni Sejm był zgodny z prawem. Prezydent Andrzej Duda powołał piątkę Sejmów wybranych przez nowy Sejm, w tym trzech sędziów określanych jako "dublerzy", czyli sędziowie wybrani w miejsce legalnie wybranych sędziów.
Czy Sejm już na pierwszym posiedzeniu przyjmie uchwałę ws. trzech sędziów TK?
- Ja myślę, że to jest jedna z dróg, aby mówiąc w skrócie odkręcić tę sytuację, która jest w Trybunale, który praktycznie nie funkcjonuje, nie obraduje, nie decyduje w żadnych sprawach. Dzisiaj nie mamy Trybunału Konstytucyjnego, więc nie należy zwlekać z przywracaniem Trybunału w takiej roli, w jakiej powinien wystąpić - odparł Kobosko.