Nie będzie dochodzenia ws. spotu PiS z ujęciami z Auschwitz

Jan Strzeżek, warszawski radny, poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że otrzymał zawiadomienie z prokuratury o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie spotu Prawa i Sprawiedliwości, w którym wykorzystano ujęcia z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Publikacja: 04.08.2023 18:37

Nie będzie dochodzenia ws. spotu PiS z ujęciami z Auschwitz

Foto: Twitter

adm

"Pamiętacie obrzydliwy PiSowski spot z Auschwitz? Prokuratura uważa, że to zgodne z prawem, żeby wykorzystywać miejsce mordu milionów ludzi do bieżącej walki politycznej. Dzisiaj odebrałem zawiadomienie o odmowie wszczęcia dochodzenia. Na pewno złożę zażalenie na tę decyzję" - napisał na Twitterze Strzeżek – napisał Strzeżek w poście opublikowanym w mediach społecznościowych. 

Według doniesień "Gazety Wyborczej”, w dokumencie, który otrzymał warszawski radny twierdzono między innymi, że "czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego".

Czytaj więcej

Spot PiS z Auschwitz. Jest reakcja Muzeum

Spot PiS z Auschwitz

31 maja Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w mediach społecznościowych spot wykorzystujący nagrania przedstawiające były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. W materiale przypominało się, że w Auschwitz "zamordowano ponad 1 mln osób", a w czasie wojny zamordowano 6 mln Polaków. Następnie PiS pokazał wpis publicysty Tomasza Lisa o treści "znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora".

Kadrowi z wpisem Lisa towarzyszyło pytanie "czy na pewno chcesz iść pod tym hasłem" i hasło "#Marsz4Czerwca". Spot nawiązywał do organizowanego przez Donalda Tuska i Platformę Obywatelską marszu w Warszawie "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami". Po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o powołaniu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, określanej mianem "lex Tusk", udział w marszu zadeklarowali liderzy PSL i Polski 2050, wcześniej zrobiło to kierownictwo Nowej Lewicy.

Po fali krytyki Tomasz Lis przeprosił za swój wpis o "komorze". Tłumaczył, że miał na myśli więzienną celę. "W języku więziennym cela to kajuta, natomiast cela izolatka to »komora«" - napisał. "Liczę na to, że panowie Duda i Kaczyński zapłacą za swe zbrodnie przeciw demokracji, ale po ludzku życzę im zdrowia i długiego życia" - dodał.

Po emisji spotu prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że "pamięć o Ofiarach niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nietykalna", a "tragedia milionów Ofiar nie może być wykorzystywana w walce politycznej".

Czytaj więcej

Spot PiS z Auschwitz. Jest reakcja Muzeum

Spot PiS krytykowali politycy partii opozycyjnych. Muzeum Auschwitz zamieściło na Twitterze komunikat o treści: "Instrumentalizacja tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz - po jakiejkolwiek stronie politycznego sporu - uwłacza pamięci ofiar. To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej". Muzeum Auschwitz sprecyzowało, że wpis dotyczył zarówno spotu PiS, jak i wpisu Tomasza Lisa.

7 czerwca spot Prawa i Sprawiedliwości, w którym wykorzystano ujęcia z byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz, został zablokowany w mediach społecznościowych partii. Stało się tak na żądanie brytyjskiego nadawcy BBC. "Działacze partii Kaczyńskiego nie tylko bez pytania wzięli fragmenty filmu BBC, ale je poprzerabiali" - napisał dziennik. 

Polityka
Przydacz: Trzaskowski zmienia swoje poglądy na potrzeby kampanii. Żałosne
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Polityka
Hołownia o rekonstrukcji rządu. „Tusk jest premierem, bo tak zdecydowali koalicjanci”
Polityka
Kosiniak-Kamysz: Polska wydaje tyle na wojsko, by utrzymać dobre relacje z USA
Polityka
Szejna komentuje słowa Trumpa: Nie można decydować o Palestynie bez Palestyńczyków
Polityka
Andrzej Duda nie wierzy w zwycięstwo Karola Nawrockiego