Aktualizacja: 24.11.2024 21:12 Publikacja: 17.05.2023 03:00
Podpisy pod petycją do polskich władz, by sprzeciwiały się usunięciu definicji płci z traktatu ONZ, zbierała m.in. Fundacji Życie i Rodzina Kai Godek
Foto: Paweł Wodzyński/East News
Traktat o zbrodniach przeciwko ludzkości – tak nazywa się nowy akt, nad którym pracuje ONZ. Jego celem jest zobowiązanie krajów członkowskich do ścigania zbrodni przeciw ludzkości przed własnymi sądami, co ma uzupełnić prace Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.
W kwietniu w sprawie traktatu zebrał się w Nowym Jorku szósty Komitet ONZ, na którym rozpatruje się kwestie prawne, i nieoczekiwany ruch wykonała Polska. Wbrew wspólnemu stanowisku UE sprzeciwiła się nieuwzględnieniu w projekcie definicji płci rozumianej w tradycyjny sposób, czyli z podziałem na mężczyznę i kobietę.
W pewnym sensie to „ostatni taniec” Kaczyńskiego. Ale jeśli KO zakłada, że wygraną ma w kieszeni, może zdziwić się jak Andrzej Wajda w sztabie Bronisława Komorowskiego. „Bezpartyjny” kandydat PiS dr Karol Nawrocki jest nie do zlekceważenia.
W Krakowie ogłoszono decyzję PiS dotyczącą poparcia kandydata na prezydenta. W przyszłorocznych wyborach ugrupowanie wesprze szefa IPN Karola Nawrockiego.
Lider Nowej Lewicy, Robert Biedroń, zapowiedział, że Lewica wkrótce przedstawi swoją kandydatkę w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jak zaznaczył polityk, wystawiony zostanie "czarny koń".
Choć PiS i Konfederacja mogłyby razem uzyskać większość w Sejmie, ich elektoraty różnie postrzegają perspektywę wspólnych rządów - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
To już w zasadzie przesądzone. W niedzielę 24 listopada prezes IPN dr Karol Nawrocki zostanie zaprezentowany jako kandydat na prezydenta - ale nie samej partii PiS, tylko "szerszego ruchu patriotycznego".
Współpraca wojskowa Rosji z Koreą Północną nie narusza prawa międzynarodowego - powiedział podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia.
Zasięg liberalnego porządku międzynarodowego cofnął się niemal do punktu wyjścia, czyli tradycyjnego Zachodu poszerzonego nieco o kraje postkomunistyczne, które przystąpiły do NATO i UE – pisze politolog.
Jak poinformowały siły pokojowe ONZ w Libanie, izraelskie czołgi przedarły się przez bramę bazy sił pokojowych w południowej części kraju. Według organizacji to kolejne izraelskie naruszenia, wcześniej już potępiane przez rządy państw – członków ONZ.
Światowy Program Żywnościowy (World Food Programme) poinformował, że od początku października do północnej Strefy Gazy nie dostarczono żywności, co naraża milion mieszkańców na głód.
Z inicjatywy Polski grupa 34 państw uczestniczących w misji pokojowej UNIFIL w Libanie wydała wspólne oświadczenie potępiające ostatnie ataki na bazę sił tej misji.
Izraelska armia działała niezgodnie z prawem, ostrzeliwując pozycje zajmowane przez siły pokojowe ONZ w Libanie - oświadczył minister obrony Włoch Guido Crosetto.
Dwóch żołnierzy sił pokojowych ONZ zostało rannych w wyniku ataku izraelskich czołgów na wieżę strażniczą w Libanie.
Polska jest o krok od zatwierdzenia aktu o ochronie przed wymuszonymi zaginięciami. Senat przyjął w czwartek ustawę o ratyfikacji konwencji ONZ w tej sprawie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas