Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w USA ma być skupiona na trzech podstawowych płaszczyznach: politycznej i związanej z wojną, ekonomicznej oraz militarnej, dotyczącej zamówień na amerykański sprzęt wojskowy. – Polska jest głównym sojusznikiem USA w Unii Europejskiej. To efekt m.in. wojny oraz zmiany pozycji Niemiec i Francji. Rozmowy w USA mają tę pozycję budować, również w kontekście wojny i odbudowy Ukrainy – mówi jeden z naszych rozmówców z rządu znający szczegóły wizyty.
Pobyt w Waszyngtonie i kilku innych miejscach w USA odbędzie się tydzień po wizycie prezydenta Zełenskiego w Polsce. I to również jest istotny czynnik zdaniem KPRM.
Kontekst Chin i Ukrainy
Jednym z najczęściej dyskutowanych tematów w trakcie wielkanocnej przerwy w bieżącej polityce jest przesłanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona z wizyty w Chinach. – Tematem rozmów w Waszyngtonie będzie współpraca USA z Unią Europejską i z Polską – mówi nasz informator. Poruszane mają być też sprawy wojny w Ukrainie, w tym rozbudowy przemysłu zbrojeniowego w Polsce wspierającego Ukrainę oraz planów dotyczących jej rekonstrukcji już po zakończeniu tej fazy wojny.
W tych planach ważna jest zapowiadana przez Ukrainę kontrofensywa z wykorzystaniem sprzętu z Polski i krajów Zachodu. A to może przybliżyć zakończenie tej fazy wojny. Dlatego tak istotne stają się teraz rozmowy o ukraińskiej i polskiej gospodarce.
Czytaj więcej
"Jak ocenia Pani/ Pan obecny stan relacji Polski z Ukrainą?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.