Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że Rosja musi poczuć, iż nie osiągnie niczego na Ukrainie. - Wypełnienie tego zadania zależy od różnych elementów, zarówno obronnych, jak i politycznych. Ale jednym z najważniejszych elementów są czołgi. Nowoczesne, zachodnie czołgi - podkreśla.
W piątek w Niemczech odbywa się spotkania tzw. grupy Ramstein, czyli Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy (Ukraine Defence Contact Group) - ministrów obrony państw wspierających Ukrainę militarnie. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia sekretarza obrony USA, Lloyda Austina. Do uczestników przemówił - za pośrednictwem wideołącza - prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Wszyscy doskonale wiemy, że są państwa realnie zaangażowane w pomoc i są państwa, które tylko symbolicznie pomagają albo może nawet markują pomoc. Naszym zadaniem jest przekonywanie, jest pokazywanie, że tylko realna, faktyczna pomoc ma znaczenie - mówił w przeddzień rozmów szef MON Mariusz Błaszczak deklarując, że w Ramstein powtórzy propozycję przedstawioną przez prezydenta Andrzeja Dudę w sprawie gotowości Polski do przekazania Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2, "ale w szerszej koalicji państw".
Czytaj więcej
- Ukraina powinna być wsparta poprzez przekazanie czołgów w sile przynajmniej brygady. Aby realnie wesprzeć Ukrainę potrzebna jest koalicja państw - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. - Liczę, że Niemcy, którzy są producentem czołgów Leopard, zmienią zdanie i do tej koalicji się przyłączą - dodał.
Na marginesie piątkowego spotkaniu oświadczenie dla mediów wygłosił nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius. Mówił on, że najważniejsza z punktu widzenia Ukrainy jest obrona powietrzna i że zagadnienie to zostało omówione. Zadeklarował, że Niemcy nie ustaną we wspieraniu Ukrainy.