Aktualizacja: 07.11.2024 04:24 Publikacja: 09.12.2022 20:45
Marek Suski (PiS) i Grzegorz Braun (Konfederacja)
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
W badaniu zakładającym rozdrobnienie opozycji 26,9 proc. poparcia uzyskała Koalicja Obywatelska, a na podium sondażu uplasowała się Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 10,8 proc. Pozostałe partie uzyskały jednocyfrowe poparcie - Lewica 9,7 proc., PSL - Koalicja Polska 5,9 proc., a Konfederacja 5 proc. Poza Sejmem przy takim scenariuszu znalazłaby się AgroUnia (0,7 proc.), natomiast 7,4 proc. respondentów deklarowało, że jeszcze nie wie, na kogo oddać głos.
W sondażu United Surveys przeanalizowano jednak również dwa inne scenariusze układania list wyborczych - w którym opozycja (bez Konfederacji) startuje w wyborach w dwóch blokach, oraz przypadek jednej listy opozycji. W pierwszym z tych rozwiązań poparcie dla PiS wzrastało do 36,7 proc. Lista koalicji rządzącej o włos wygrałaby z połączonymi siłami Koalicji Obywatelskiej i Lewicy (36,4 proc.), z kolei wspólna lista Polski 2050 oraz PSL uzyskałaby 14,2 proc. poparcia. Z kolei wynik Konfederacji wzrósł do 5,8 proc.
Cztery lata temu została podpisana umowa o współpracy wojskowej z administracją amerykańską Donalda Trumpa. Miała ona znaczenie fundamentalne dla poprawy naszego bezpieczeństwa.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
W specjalnym wydaniu podcastu "Polityczne Michałki" Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują pierwsze wyniki z USA i spodziewane konsekwencje wygranej Donalda Trumpa. A także skutki tej wygranej dla polskiej polityki, PiS i koalicji rządzącej. Zaczyna się nowa globalna rzeczywistość - to jeden z wniosków z tego odcinka.
- Od wielu miesięcy wysyłamy sygnały, że jesteśmy gotowi na każdą administrację w Waszyngtonie - mówił w rozmowie z TVN24 prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, pytany o prawdopodobne zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.
- Artykuł 29, ustęp drugi Ustawy o partiach politycznych stwierdza wyraźnie, że partiom wypłaca się w ratach subwencję cztery razy do roku. Taka rata powinna być nam zgodnie z prawem wypłacona - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dodał, że "nie ma prawomocnych decyzji, które mogłyby podważyć tę zasadę", a mimo to "minister finansów podjął najwyraźniej decyzję, że pieniądze nie zostaną wypłacone".
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Andrzej Dybczyński, były prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz zdradził Wirtualnej Polsce kulisy swego odwołania. Podczas rozmowy z ministrem nauki Dariuszem Wieczorkiem miał usłyszeć od niego pogróżki "zniszczenia wizerunku w mediach tak, że nigdzie nie znajdzie już pracy". Polityk miał też namawiać go do zrzeczenia się odprawy.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
W środę wieczorem po ogłoszeniu przez kanclerza Olafa Scholza dymisji ministra finansów Christiana Lindnera rozpadła się rządząca Niemcami trójpartyjna koalicja.
Amerykanie zakończyli głosowanie w wyborach, w których wybierają 47 prezydenta Stanów Zjednoczonych. O urząd walczyli obecna wiceprezydent USA, kandydatka Partii Demokratycznej Kamala Harris oraz były prezydent, kandydat Partii Republikańskiej Donald Trump. Trump ogłosił już swoje zwycięstwo w wyborach. Według AP zdobył 292 głosy elektorskie.
Gdy przyznaję, że przegrałam wybory, to nie oznacza, że przegrałam walkę, która napędzała całą naszą kampanię. Nigdy nie zrezygnujemy z walki o demokracje i rządy prawa - powiedziała wiceprezydentka USA Kamala Harris w wystąpieniu po przegranych wyborach prezydenckich, podczas których rywalizowała z Donaldem Trumpem.
Były rosyjski prezydent i premier Dmitrij Miedwiediew twierdzi, że jedna z cech prezydenta elekta Donalda Trumpa okaże się korzystna dla walczącej z Ukrainą Rosji. "Pytanie brzmi, ile Trump będzie zmuszony poświęcić wojnie" - napisał Miedwiediew.
Posłowie rozpoczęli rozpatrywanie projektu przewidującego częściową depenalizację przerywania ciąży za zgodą kobiety oraz dekryminalizację pomocy w samodzielnej aborcji. Padło wiele mocnych słów.
Wynik wyborów w USA sprawia, że zarówno Władimir Putin, jak i Wołodymyr Zełenski muszą się przygotować do remisu i wzajemnych ustępstw. Istnieje też trzecia droga, ale jest ryzykowna i dla Moskwy, i dla Kijowa.
Atmosfera w Moskwie po amerykańskich wyborach w niczym nie przypomina 2016 roku, gdy w rosyjskim parlamencie otwierano szampany na wieść o ówczesnym zwycięstwie Trumpa.
Viktor Orbán nie posiada się z radości po wygranej Donalda Trumpa. W Budapeszcie będzie w czwartek gościł europejskich przywódców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas