Olaf Scholz: Niemiecka broń była decydująca w ostatnich sukcesach Ukrainy

Niemiecka broń odegrała "decydującą" rolę w ostatniej udanej kontrofensywie Ukrainy - powiedział kanclerz Olaf Scholz. Wyraził jednocześnie niewielką nadzieję, że niepowodzenia na polu bitwy przekonają prezydenta Rosji Władimira Putina do przerwania wojny.

Publikacja: 15.09.2022 09:58

Olaf Scholz

Olaf Scholz

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 203

Przemawiając do dziennikarzy podczas konferencji prasowej z gruzińskim premierem Irakli Garibaszwilim w urzędzie kanclerskim w Berlinie, Scholz bronił niemieckich dokonań w zakresie dostaw broni na Ukrainę.

Nie ustają słowa krytyki, że rząd Niemiec powinien również wysłać czołgi Leopard i bojowe wozy piechoty Marder, aby wesprzeć Kijów.

Berlin dostarczył 10 haubic Panzerhaubitze 2000, 24 czołgi przeciwlotnicze Gepard i różne lżejsze rodzaje broni - wynika z danych opublikowanych przez rząd.

- Można powiedzieć, że właśnie ta broń, którą Niemcy dostarczyły teraz Ukrainie, ma decydujące znaczenie dla rozwoju konfliktu na wschodzie Ukrainy, a także zrobiła przewagę w bitwie - powiedział Scholz.

Czytaj więcej

Sojusznikom Kremla mówiono, że "Rosja jest tu na zawsze". Teraz uciekają z Ukrainy

Kanclerz dodał, że Niemcy wkrótce dostarczą Ukrainie także system rakietowy obrony powietrznej IRIS-T, który jest "nowoczesnym sprzętem, którego nie używa nawet Bundeswehra".

Jednocześnie Scholz po raz kolejny wykluczył dostawy Leopardów czy Marderów na Ukrainę, podkreślając, że takie kroki muszą być uzgodnione wśród sojuszników i że żaden inny kraj nie wysyła na Ukrainę zachodnich czołgów bojowych.

- Pozostaje stanowiskiem całego niemieckiego rządu - wszystkich jego członków i partii, które go wspierają - że nie będzie żadnych niemieckich jednostronnych działań - zapowiedział kanclerz.

Minister spraw zagranicznych w rządzie Scholza, Annalena Baerbock z partii Zielonych, zaapelowała w środę, by Niemcy i inni sojusznicy nie zwlekali dalej z decyzją o wysłaniu czołgów na Ukrainę.

Czytaj więcej

Armia Ukrainy: Rosja przerzuca resztki sił z obwodu charkowskiego na inne fronty

- Jeśli chodzi o nowoczesne czołgi bojowe, to decyzje mogą być podejmowane tylko wspólnie, w koalicji i na arenie międzynarodowej - powiedziała Baerbock gazecie "Frankfurter Allgemeine Zeitung". - Ale w decydującej fazie, w jakiej znajduje się obecnie Ukraina, nie sądzę, by była to decyzja, z którą należy długo zwlekać - dodała.

Zapytany o wtorkową rozmowę z Putinem, Scholz powiedział, że nie odniósł wrażenia, by ostatnie porażki militarne zmieniły nastawienie rosyjskiego przywódcy.

- Niestety, nie mogę powiedzieć, że teraz wzrosła tam (po stronie Putina) świadomość, że rozpoczęcie tej wojny było błędem. Nie ma też żadnych oznak, że pojawiają się tam nowe nastroje - powiedziała kanclerz, podkreślając jednocześnie, że nadal ważne jest prowadzenie takich rozmów.

Polityka
Ambasador Ukrainy: Rosyjskie imperium dostało od nas w zęby
Polityka
Jordan Bardella na prezydenta Francji. Zamiast Marine Le Pen
Polityka
Kalifornia kontra Donald Trump. Gubernator pozywa administrację za cła
Polityka
Ostatnia wizyta kanclerza Scholza w Warszawie. Warszawa czeka na Friedricha Merza
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Holandia: Jest projekt ułatwiający eutanazję osób cierpiących na demencję