Lech Kaczyński patronem KSAP

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej będzie nosić imię zmarłego prezydenta. Tematem ma się wkrótce zająć rząd – ustaliła „Rzeczpospolita".

Aktualizacja: 11.07.2016 06:44 Publikacja: 10.07.2016 19:11

Lech Kaczyński patronem KSAP

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Sprawą nadania szkole imienia Lecha Kaczyńskiego zajmował się w minioną środę na posiedzeniu Komitet Stały Rady Ministrów. Z inicjatywy szefa służby cywilnej Dobrosława Dowiata-Urbańskiego projekt ustawy w tej sprawie złożyła Beata Kempa. W uzasadnieniu zapisano, że nadanie szkole imienia Kaczyńskiego ma na celu „uhonorowanie pamięci wybitnego męża stanu oraz popularyzowanie i upowszechnianie jego dorobku intelektualnego".

Inicjatorzy podkreślają również, że Lech Kaczyński przyczynił się do propagowania idei KSAP, szczególnie w pierwszym okresie jej działania. Przypominają, że gdy pojawiły się trudności z zatrudnieniem absolwentów szkoły, Lech Kaczyński – wówczas szef Najwyższej Izby Kontroli – zatrudnił w niej aż 16 z 34 słuchaczy z lat 1993–1995. Wśród nich był m.in. Władysław Stasiak, który później razem z Kaczyńskim przeszedł do pracy w stołecznym ratuszu, potem pracował w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego i był szefem Kancelarii Prezydenta. Podobnie jak Lech Kaczyński zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

– Rzeczywiście, Lech Kaczyński odegrał wtedy olbrzymią rolę. Wciąż mam w pamięci artykuł w „Rzeczpospolitej", w którym pisano, że są trudności z zatrudnieniem absolwentów szkoły. Nie pomogła ani premier Hanna Suchocka, ani ówczesny szef Urzędu Rady Ministrów Jan Rokita. Po absolwentów sięgnął właśnie prezes NIK i zatrudnił ich na eksponowanych stanowiskach. Wielu do dziś tam pracuje – mówi prof. Maria Gintowt-Jankowicz, założycielka szkoły i przez 15 lat jej dyrektor, obecnie w Radzie KSAP.

– Podejrzewam, że gdyby nie działanie Lecha Kaczyńskiego, to nasza szkoła, będąca pionierską instytucją w Europie, pewnie by upadła – dodaje.

Sprawa nadania KSAP imienia Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na najbliższym posiedzeniu rządu we wtorek. Potwierdził to w rozmowie z nami rzecznik rządu Rafał Bochenek.

– Zasługi Lecha Kaczyńskiego dla KSAP są tak duże, że sprawa ta nie budzi żadnych wątpliwości – stwierdził.

Ustawą będzie musiał jeszcze zająć się Sejm.

Polityka
Kampania prezydencka będzie krótsza po śmierci papieża Franciszka
Polityka
Wielkanoc to polityczna pauza. Ale przy stole kampania wyborcza toczy się dalej
Polityka
Zaginione dzieła sztuki z Polski. Trop urywa się w Niemczech
Polityka
Ministerstwo Cyfryzacji zmieni nazwę jednej z usług? Powodem wulgarny akronim
Polityka
Sondaż: Którzy kandydaci najbardziej skorzystali na debatach prezydenckich?