Jaki będzie ostateczny kształt przepisów regulujących wycinkę drzew?

Partia rządząca deklaruje, że zajmie się poprawkami do ustawy o wycince drzew. Ale powrotu do poprzednich przepisów nie będzie.

Aktualizacja: 27.02.2017 20:08 Publikacja: 27.02.2017 18:49

Jaki będzie ostateczny kształt przepisów regulujących wycinkę drzew?

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Nowelizacją ustawy o ochronie przyrody Sejm ma się zająć na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Poseł Jacek Sasin (PiS) przyznał w poniedziałek na antenie Trójki, że w ustawie z grudnia jest luka, która nie zabezpiecza przed takimi działaniami, że prywatny właściciel wycina dla celów prywatnych drzewa, a potem sprzedaje działkę deweloperowi. – Musimy to uregulować – stwierdził.

Projekt nowelizacji ustawy złożył już Klub PO. Postuluje on przywrócenie prawa sprzed 1 stycznia 2017 r., ale uwzględniający liberalizację przepisów dotyczących wycinki z 2015 r. Marszałek Sejmu nadał projektowi druk i został on skierowany do prac Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Ale politycy PO nie mają złudzeń, że ich projekt zostanie odrzucony. Poseł Platformy Stanisław Gawłowski jest przekonany, że nowe przepisy poselskiego projektu PiS, tak jak poprzednia ustawa, powstają w Ministerstwie Środowiska. Gawłowski, który w czasie rządów PO–PSL był wiceministrem środowiska, przyznaje, że informacje ma wprost od urzędników ministerstwa.

Jego wersję potwierdza poseł PiS Marek Ast, który podpisał się pod projektem nowelizacji obecnie funkcjonującej ustawy.

– Zmiany mogą powstawać w Ministerstwie Środowiska. Podpisujemy się rutynowo. Lista podpisów jest już wcześniej przygotowana – stwierdza.

Ast pytany o lobbing ws. zmiany w prawie, o którym mówił Jarosław Kaczyński, twierdzi: – Nie wiadomo, czy prezes mówił o lobbingu w złym znaczeniu czy dobrym.

Jego partyjna koleżanka Anna Paluch twierdzi jednak, że nie wiadomo, czy do zmian przepisów dojdzie i podważa doniesienia o słowach prezesa PiS.

– Nie wiem, czy prezes mówił o lobbingu. Wypowiedź znana jest tylko z relacji młodego warszawskiego posła. Może lobbing był z drugiej strony – stwierdza.

Posłanka uważa, że trzeba ukrócić wycinkę drzew na cele komercyjne, pod sprzedaż gruntów deweloperom, ale dodaje, że zmiany w przepisach nie są przesądzone.

– Nie wiadomo, czy w ogóle będą. Na terenach wiejskich ludzie są bardzo zadowoleni. Patologie występują tylko w dużych miastach, jak w Warszawie, która ma problem z reprywatyzacją. Jeśli zmieniać, to tylko wykluczając te patologie. Karne opłaty na zbycie działki deweloperom. Należy też uprościć procedurę właścicielom ogródków przydomowych – tłumaczy.

Wycinka drzew nie będzie możliwa już od 1 marca, bo zaczyna się okres lęgowy i wegetacyjny, w trakcie którego nie można ciąć drzew.

Polityka
Grzegorz Braun startuje na prezydenta. Anna Bryłka: Wypisał się z Konfederacji
Polityka
Czy Karol Nawrocki jest lepszym kandydatem PiS niż Mateusz Morawiecki? Były premier odpowiedział
Polityka
Wołodymyr Zełenski mówi o Karolu Nawrockim. Jest komentarz Rafała Trzaskowskiego
Polityka
Zapraszamy na rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim
Polityka
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Polacy podzieleni po decyzji PKW w sprawie pieniędzy dla PiS
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego