Elżbieta Rafalska, Mateusz Morawiecki, Anna Streżyńska – to najlepiej oceniani przez Polaków ministrowie. Sama premier, choć w najnowszym sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej" zanotowała wzrost ocen pozytywnych w stosunku do poprzedniego badania sprzed sześciu miesięcy (o 5,1 proc.), wciąż ma 8,5 proc. więcej wskazań negatywnych. Jest za to świetnie rozpoznawalna.
Jej dwaj zastępcy oceniani są bardziej surowo: wicepremier Piotr Gliński ma prawie 48,4 proc. ocen negatywnych i 24,8 pozytywnych, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin – 30,9 proc. wskazań pozytywnych i 36 negatywnych. Obaj wicepremierzy mają przy tym dość niski wskaźnik rozpoznawalności.
Stanowisko prymusa zajmuje za to w prezydium rządu wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki – jego pracę dobrze ocenia 39,6 proc. badanych, źle – 31,8 proc. O tendencji lekko zwyżkowej może też mówić szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa – o 3,6 proc. wzrósł jej odsetek ocen pozytywnych i o 4,8 proc. spadła liczba ocen negatywnych. W tym przypadku jednak nie rekompensuje to ogólnej proporcji, która może martwić minister Kempę – jej pracę źle ocenia prawie 50 proc. badanych, dobrze – 24,3.
Negatywnym bohaterem sondażu jest jednak szef resortu środowiska Jan Szyszko. W ciągu sześciu miesięcy dorównał w poziomie ocen negatywnych Antoniemu Macierewiczowi (59,4 proc.). Jednak minister obrony, „schowany" przez prezesa Kaczyńskiego do oślej ławki, powoli odrabia straty, a Szyszko błyskawicznie traci punkty. Macierewicz – dotychczasowy lider na liście najgorzej ocenianych ministrów – w ciągu pół roku „zarobił" 8,4 proc. głosów pozytywnych i pozbył się 7,9 proc. wskazań negatywnych. Wszystko wskazuje więc na to, że zakończenie „sprawy Misiewicza" i wycofanie Antoniego Macierewicza z aktywności medialnej było słuszną decyzją PiS.
Podobna prawidłowość zadziałała w przypadku szefa resortu spraw zagranicznych: Witold Waszczykowski wciąż ma ponad połowę negatywnych wskazań, ale zwiększył poziom ocen pozytywnych i zmniejszył liczbę negatywnych.