19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 05:25 Publikacja: 28.10.2021 14:58
Foto: prezident.sk/ Branislav Šimončík
Zuzana Čaputová udzieliła obszernego wywiadu czeskiej telewizji w 103. rocznicę powstania Czechosłowacji. Uznała, że gdyby kraj, który rozpadł się 1 stycznia 1993 roku na Czechy i Słowację, utrzymał jedność, miałby „silniejszy głos na arenie międzynarodowej”. - Rzeczywistość jest taka, jaka jest. Jest to z korzyścią dla obu krajów - zaznaczyła.
- W tym czasie republika była bardzo nowoczesnym państwem, z nowoczesną konstytucją, sądem konstytucyjnym i prawem głosowania na kobiety. Utworzenie pierwszej Republiki Czechosłowackiej było warunkiem wstępnym niepodległej państwowości słowackiej - powiedziała Čaputová, odnosząc się do okresu, w którym Czechosłowacja powstała.
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol oddał się w ręce funkcjonariuszy policji i został aresztowany.
Radykalna niemiecka prawica pragnie uczynić z kwestii imigracyjnej lejtmotyw kampanii wyborczej. Partie mainstreamowe wolą dyskusję na temat reanimacji gospodarki.
Większość ludzkości z nadzieją oczekuje przejęcia władzy przez nowego prezydenta USA. Wyjątkiem jest wolna Europa, a także Korea Południowa – wskazuje globalny sondaż przeprowadzony przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych (ECFR).
Wielkimi zwycięzcami transakcyjnego porządku światowego, jaki symbolizuje Donalda Trump, są Indie, Brazylia czy Chiny. Uzyskały podmiotowość, o jakiej mogły dotąd tylko marzyć – mówi dyrektor Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) Mark Leonard.
Premier Francji Francois Bayrou zabiega o poparcie lewicy dla budżetu na rok 2025. Socjaliści chcą w zamian ustępstw w sprawie reformy emerytalnej prezydenta Emmanuela Macrona.
Premier Fico nie sprostał wyzwaniom stojącym przed rządem i próbuje podważyć kurs polityczny Słowacji - twierdzi opozycja i w ciągu kilku dni zamierza przedstawić wniosek o wotum nieufności dla rządu.
W obszernym wpisie na Facebooku premier Słowacji zapewnia o solidarności z Ukrainą i deklaruje chęć kontynuacji "konstruktywnego dialogu". Zaprasza Zełenskiego do rozmów "możliwie jak najszybciej".
Czechy są naturalnym partnerem dla polskich firm do współpracy w zakresie transportu towarowego, zarówno w obrocie surowcami, jak i produktami gotowymi.
Polska nie wyraziła zgody na przelot nad swym terytorium samolotu wiozącego do Moskwy delegację słowackiego parlamentu - wynika z informacji słowackich mediów. Inne stanowisko na temat sprawy przekazało polskie MSZ.
Premier Słowacji Robert Fico ostro skrytykował Ukrainę jako niewiarygodnego partnera i powiedział, że "ma dość" prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
15 tys. osób protestowało w piątkowy wieczór przed siedzibą rządu Słowacji. Po wystąpieniu premiera Roberta Ficy w parlamencie, gdzie relacjonował swoją grudniową wizytę w Moskwie, demonstrujący w Bratysławie domagali się od rządu zaprzestania współpracy z Rosją i zmiany kierunku polityki zagranicznej.
Kiedy groźby wobec Ukrainy nie poskutkowały, premier Słowacji wystąpił do Gazpromu o wywiązanie się z umowy gazowej. Zgodnie z kontraktem, to na Rosjanach spoczywa obowiązek zapewnienia Słowacji zakupionego gazu.
Spodziewamy w przyszłym tygodniu informacji ze strony czeskiego rządu o otwarciu nowych, większych możliwości importu ropy naftowej ropociągiem TAL do naszych czeskich rafinerii - poinformował prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas