Aktualizacja: 21.02.2025 11:01 Publikacja: 28.10.2021 14:58
Foto: prezident.sk/ Branislav Šimončík
Zuzana Čaputová udzieliła obszernego wywiadu czeskiej telewizji w 103. rocznicę powstania Czechosłowacji. Uznała, że gdyby kraj, który rozpadł się 1 stycznia 1993 roku na Czechy i Słowację, utrzymał jedność, miałby „silniejszy głos na arenie międzynarodowej”. - Rzeczywistość jest taka, jaka jest. Jest to z korzyścią dla obu krajów - zaznaczyła.
- W tym czasie republika była bardzo nowoczesnym państwem, z nowoczesną konstytucją, sądem konstytucyjnym i prawem głosowania na kobiety. Utworzenie pierwszej Republiki Czechosłowackiej było warunkiem wstępnym niepodległej państwowości słowackiej - powiedziała Čaputová, odnosząc się do okresu, w którym Czechosłowacja powstała.
Sprawdziliśmy, co niemieckie partie piszą o Polsce w swoich programach wyborczych. W jednym z nich Polskę wymienia się często.
W czwartek w Niemczech ukazały się trzy sondaże - badanie ośrodka Forschungsgruppe Wahlen przeprowadzone dla ZDF, sondaż instytutu INSA i sondaż Ipsos. We wszystkich na czele jest CDU/CSU, drugie miejsce zajmuje AfD.
Hasła „reemigracja”, „wysokie koszty życia” oraz „pokój” i „Elon Musk”. To ma pomóc AfD w osiągnięciu sukcesu w niedzielnych wyborach do Bundestagu. Na rządzenie nie ma szans, ale może za cztery lata?
W środku awantury pomiędzy Donaldem Trumpem i Wołodymyrem Zełenskim do Kijowa przyjechał specjalny wysłannik amerykańskiego prezydenta i zapowiedział kontynuowanie wsparcia Ukrainy.
Francja i Wielka Brytania chcą wysłać do Ukrainy misję 30 tys. żołnierzy, aby ratować suwerenność Kijowa. Próbują przekonać Donalda Trumpa, aby poparł tę inicjatywę.
W mieście Hradec Králové na północy Czech doszło do ataku nożownika. Miejscowe media podały, że niepełnoletni napastnik został zatrzymany przez policję.
Czechy to dziewiąty rynek, na którym biuro podróży Join UP! będzie prowadzić działalność touroperatorską. Firma uruchomiła tam oddział w początkach lutego. Zamierza wozić Czechów na wakacje z Pragi, ale i z Katowic.
W 2024 roku Słowację odwiedziło ponad 320 tysięcy polskich turystów, co oznaczało wzrost o 14,8 procent względem roku 2023 i 35 procent więcej niż przed pandemią w 2019 roku. Polska jest obecnie drugim co do wielkości rynkiem zagranicznym dla słowackiej turystyki, ustępując jedynie Czechom.
Polacy są trzecią nacją wśród gości, którzy przyjeżdżają do Czech i zostają tam co najmniej na jedną noc. - Ostatni wzrost wizyt po obu stronach granicy cieszy, ale moglibyśmy odwiedzać się częściej - wskazuje dyrektor CzechTourism w Polsce Tomáš Zukal.
Liczba zwolnień grupowych w Polsce rośnie, rosyjski gaz znów płynie do Europy, a norweski Equinor tnie inwestycje w odnawialne źródła energii. Tymczasem polskie MŚP wciąż zbyt rzadko sięgają po sztuczną inteligencję, co może ograniczać ich konkurencyjność.
Czeski Bank Narodowy obciął główną stopę procentową o 25 pb., do 3,75 proc. Takiej decyzji spodziewali się wcześniej analitycy.
Słowacki premier nigdy wcześniej nie był kojarzony z konserwatyzmem. Dlaczego teraz uznał, że krytyka postępowości i dogmatów ideologii woke to nośny temat i lepiej zajmować się „problemami pracujących Słowaków” niż „toaletami dla trzeciej płci”?
Potocznego polskiego uczyłam się na serialu o Kiepskich - opowiada w najnowszym odcinku podcastu „Globalny Chrząszcz” Magdaléna Vášáryová, słowacka aktorka, socjolożka i dyplomatka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas