W poniedziałek odbyły się kolejne konsultacje programowe organizowane przez ruch Szymona Hołowni. Tym razem dotyczyły kwestii energetycznych i klimatycznych oraz dokumentu „Polska na Zielonym Szlaku". To część szerszej politycznej strategii, która ma ułatwić Polsce 2050 sięganie po nowych wyborców – tych spoza opozycyjnej „bańki", osób niezdecydowanych i tych, którym bliżej do PiS. Jak wynika z informacji „Rz", do końca tego roku Polska 2050 zaprezentuje zestaw kompleksowych rozwiązań w sferze gospodarki.
Czytaj więcej
- To wy możecie zatrzymać Polskę w Unii Europejskiej. To jest dokładnie ten moment. Drugiej szansy nie będzie. Wyraźnie powiedzcie swojej rodzinie, przyjaciołom i znajomym: chcemy żyć w Unii. Od tego, czy to zrobicie, zależy bardzo dużo. Polska poza Unią Europejską będzie słabym i biednym krajem - mówił do wyborców PiS lider Polski 2050 Szymon Hołownia.
Przyciągnięcie nowych wyborców, którzy nie poprą żadnej innej partii w ramach obecnej opozycji – tak politycy ruchu Szymona Hołowni definiują swoje obecne polityczne zadanie. Ma to stać się zarówno poprzez konkretne pomysły, jak i pokazywanie, że to Hołownia potrafi konsolidować opozycję. – Chcemy jasno pokazać przed wyborami, że jest plan na pierwsze 100 dni po tym, jak opozycja przejmie władzę – podsumowuje jeden z naszych informatorów. Jak podkreśla, ruch Szymona Hołowni buduje swój program wyłącznie dzięki środkom z obywatelskiej zbiórki i nie ma żadnej subwencji budżetowej.
Polska 2050 w ostatnim badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej" ma 13,5 proc. poparcia. Cel – zarysowany publicznie przez samego Hołownię – to osiągnięcie co najmniej 20 proc. „Budujemy cierpliwie strategię docierania do ludzi poniżej radarów mediów głównego nurtu, bezpośrednio" – mówił Hołownia w niedawnym wywiadzie dla portalu Onet.
Poniedziałkowe konsultacje mają być jednym z etapów tego planu. Jednym z głównych kamieni milowych „Zielonego Szlaku" jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 45 proc. do 2030 roku (w porównaniu z poziomem w 1990) oraz osiągnięcie 40 proc. udziału OZE w produkcji elektryczności. Hołownia chce też powołania „zielonego wicepremiera", który odpowiadałby w Radzie Ministrów za dekarbonizację gospodarki.