Premier Mateusz Morawiecki zbudował wokół siebie armię doradców. To 21-osobowa Rada Doradców Politycznych i druga, Zespół Doradców Społecznych. Z odpowiedzi Centrum Informacyjnego Rządu dla „Rzeczpospolitej” wynika, że obie rady pracują dla premiera nieodpłatnie.
Lista zatrudnionych w Kancelarii Premiera asystentów i doradców politycznych członków rządu musi być jawna i umieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej. Każda zmiana w tym gremium jest odnotowywana. Asystenci ministrów czy premierów muszą podać datę urodzenia i miejsce zatrudnienia oraz jaki był rodzaj umowy z poprzednimi pracodawcami. Z najnowszej listy zatrudnionych w Kancelarii Premiera wynika, że jest ich zaledwie 12, z czego najwięcej – aż czterech – ma wicepremier Jarosław Kaczyński. Po jednym asystencie mają m.in. wicepremierzy Jacek Sasin i Piotr Gliński.
Premier formalnie nie ma już gabinetu politycznego.Jego najbliżsi współpracownicy są teraz członkami rządu lub odeszli do państwowych spółek – Orlen, PKO BP czy PFR. Pod naporem krytyki Morawiecki w grudniu 2020 r. zrezygnował z płatnych asystentów i doradców. Jednak tzw. afera mailowa szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka pokazała, że część byłych doradców, m.in. Tomasz Fil czy Mariusz Chłopik, nadal radzi „grupie premiera", i to w sprawach niezwykle ważnych dla instytucji państwa, m.in. Ukrainy czy Nord Stream 2.
Czytaj więcej
Po tym jak Prawo i Sprawiedliwość na swoim kongresie przyjęło uchwałę sanacyjną, mającą przeciwdziałać nepotyzmowi, Polskie Stronnictwo Ludowe zaprezentowało we wtorek listę „tłustych kotów PiS” - 357 nazwisk osób związanych z PiS na intratnych stanowiskach w spółkach skarbu państwa.
Zastosowano trick. W marcu tego roku premier powołał Radę Doradców Politycznych. Członkami są posłowie PiS (jest ich 20). To m.in. Krzysztof Tchórzewski czy Henryk Kowalczyk. Rada ta ma za zadanie „dokonywanie oceny sytuacji polityczno-ekonomicznej kraju, w szczególności w sytuacjach kryzysowych" oraz „przedstawianie propozycji, ocen i opinii dotyczących celów politycznych i strategicznych rozwoju kraju oraz kierunków polityki wewnętrznej i zewnętrznej, w celu zapewnienia wzrostu pozycji międzynarodowej RP oraz zamożności jej obywateli".