Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy Ze stołecznym samorządem związany jest od 12 lat. - 12 lat nie starcza, żeby poznać wszystko, a oni przyjdą i w ciągu 5 lat mają zmienić to miasto? - mówił niedawno, nawiązując do propozycji głównych kontrkandydatów. Według niego większość obietnic jego rywali "trzeba po prostu nazwać kłamstwami". Od pięciu lat pełni funkcję burmistrza dzielnicy Targówek, wcześniej był wiceburmistrzem.
Foto: Fotorzepa/ Jakub Mikulski
Komitet Wyborczy Wyborców Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1980 do 1988 roku należał do NSZZ "Solidarność". Internowany w PRL za działalność opozycyjną, w III RP skazywany za próby blokowania eksmisji. Był posłem na Sejm II i III kadencji, a w 2000 roku kandydował w wyborach prezydenckich, w których uzyskał 0,22 proc. poparcia, co dało mu 10. miejsce na 12 startujących kandydatów. Siostrą Ikonowicza jest restauratorka Magdalena Gessler.
Foto: tv.rp.pl
Foto: Fotorzepa, Michał Kolanko
Marek Jakubiak
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Komitet Wyborczy Wyborców Wolność w Samorządzie Z wykształcenia jest filozofem, studiował także matematykę, prawo i socjologię, ale żadnego z tych kierunków nie ukończył, w związku z udziałem w 1968 roku w protestach studenckich. Był zawodowym brydżystą, a nawet członkiem kadry narodowej. Piewca zasad wolnego rynku, które postulował m.in. już w 1981 w ramach Stronnictwa Demokratycznego. Weteran wyborów - startował w nich już ponad 20 razy, ale tylko dwukrotnie z powodzeniem - w 1991 do Sejmu - gdzie jego największym sukcesem było przegłosowanie w parlamencie uchwały lustracyjnej, która doprowadziła do upadku rządu Jana Olszewskiego i tzw. "nocnej zmiany" - oraz 23 lata później - gdy został eurodeputowanym. Z mandatu zrezygnował na początku br., zapowiadając swój trzeci start w wyborach na prezydenta Warszawy (wcześniej w 2006 i 2010 roku). Już pięciokrotnie za to ubiegał się o urząd prezydenta Polski - najlepszy wynik uzyskał przed trzema laty, gdy głos oddało na niego 3,26 procent wyborców. W programie #RZECZoPOLITYCE na rp.pl Patryka Jakiego nazwał komunistą i bandytą, a Rafała Trzaskowskiego "w życiu nie widział".
Foto: EP/ Fred Marvaux
Komitet Wyborczy Światowego Kongresu Polaków Jedna z dwóch kobiet, ubiegających się o urząd, z którego odchodzi Hanna Gronkiewicz-Waltz, to absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym uzyskała zarówno tytuł magistra i doktora nauk prawnych. Przez wiele lat była radcą prawnym, obecnie wykłada w katedrze Prawa Cywilnego na uczelni Łazarskiego oraz na szkołach wyższych w Niemczech. Specjalizuje się w dziedzinie prawa mieszkaniowego.Jak deklaruje, jej pasją jest poprawa warunków mieszkaniowych rodzin przez rozwój budownictwa i rewitalizację osiedli mieszkaniowych przy wykorzystaniu funduszy europejskich, z udziałem wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni. - Chce kandydować na prezydenta Warszawy, ponieważ nie chcę, aby kolejny raz warszawiacy byli skazani na wybór między pomiędzy PiS-em a Platformą Obywatelską - mówi.
Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński
Komitet Wyborczy II Rzeczpospolita Polska Polski biznesmen zamieszkały w Piasecznie, działający głównie w Niemczech i innych państwach Unii Europejskiej. Po śmierci w 2009 roku Juliusza Nowiny-Sokolnickiego ogłosił się jego następcą oraz Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Jego zdaniem konstytucja z 1997 roku została przyjęta nielegalnie (ponieważ do urn nie poszło ponad 50 proc. obywateli), w związku z czym obowiązuje ta z 1935 roku. A Polska jest w stanie wojny z Niemcami.
Foto: materiały wyborcze KWIIRP
Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem Jeden z dwóch kandydatów na prezydenta stolicy, który nie ma wykształcenia wyższego. Był dziennikarzem i wicenaczelnym tygodnika "Nie" oraz członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej i SLD. Największy polityczny sukces odniósł jednak w 2011 roku w Ruchu Palikota, zdobywając mandat poselski. O reelekcję się nie ubiegał. W wyborach zastąpił Andrzeja Celińskiego, który był pierwszym kandydatem SLD, ale partia cofnęła mu rekomendację po publikacji przez niego wulgarnych wpisów na Facebooku pod adresem Jana Śpiewaka.
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe Dziennikarz, od 2003 roku związany z TVP Lublin, później pracował także w telewizji Puls i TVP Info. W 2015 roku porzucił zawód i objął funkcję rzecznika prasowego Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Foto: tv.rp.pl
Komitet Wyborczy Wyborców Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa Jego ojcem jest Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, a matką Helena Datner-Śpiewak, członkini Rady Naukowej ŻIH i była przewodnicząca stołecznej Gminy Wyznaniowej. Pracował w sztabie Hanny Gronkiewicz-Waltz przy wyborach w 2006 roku, cztery lata później pomagał już jej rywalowi Czesławowi Bieleckiemu. Znany aktywista miejski, były działacz Miasto Jest Nasze, z którego odszedł po konflikcie z władzami stowarzyszenia. Jest jedną z osób, które nagłośniły aferę reprywatyzacyjną. Bezpartyjny radny dzielnicy Śródmieście. W wyborach wystawiony przez koalicję partii Razem, Zielonych, własnego ruchu miejskiego Wolne Miasto Warszawa oraz Inicjatywy Polskiej. Ta ostatnia później wycofała się z koalicji i poparła Rafała Trzaskowskiego.
Foto: tv.rp.pl
Komitet Wyborczy Wyborców Odkorkujemy Warszawę. RIGCZ. Tanajno. Hawajska+ Kandydat na prezydenta Polski w wyborach w 2015 - zajął wówczas ostatnie 11. miejsce, zbierając w całej Polsce niecałe 30 tys. głosów, co stanowiło 0,2 proc. Później bez powodzenia startował z list Kukiz'15 do Sejmu. Reklamuje się hasłem "Poważni już byli. Czas na niepoważnych". Tanajno twierdzi, że zlikwiduje w Warszawie korki. Chce, by darmową pizzę mieszkańcom stolicy rozwozili urzędnicy.
Foto: materiały prasowe
Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Były eurodeputowany z list Platformy Obywatelskiej, szef sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz w 2010 roku. Trzy lata później został ministrem administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska, ale na stanowisku pozostawał niecały rok. Później został wiceministrem spraw zagranicznych. W 2015 roku z powodzeniem startował do Sejmu, jako lider listy PO w Krakowie. Jest wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. W wyborach wystawiony przez koalicję Platformy i Nowoczesnej, która wcześniej zapowiadała samodzielny start własnego kandydata - Pawła Rabieja. Później wycofała się z tego, a Rabiej został kandydatem na wiceprezydenta.
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Wojciechowicza Akcja Warszawa Samorządowiec od 1990 roku (zaczynał od urzędu wiceprezydenta Raciborza). W 2001 roku kandydował do Sejmu z list PO, ale nie zdobył mandatu. Do parlamentu dostał się, gdy z posłowania zrezygnował Zbigniew Chrzanowski - Wojciechowicz zajął jego miejsce w 2004 roku. Rok później uzyskał już mandat w tradycyjny sposób. W 2006 roku został wiceprezydentem Warszawy i funkcję tę pełnił niemal przez 10 lat. Hanna Gronkiewicz-Waltz zdymisjonowała go jako jednego z odpowiedzialnych za aferę reprywatyzacyjną.
Foto: Fotorzepa/ Piotr Nowak
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz