Aktualizacja: 13.10.2018 07:09 Publikacja: 12.10.2018 00:01
Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy Ze stołecznym samorządem związany jest od 12 lat. - 12 lat nie starcza, żeby poznać wszystko, a oni przyjdą i w ciągu 5 lat mają zmienić to miasto? - mówił niedawno, nawiązując do propozycji głównych kontrkandydatów. Według niego większość obietnic jego rywali "trzeba po prostu nazwać kłamstwami". Od pięciu lat pełni funkcję burmistrza dzielnicy Targówek, wcześniej był wiceburmistrzem.
Foto: Fotorzepa/ Jakub Mikulski
Foto: RDC
Komitet Wyborczy Wyborców Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1980 do 1988 roku należał do NSZZ "Solidarność". Internowany w PRL za działalność opozycyjną, w III RP skazywany za próby blokowania eksmisji. Był posłem na Sejm II i III kadencji, a w 2000 roku kandydował w wyborach prezydenckich, w których uzyskał 0,22 proc. poparcia, co dało mu 10. miejsce na 12 startujących kandydatów. Siostrą Ikonowicza jest restauratorka Magdalena Gessler.
Foto: tv.rp.pl
Foto: Fotorzepa, Michał Kolanko
Marek Jakubiak
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Komitet Wyborczy Wyborców Wolność w Samorządzie Z wykształcenia jest filozofem, studiował także matematykę, prawo i socjologię, ale żadnego z tych kierunków nie ukończył, w związku z udziałem w 1968 roku w protestach studenckich. Był zawodowym brydżystą, a nawet członkiem kadry narodowej. Piewca zasad wolnego rynku, które postulował m.in. już w 1981 w ramach Stronnictwa Demokratycznego. Weteran wyborów - startował w nich już ponad 20 razy, ale tylko dwukrotnie z powodzeniem - w 1991 do Sejmu - gdzie jego największym sukcesem było przegłosowanie w parlamencie uchwały lustracyjnej, która doprowadziła do upadku rządu Jana Olszewskiego i tzw. "nocnej zmiany" - oraz 23 lata później - gdy został eurodeputowanym. Z mandatu zrezygnował na początku br., zapowiadając swój trzeci start w wyborach na prezydenta Warszawy (wcześniej w 2006 i 2010 roku). Już pięciokrotnie za to ubiegał się o urząd prezydenta Polski - najlepszy wynik uzyskał przed trzema laty, gdy głos oddało na niego 3,26 procent wyborców. W programie #RZECZoPOLITYCE na rp.pl Patryka Jakiego nazwał komunistą i bandytą, a Rafała Trzaskowskiego "w życiu nie widział".
Foto: EP/ Fred Marvaux
Komitet Wyborczy Światowego Kongresu Polaków Jedna z dwóch kobiet, ubiegających się o urząd, z którego odchodzi Hanna Gronkiewicz-Waltz, to absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym uzyskała zarówno tytuł magistra i doktora nauk prawnych. Przez wiele lat była radcą prawnym, obecnie wykłada w katedrze Prawa Cywilnego na uczelni Łazarskiego oraz na szkołach wyższych w Niemczech. Specjalizuje się w dziedzinie prawa mieszkaniowego.Jak deklaruje, jej pasją jest poprawa warunków mieszkaniowych rodzin przez rozwój budownictwa i rewitalizację osiedli mieszkaniowych przy wykorzystaniu funduszy europejskich, z udziałem wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni. - Chce kandydować na prezydenta Warszawy, ponieważ nie chcę, aby kolejny raz warszawiacy byli skazani na wybór między pomiędzy PiS-em a Platformą Obywatelską - mówi.
Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński
Komitet Wyborczy II Rzeczpospolita Polska Polski biznesmen zamieszkały w Piasecznie, działający głównie w Niemczech i innych państwach Unii Europejskiej. Po śmierci w 2009 roku Juliusza Nowiny-Sokolnickiego ogłosił się jego następcą oraz Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Jego zdaniem konstytucja z 1997 roku została przyjęta nielegalnie (ponieważ do urn nie poszło ponad 50 proc. obywateli), w związku z czym obowiązuje ta z 1935 roku. A Polska jest w stanie wojny z Niemcami.
Foto: materiały wyborcze KWIIRP
Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem Jeden z dwóch kandydatów na prezydenta stolicy, który nie ma wykształcenia wyższego. Był dziennikarzem i wicenaczelnym tygodnika "Nie" oraz członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej i SLD. Największy polityczny sukces odniósł jednak w 2011 roku w Ruchu Palikota, zdobywając mandat poselski. O reelekcję się nie ubiegał. W wyborach zastąpił Andrzeja Celińskiego, który był pierwszym kandydatem SLD, ale partia cofnęła mu rekomendację po publikacji przez niego wulgarnych wpisów na Facebooku pod adresem Jana Śpiewaka.
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe Dziennikarz, od 2003 roku związany z TVP Lublin, później pracował także w telewizji Puls i TVP Info. W 2015 roku porzucił zawód i objął funkcję rzecznika prasowego Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Foto: tv.rp.pl
Komitet Wyborczy Wyborców Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa Jego ojcem jest Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, a matką Helena Datner-Śpiewak, członkini Rady Naukowej ŻIH i była przewodnicząca stołecznej Gminy Wyznaniowej. Pracował w sztabie Hanny Gronkiewicz-Waltz przy wyborach w 2006 roku, cztery lata później pomagał już jej rywalowi Czesławowi Bieleckiemu. Znany aktywista miejski, były działacz Miasto Jest Nasze, z którego odszedł po konflikcie z władzami stowarzyszenia. Jest jedną z osób, które nagłośniły aferę reprywatyzacyjną. Bezpartyjny radny dzielnicy Śródmieście. W wyborach wystawiony przez koalicję partii Razem, Zielonych, własnego ruchu miejskiego Wolne Miasto Warszawa oraz Inicjatywy Polskiej. Ta ostatnia później wycofała się z koalicji i poparła Rafała Trzaskowskiego.
Foto: tv.rp.pl
Komitet Wyborczy Wyborców Odkorkujemy Warszawę. RIGCZ. Tanajno. Hawajska+ Kandydat na prezydenta Polski w wyborach w 2015 - zajął wówczas ostatnie 11. miejsce, zbierając w całej Polsce niecałe 30 tys. głosów, co stanowiło 0,2 proc. Później bez powodzenia startował z list Kukiz'15 do Sejmu. Reklamuje się hasłem "Poważni już byli. Czas na niepoważnych". Tanajno twierdzi, że zlikwiduje w Warszawie korki. Chce, by darmową pizzę mieszkańcom stolicy rozwozili urzędnicy.
Foto: materiały prasowe
Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Były eurodeputowany z list Platformy Obywatelskiej, szef sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz w 2010 roku. Trzy lata później został ministrem administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska, ale na stanowisku pozostawał niecały rok. Później został wiceministrem spraw zagranicznych. W 2015 roku z powodzeniem startował do Sejmu, jako lider listy PO w Krakowie. Jest wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. W wyborach wystawiony przez koalicję Platformy i Nowoczesnej, która wcześniej zapowiadała samodzielny start własnego kandydata - Pawła Rabieja. Później wycofała się z tego, a Rabiej został kandydatem na wiceprezydenta.
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Wojciechowicza Akcja Warszawa Samorządowiec od 1990 roku (zaczynał od urzędu wiceprezydenta Raciborza). W 2001 roku kandydował do Sejmu z list PO, ale nie zdobył mandatu. Do parlamentu dostał się, gdy z posłowania zrezygnował Zbigniew Chrzanowski - Wojciechowicz zajął jego miejsce w 2004 roku. Rok później uzyskał już mandat w tradycyjny sposób. W 2006 roku został wiceprezydentem Warszawy i funkcję tę pełnił niemal przez 10 lat. Hanna Gronkiewicz-Waltz zdymisjonowała go jako jednego z odpowiedzialnych za aferę reprywatyzacyjną.
Foto: Fotorzepa/ Piotr Nowak
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz
Na tym kończymy naszą relację z debaty.
Paweł Tanajno: Patryk Jaki nie zostanie prezydentem stolicy ani w pierwszej, ani w drugiej turze. Nie wygra. Nie lękajcie się, nie musicie głosować na Rafała Trzaskowskiego. Zagłosujcie na Pawła Tanajno.
Czy Polska wyśle żołnierzy na Ukrainę w ramach potencjalnej misji pokojowej? O to pytala "Rzeczpospolita" marszałka Sejmu Szymona Hołownię po jego rozmowach w Helsinkach. - Tylko pod parasolem NATO - odpowiedział Hołownia.
Gdyby pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się w najbliższą niedzielę, zdecydowanie wygrałby ją kandydat Koalicji Obywatelskiej przed "obywatelskim" kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Sondaż Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".
Na konflikcie o telewizje TVN i Polsat może stracić koalicja rządząca, bo niekoniecznie z działaniami ocenianymi przez część obywateli jako cenzura będzie jej do twarzy – uważa politolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Rafał Chwedoruk,
Państwowa Komisja Wyborcza przyjrzała się sprawie słynnego konta w serwisie X, promującego Platformę Obywatelską. Nie stwierdziła nieprawidłowości, choć kontrowersje może budzić sposób, w jaki doszła do takich wniosków.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Michał K., były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, nie traci nadziei na uzyskanie tzw. listu żelaznego, który pozwoli mu cieszyć się w Polsce wolnością. Sąd apelacyjny podważył właśnie interpretację przepisu wprowadzonego za rządów PiS, który w założeniu miał dawać w tej kwestii ostatnie słowo prokuraturze. Gra o list żelazny zaczyna się więc od nowa.
Gdyby pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się w najbliższą niedzielę, zdecydowanie wygrałby ją kandydat Koalicji Obywatelskiej przed "obywatelskim" kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Sondaż Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".
Sąd Najwyższy uchylił w środę sierpniową uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych.
Wieść gminna niosła, że amerykański Warner Bros Discovery zamierza sprzedać TVN Węgrom lub Czechom. Ale ja się z decyzji premiera cieszę. Dopisuję ją do mojej prywatnej listy „kamieni milowych” na drodze do przywrócenia praworządności w Polsce.
Dlaczego wybory prezydenckie w Rumunii wzbudziły takie kontrowersje? Jak mechanizmy dezinformacji i ingerencji zewnętrznych wpłynęły na wynik głosowania i doprowadziły do jego unieważnienia? Analityk mediów społecznościowych Michał Fedorowicz zdradza kulisy tego zaskakującego procesu politycznego.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Państwowa Komisja Wyborcza przyjrzała się sprawie słynnego konta w serwisie X, promującego Platformę Obywatelską. Nie stwierdziła nieprawidłowości, choć kontrowersje może budzić sposób, w jaki doszła do takich wniosków.
Chcemy, aby strategia rozwoju polskiej turystyki powstała we współpracy z samorządami, organizacjami turystycznymi i przedsiębiorcami - mówił na wczorajszej konferencji pod hasłem „Od wizji do realizacji: wspólna strategia dla branży turystycznej” sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys.
Nie możemy narzekać na współpracę z rządem przy usuwaniu skutków powodzi. Wiadomo, że chciałoby się więcej i szybciej, ale wszystko jest robione sprawnie – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas