Aktualizacja: 24.10.2018 13:17 Publikacja: 24.10.2018 12:12
Foto: AFP
Po niewspółmiernie gwałtownej reakcji na nieudany zamach stanu w 2016 roku prezydent Tayyip Recep Erdogan był pariasem na światowych salonach dyplomatycznych. Dzisiaj czyni wiele aby miejsce to zajął saudyjski następca tronu Mohammed bin Salman. Przedstawiając w parlamencie wyniki tureckiego śledztwa wskazywał jednoznacznie na następcę tronu jako na inicjatora operacji unicestwienia niewygodnego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.
Erdogan koncentruje się na wyjaśnieniu morderstwa dziennikarza starannie pomijając jego publicystykę, w której zajmował się niedostatkami demokracji w państwach regionu Bliskiego Wschodu , w tym wolności mediów.
Jest to jeden z powodów postrzegania prezydenta Turcja na świecie jako władcy o zapędach dyktatorskich. Jak oblicza Stockholm Center for Freedom ( Sztokholmskie Centrum Wolności) na początku tego roku za kratkami tureckich więzień znajdowało się 245 dziennikarzy w tym kilkunastu z zagranicznym obywatelstwem. Bezpośrednio po nieudanym zamachu aresztowano 231 dziennikarzy.
Najczęstsze zarzuty dotyczyły współpracy z ruchem Fethullaha Gülena, islamskiego kaznodziei przebywającego w USA oskarżanego o przygotowanie zamachu stanu. Co ciekawsze od momentu dojścia do władzy Erdogana w Turcji zginęło dziewięciu dziennikarzy. Międzynarodowa organizacja Reporterzy bez Granic zakwalifikowała Turcję na 149 miejscu na liście 180 państw świata będącej rankingiem stopnia wolności mediów.
Nakładanie kagańca na media rozpoczęło się znacznie wcześniej przez zamachem stanu. W 2013 roku więziono 40 dziennikarzy, więcej niż w Chinach czy Iranie. To wszystko za czasów Recepa Tayyipa Erdogana. Oczywiście to co wydarzyło się w saudyjskim konsulacie w Stambule jest rzeczą bez precedensu i trudno porównywać takie metody z konwencjonalnymi atakami na media i brutalnym działaniem tureckiej prokuratury.
Arabia Saudyjska to nie Turcja, która mimo niedostatków demokracji w znacznie większym stopniu respektuje prawa człowieka niż to się dzieje w królestwie Saudów. Na tym opiera się argumentacja Erdogana dążącego do wyjaśnienia morderstwa Chaszodżdżiego. Kryje się za tym nadzieja prezydenta, że uda mu się odzyskać utraconą pozycję polityczną w regionie Bliskiego Wschodu, Europie oraz w USA z powodu swej nieodpowiedzialnej polityki.
Przed powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu prezydent Joe Biden zatwierdził memorandum, które zawiera "mapę drogową" dla następnej administracji USA, dotyczącą przeciwdziałania zacieśnieniu współpracy między Chinami, Iranem, Koreą Północną i Rosją.
Dlaczego wybory prezydenckie w Rumunii wzbudziły takie kontrowersje? Jak mechanizmy dezinformacji i ingerencji zewnętrznych wpłynęły na wynik głosowania i doprowadziły do jego unieważnienia? Analityk mediów społecznościowych Michał Fedorowicz zdradza kulisy tego zaskakującego procesu politycznego.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ma 11 grudnia skierować do parlamentu wniosek w sprawie głosowania wotum zaufania dla jego rządu.
Mohammed Baszir stanął na czele rządu tymczasowego, który ma administrować Syrią do 1 marca.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Kim Yong-hyun, były minister obrony Korei Południowej, aresztowany w związku z nieudaną próbą wprowadzenia stanu wojennego przez prezydenta kraju, próbował odebrać sobie życie w areszcie - informuje agencja Yonhap.
Gdyby pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się w najbliższą niedzielę, zdecydowanie wygrałby ją kandydat Koalicji Obywatelskiej przed "obywatelskim" kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Sondaż Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".
Na konflikcie o telewizje TVN i Polsat może stracić koalicja rządząca, bo niekoniecznie z działaniami ocenianymi przez część obywateli jako cenzura będzie jej do twarzy – uważa politolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Rafał Chwedoruk,
Rząd Donalda Tuska chroni swoich sojuszników. Ale zarazem trudno dyskutować z faktem, że w dobie wojen hybrydowych jest to ważne dla polskiej demokracji.
Sąd Najwyższy uchylił w środę sierpniową uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych.
Wieść gminna niosła, że amerykański Warner Bros Discovery zamierza sprzedać TVN Węgrom lub Czechom. Ale ja się z decyzji premiera cieszę. Dopisuję ją do mojej prywatnej listy „kamieni milowych” na drodze do przywrócenia praworządności w Polsce.
Dlaczego wybory prezydenckie w Rumunii wzbudziły takie kontrowersje? Jak mechanizmy dezinformacji i ingerencji zewnętrznych wpłynęły na wynik głosowania i doprowadziły do jego unieważnienia? Analityk mediów społecznościowych Michał Fedorowicz zdradza kulisy tego zaskakującego procesu politycznego.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Państwowa Komisja Wyborcza przyjrzała się sprawie słynnego konta w serwisie X, promującego Platformę Obywatelską. Nie stwierdziła nieprawidłowości, choć kontrowersje może budzić sposób, w jaki doszła do takich wniosków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas