Pożegnanie Oleksego. Bez niego życie publiczne się „zeszmaci”

Pogrzeb byłego premiera odbędzie się w piątek na warszawskich Powązkach. Już można się wpisać do elektronicznej księgi kondolencyjnej.

Aktualizacja: 12.01.2015 23:01 Publikacja: 12.01.2015 22:54

Pożegnanie Oleksego. Bez niego życie publiczne się „zeszmaci”

Foto: Fotorzepa/ Darek Golik

Ostanie pożegnanie odbędzie się w najbliższy piątek 16 stycznia. Na godz. 11 zaplanowano mszę w warszawskiej katedrze św. Jana na Starym Mieście.

O godz. 14 orszak żałobny wyruszy na warszawskie Powązki. Początkowo rodzina chciała, by były premier spoczął na cmentarzu w Wilanowie, ostatecznie wybrano bardziej znaną nekropolię.

Były premier zaplanował swój pogrzeb i sam nagrał mowę pożegnalną. W grudniowym wywiadzie dla Rzeczpospolitej tłumaczył, że nie chciał by nikt nie mówił o nim nieszczerze.

- Nie przesadzę, ale przedstawię się we właściwym świetle. Chciałbym, mieć pogrzeb kościelny. Wszystkie komuchy miały kościelne pogrzeby! Ci, co jeszcze żyją, też będą mieli. Zresztą ja już rozgrzeszenie mam – mówił.

Już można pożegnać byłego premiera w sieci. Pod adresem www.inmemoriamjozefoleksy.pl rodzina Oleksego uruchomiła elektroniczną księgę kondolencyjną. Są już pierwsze wpisy. - Super człowiek. Prawdziwy katolik mimo, że komunista. Odpoczywaj w spokoju – napisał Andrzej K.

Ewa Burnatowska: - Żegnamy wspaniałego Człowieka, Wzór, z którego korzystaliśmy w wychowaniu naszych czterech synów. Na jego właśnie przykładzie pokazywaliśmy jak trzeba iść z podniesionym czołem gdy ma się czyste sumienie.

I dodaje : - I to właśnie za to ceniliśmy Go jako Człowieka i Polityka. Zostanie w naszej pamięci na zawsze.

- Zmarły Józef Oleksy to jeden z nielicznych ludzi lewicy, który nigdy nie walczył z Kościołem. W sumie to był sympatyczny gość. Spoczywaj w Bożym pokoju – napisał Janusz Goraj. A Ryszard Sadoch skromnie : - Panie Premierze! Dziękuje.

Jolanta Krawczuk w swoim wpisie zauważa: - Zrobiło się mi bardzo smutno, gdy usłyszałam wiadomość o Jego odejściu. - Miał zawsze coś mądrego do powiedzenia o sytuacji w kraju. Słuchałam tego z zaciekawieniem – dodała.

I podkreśliła, że Józef Oleksy na nikogo nie napadał i nikogo nie obrażał. Szanował oponentów w czasie dyskusji. - Szkoda, że tacy ludzie odchodzą. Bez nich życie polityczne zupełnie się "zeszmaci". Wyrazy współczucia Rodzinie - dodała.

W sumie w poniedziałek wieczorem wpisów w elektronicznej księdze kondolencyjnej było kilkadziesiąt. Wszystkie spokojne i wyważone. Doceniające byłego premiera. Józef Oleksy to bez wątpienia jeden z najważniejszych polityków początku transformacji po 1989 roku i jedna z ikon polskiej lewicy 25-lecia wolnej Polski, obok Aleksandra Kwaśniewskiego i Leszka Millera.

Były premier i marszałek Sejmu zmarł 9 stycznia rano po niemal dziesięcioletniej walce z nowotworem.

Karierę polityczną zaczynał w PZPR. Był I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej i ministrem w rządzie Mieczysława Rakowskiego. Po wygranych przez postkomunistów wyborach w 1993 roku został najpierw marszałkiem Sejmu, a potem premierem III RP. Ustąpił, gdy został oskarżony przez UOP o działalność szpiegowską na rzecz Rosji.

Niewykluczone, że mszy pogrzebowej przewodniczył będzie metropolita gdański abp Leszek Sławoj Głódź. - Małżonka zmarłego mówiła mi, że jego pragnieniem było, żebym w tym pogrzebie uczestniczył - mówił metropolita gdański. Spotkał się on z Oleksym w październiku 2014 roku w szpitalu MSWiA w Warszawie, gdzie przeszedł operację nowotworu.

Kilka dni po niej odwiedził leżącego na innym oddziale byłego premiera. - To była długa i bardzo ważna rozmowa, zakończyła się pojednaniem z Bogiem – mówił abp Sławoj Leszek Głódź. W piątkowym pogrzebie Józefa Oleksego weźmie udział m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Ostanie pożegnanie odbędzie się w najbliższy piątek 16 stycznia. Na godz. 11 zaplanowano mszę w warszawskiej katedrze św. Jana na Starym Mieście.

O godz. 14 orszak żałobny wyruszy na warszawskie Powązki. Początkowo rodzina chciała, by były premier spoczął na cmentarzu w Wilanowie, ostatecznie wybrano bardziej znaną nekropolię.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Lewica wraca do polityki mieszkaniowej. I zapowiada nowe rozwiązanie dotyczące pustostanów
Polityka
Patryk Jaki o zapowiedzi Tuska ws. sędziów: Co to w ogóle jest? To przestępstwo
Polityka
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk jak ministrowie z PiS? Ostra reakcja premiera
Polityka
Hołownia kandydatem na prezydenta całej koalicji? "Nie wszystkie funkcje dla jednej partii"
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Polityka
PiS chce zakazać "kłamstwa wołyńskiego". "Zakaz gloryfikowania Bandery w Polsce"
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki