19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 08.09.2024 15:12 Publikacja: 06.09.2024 17:54
Kwesta na Starych Powązkach.
Foto: Archiwum UM Warszawa
Wniosek złożył Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa, przy wsparciu Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Warszawy.
Kwesta na Starych Powązkach jest organizowana od 1975 roku, z inicjatywy publicysty, pisarza i krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa. Celem corocznej zbiórki jest zebranie pieniędzy na remont kaplic, zabytkowych nagrobków i rzeźb znajdujących się na jednej z najstarszych polskich nekropolii. Tradycja zbierania pieniędzy na ratowanie zabytkowych pomników na Powązkach jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W zbiórce biorą udział m.in. ludzie kultury, dziennikarze, sportowcy. W tym roku kwesta odbędzie się już po raz 50.
W warszawskim domu odnaleziony został zaginiony w czasie wojny monumentalny portret marszałka Piłsudskiego autorstwa Józefa Mehoffera.
Pomimo odbudowy, a także prowadzonych po wojnie remontów budynków w przestrzeni Warszawy zachowały się ślady walk z okresu powstania 1944 roku.
Wiosną 2026 roku powinna być gotowa wystawa stała Muzeum Historii Polski. W salach muzealnych stoją już wielkogabarytowe eksponaty, które pokazują historię naszego państwa.
Mieszkańcy niemal całego kraju muszą w najbliższych godzinach przygotować się na trudne warunki atmosferyczne. Zarówno IMGW, jak i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) ostrzegają przed opadami marznącego deszczu i gołoledzią.
Za niecały tydzień swój zimowy wypoczynek rozpoczną uczniowie z pięciu województw. Czy będą mogli liczyć na prawdziwie zimową aurę ze śniegiem i mrozem? Czy raczej powinni nastawić się na dosyć ciepłe i deszczowe dni? Oto, jaka pogoda na początek ferii wyłania się ze wstępnych prognoz IMGW.
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol oddał się w ręce funkcjonariuszy policji i został aresztowany.
Przedsiębiorcy są rozczarowani niedotrzymaniem większości wyborczych obietnic. Mają dobre zdanie o miesięcznych wakacjach składkowych, aczkolwiek woleliby obniżkę na cały rok.
Do olimpijskiej rywalizacji w Los Angeles zostały jeszcze ponad trzy lata, ale gwałtowne pożary w Kalifornii sprawiają, że Amerykanie już dziś obawiają się o igrzyska.
Można się zastanawiać, na ile raport ministra sprawiedliwości Adama Bodnara to wewnętrzne porachunki w skonfliktowanej instytucji. Ale dobrze, że powstał. To na pewno mocny argument za tym, by wreszcie odpolitycznić prokuraturę.
Radykalna niemiecka prawica pragnie uczynić z kwestii imigracyjnej lejtmotyw kampanii wyborczej. Partie mainstreamowe wolą dyskusję na temat reanimacji gospodarki.
„Kompletnie nieznany” Jamesa Mangolda z Timothéem Chalametem jako młodym Bobem Dylanem odniósł sukces w Ameryce. Teraz wchodzi na ekrany kin m.in. w Polsce.
Większość ludzkości z nadzieją oczekuje przejęcia władzy przez nowego prezydenta USA. Wyjątkiem jest wolna Europa, a także Korea Południowa – wskazuje globalny sondaż przeprowadzony przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych (ECFR).
Globalne badanie ECFR pokazuje, że świat poza Europą odrzuca demokrację, prawa człowieka i rządy prawa – jego symbolem stał się Donald Trump. Unia cierpi za to na eurocentryczność. Przekonanie Zachodu, że wciąż rządzi duszą świata, doprowadziło do obrania błędnej strategii wobec Rosji. Co zrobić, by już nigdy nie powtórzyć tego błędu?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas