Aktualizacja: 02.11.2015 13:55 Publikacja: 02.11.2015 13:48
Foto: AFP
Tydzień przed głosowaniem Prisztina i Belgrad zintensyfikowały swoje kampanie lobbingowe prowadzone - odpowiednio - "za" i "przeciw" przyłączeniu Kosowa do UNESCO.
Oba państwa mają jeszcze w planach kilka dwustronnych spotkań z członkami UNESCO. Prisztina zachęca do poparcia Kosowa, Belgrad szuka sojuszników do zablokowania kandydatury dawnej prowincji. Państwa członkowskie podejmą decyzję w głosowaniu 9 listopada.
Kampania Belgradu polegać ma na "szerzeniu prawdy" o serbskim dziedzictwie kulturowym i religijnym w Kosowie, a także o złych warunkach, w których Serbowie żyją na terenie Republiki Kosowa. O akcji poinformował Marko Djuric, pełnomocnik serbskiego rządu ds. polityki wobec Kosowa.
Wcześniej serbscy użytkownicy Twittera prowadzili kampanię przeciwko przyjęciu Kosowa do UNESCO, używając hashtagu #NoKosovoUnesco. Akcja polegała na umieszczaniu zdjęć i dokumentów w sieci świadczących o niszczeniu serbskiego dziedzictwa kulturowego w Kosowie. Wszystkie wpisy były oznaczane wspomnianym hashtagiem.
Zarząd UNESCO o listopadowym głosowaniu zdecydował tydzień temu. Stosunkiem 27 do 14 rozstrzygnięto o przejściu Kosowa do kolejnego etapu. 9 listopada Prisztina będzie potrzebować poparcia dwóch trzecich członków Zgromadzenia ze 195 mających prawo głosu. Delegacja z Rosji już szuka sojuszników, aby wesprzeć Serbię i odrzucić kandydaturę Kosowa.
Gruzińska Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że zatwierdziła wyniki wyborów parlamentarnych. Wskazują one, że będąca u władzy partia Gruzińskie Marzenie zdobyła niemal 54 proc. głosów.
Amerykański prezydent elekt Donald Trump poinformował, że wybrał 27-letnią Karoline Leavitt na sekretarz prasową Białego Domu w jego administracji. - Wykonała fenomenalną pracę jako krajowa sekretarz prasowa podczas mojej historycznej kampanii - zaznaczył republikanin.
Donald Trump domaga się milionów dolarów od mediów, które - według niego - są wobec niego uprzedzone.
Uczestnicy protestu przed parlamentem Abchazji, separatystycznej republiki nieuznawanej przez społeczność międzynarodową (jej terytorium to część uznawanego przez społeczność międzynarodową terytorium Gruzji), zniszczyli ogrodzenie oddzielające kompleks budynków rządowych i wtargnęli na teren przed parlamentem, a następnie przejęli kontrolę nad budynkiem.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Pomysł spotkania szefów dyplomacji Polski, Francji i Niemiec we wtorek w Warszawie miałby być wstępem do reorganizacji Unii w czasie polskiego przewodnictwa – dowiaduje się „Rzeczpospolita”.
Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zaproponował zorganizowanie referendum w sprawie swojej dymisji po tym, jak w piątek w Nowym Sadzie zawalił się dach dworca kolejowego w Nowym Sadzie. Zginęło wówczas 14 osób, trzy nadal walczą w szpitalu o życie.
"Nielegalna migracja niszczy Schengen, współpracę europejską i nasze kraje. Dobra wiadomość jest taka, że rebelia jest w toku! Musimy odrzucić nieudany Pakt Migracyjny i zrobić miejsce dla nowej polityki - Stop Migracji" - napisał w mediach społecznościowych premier Węgier Viktor Orbán .
Ważą się losy jednej z ikon jugosłowiańskiego modernizmu. Hotel „Jugoslavija” w Belgradzie, wzniesiony w latach 60. ubiegłego wieku, może zostać wyburzony, a na jego miejscu ma stanąć kompleks wieżowców. Protestują architekci i aktywiści.
Serbia kupiła za 2,7 mld euro 12 myśliwców wielozadaniowych Rafale, które zastąpią radzieckie MiG. Okazją była wizyta prezydenta Emmanuela Macrona w Belgradzie.
Rząd Serbii otrzymał oficjalną informację z Rosji o planowanych masowych zamieszkach w tym kraju – poinformował prezydent Serbii Aleksandar Vučić.
Unia Europejska chciałaby w przyszłości importować duże ilości litu z Serbii. Mogłoby to zmniejszyć zależność od Chin w zakresie ważnego surowca. Jednak Serbowie są niezadowoleni nie chcą takiego porozumienia z Brukselą.
Wielki kontrakt na dostawy litu z Serbią podpisała Unia Europejska. To właśnie w tym kraju jest jedno z największych złóż litu na świecie.
Z powodu fali ekstremalnych upałów, z którą mierzą się Bałkany, serbskie jezioro Rusanda – największe słone jezioro w kraju – całkowicie wyschło. Jak zauważa agencja Reutera, do takiej sytuacji doszło po raz pierwszy w historii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas