Z ulgi na internet mogą skorzystać osoby, które uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym i w poprzednim roku podatkowym poniosły wydatki związane z używaniem internetu, a także nie korzystały z ulgi w poprzednich latach. Nie jest w tym przypadku istotne, czy podatnik korzysta z internetu mobilnego, czy z łącza stałego lub bezprzewodowego. Od podatku nie można odliczyć kosztów poniesionych na instalację, modernizację, rozbudowę i bieżące utrzymanie sieci, a także na sprzęty i opłatę aktywacyjną.
Ulga na internet: Ile można odliczyć od podatku?
Jak stanowi art. 26 ust. 1 pkt 6a Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, można odliczyć od podatku wydatki poniesione przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
Czytaj więcej
Posiadacze indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) mogą skorzystać z ulgi przy rocznym rozliczeniu podatkowym. Ulgę można odliczyć do określonej wysokości wpłat. Co trzeba wiedzieć o odliczeniu? Kto może z niego skorzystać?
Co istotne, limit ten przypada na jedną osobę, więc w przypadku wydatków ponoszonych przez małżonków każdy z nich ma prawo do takiego limitu. Ponadto nie przechodzi on na następny rok – jeśli podatnik nie odliczył go z powodu braku dochodu, to nie może tego zrobić w następnym roku.
Czy ulgę na internet można odliczać każdego roku?
Według art. 26 ust. 6h wspomnianej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczenie wydatków poniesionych na użytkowanie internetu przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeśli wcześniej nie korzystał on z tego odliczenia.