Ciężko odliczyć cały VAT od motocykla. Łatwiej od motoroweru

Przedsiębiorca musi wykazać, że motocykl jest wykorzystywany wyłącznie w firmie. Każdy przejazd musi zapisywać w ewidencji przebiegu. Inaczej odliczy tylko połowę VAT.

Publikacja: 20.08.2024 04:30

Ciężko odliczyć cały VAT od motocykla. Łatwiej od motoroweru

Foto: Adobe Stock

Motocykl należy rozliczać tak jak samochód osobowy, czyli z ograniczeniami – twierdzi skarbówka.

- To zła wiadomość dla miłośników motocykli. Mają bowiem małe szanse na to, że fiskus zgodzi się na pełne odliczenie VAT z faktur na zakup i eksploatację. I muszą zadowolić się 50 proc. odpisem – mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Chojnacka & Łagowski.

O rozliczenie motocykla zapytał jeden z naszych czytelników. Chce go wykorzystywać w firmie. Ale nie wyklucza, że może mu się trafić od czasu do czasu przejazd prywatny. Czy to wyklucza pełne odliczenie VAT, tak jak przy samochodach osobowych? – pyta czytelnik.

Czytaj więcej

Przedsiębiorca parkuje przy domu? Nie odliczy 100 proc. VAT

Motocykl rozliczamy w VAT tak jak samochód osobowy

Fiskus nie ma co do tego wątpliwości. Jak podkreśla Krajowa Informacja Skarbowa „ograniczenie odliczenia VAT dotyczy pojazdów samochodowych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Pojazdami samochodowymi są pojazdy silnikowe, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, czyli m.in. motocykl”. KIS wskazuje, że odliczenie VAT z wszystkich zakupów związanych z motocyklem jest ograniczone do 50 proc. Pełne jest możliwe tylko wtedy, gdy przedsiębiorca spełni określone warunki. Po pierwsze, wprowadził w firmie zasady używania motocykla wykluczające jego użycie poza działalnością. Po drugie, prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu. Po trzecie, złożył w urzędzie skarbowym informację VAT-26.

Trudne warunki odliczenia całego VAT od motocykla

- Generalnie te warunki spełnić dość ciężko. Wpisywanie wszystkich przejazdów w ewidencji przebiegu to duża biurokracja. A nawet jak przedsiębiorca się zdecyduje na jej prowadzenie, to i tak skarbówka z góry zakłada, że motocykl może być wykorzystywany też prywatnie. I stara się zniechęcić do odliczania 100 proc. VAT. Dlatego wielu przedsiębiorców odpisuje tylko połowę podatku z wydatków na zakup, raty leasingowe, paliwo czy naprawy motocykla, nie chcąc wchodzić w uciążliwe spory z fiskusem – mówi Arkadiusz Łagowski.

Czy można odliczyć VAT od kasku i kurtki na motocykl

A jak wygląda rozliczenie akcesoriów, np. kasku czy skórzanej kurtki? Z tym też jest problem. Spójrzmy na interpretację dotyczącą przedsiębiorcy działającego w branży budowlanej. Kupił na potrzeby działalności motocykl i odlicza 50 proc. VAT z wydatków na eksploatację. Chce też odliczyć podatek z zakupów wyposażenia. Chodzi o kask, kurtkę, spodnie, buty, rękawice. Podkreśla, że kask jest obowiązkowy, natomiast pozostałe rzeczy pełnią funkcje ochronne. Całe to wyposażenie stanowi nieodłączny element motocykla – argumentuje przedsiębiorca. Dodaje, że na kasku i kurtce znajduje się logo firmy. Można więc uznać, że są wykorzystywane do celów promocji i reklamy.

Co na to fiskus? Przypomniał, że motocykl jest pojazdem samochodowym, zatem rozliczamy go z ograniczeniami. W sprawie zakupów wyposażenia nie zgodził się jednak nawet na połowę odliczenia. Podkreślił, że nabyte rzeczy muszą być ściśle związane z eksploatacją konkretnego pojazdu. Nie można zaś uznać, że wymienione wyposażenie będzie używane tylko do tego jednego motocykla (interpretacja nr 0113-KDIPT1-3.4012.468.2023.3.KS).

Podobny pogląd przedstawił Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie wykorzystującego motocykl w działalności doradcy podatkowego. Podkreślił, że wydatki na kask i specjalistyczną odzież muszą dotyczyć konkretnego pojazdu. Zdaniem sądu, „nie można wykluczyć wykorzystania nabytych przez skarżącego akcesoriów, w postaci kasku i odzieży ochronnej, przy użytkowaniu innych motocykli bądź też innych pojazdów” (sygn. I FSK 1771/18).

- Stanowisko NSA jest niekorzystne dla przedsiębiorców, warto jednak zwrócić uwagę, że w rozpatrywanej sprawie rzeczy na motocykl nie były opatrzone logo firmy. Gdyby miały firmowe oznaczenia, być może konkluzja sądu byłaby inna – mówi Arkadiusz Łagowski. Wskazuje też, że argument o prezentowaniu logo na motocyklowych rzeczach pojawił się w opisanej wcześniej sprawie przedsiębiorcy z branży budowlanej, ale fiskus w interpretacji w ogóle się do niego nie odniósł.

Motorower z pełnym odliczeniem VAT

A jak wygląda rozliczenie motoroweru? – pyta czytelnik. Tu już powinno być łatwiej. Krajowa Informacja Skarbowa przyznaje bowiem, że nie uznaje się go za pojazd samochodowy.

- Oznacza to, że możemy odliczyć 100 proc. VAT z wydatków na zakup i eksploatację wykorzystywanego w firmie motoroweru, nawet jak nie prowadzimy ewidencji przebiegu pojazdu. I nawet jak zdarzy się nam skorzystać z niego w celach prywatnych – mówi Arkadiusz Łagowski. – Fiskus może natomiast kwestionować odliczenie VAT, podobnie jak przy motocyklach, od akcesoriów, takich jak kask czy kurtka.

Korzystne interpretacje
Motocykl wyścigowy bez ograniczeń


Przedsiębiorca może odliczyć cały VAT z wydatków na motocykl wyścigowy – potwierdza skarbówka w interpretacjach. Przyznaje, że do takiego pojazdu nie stosuje się połowicznego odliczenia. Tak było np. w sprawie przedsiębiorcy, który działa w branży IT oraz zajmuje się produkcją sprzętu sportowego. Chce poszerzyć biznes o wynajem motocykli wyścigowych. Pierwszy już kupił i zamierza odliczyć cały VAT. Argumentuje, że motocykl nie został dopuszczony do ruchu drogowego, a na miejsca treningów i zawodów jest transportowany. Skoro tak, to nie można uznać go za pojazd samochodowy, którego dotyczą ograniczenia i wymogi określone w art. 86a ustawy o VAT – stwierdziła skarbówka. I zgodziła się na pełne odliczenie VAT z wydatków na zakup i eksploatację motocykla (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0113-KDIPT1-3.4012.757.2022.3.OS). Podobnie było we wcześniejszej interpretacji (nr 0115-KDIT1-2.4012.451.2018.1.PS) dotyczącej motocykli crossowych.  

Motocykl należy rozliczać tak jak samochód osobowy, czyli z ograniczeniami – twierdzi skarbówka.

- To zła wiadomość dla miłośników motocykli. Mają bowiem małe szanse na to, że fiskus zgodzi się na pełne odliczenie VAT z faktur na zakup i eksploatację. I muszą zadowolić się 50 proc. odpisem – mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Chojnacka & Łagowski.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Absolwenci KSSiP w zawieszeniu, bo pominięto ich przy nominacjach
Nieruchomości
Ogródki działkowe nie zostaną zlikwidowane. Resort zmienia przepisy
Sądy i trybunały
Bodnar zdegraduje sędziów? Tzw. "neosędziowie" zostaną cofnięci do roli asystentów
Sądy i trybunały
Rząd nie uzna wyboru prezesa Izby Cywilnej SN? Adam Bodnar: absolutnie
Podatki
Afera paragonowa. Kontrolerów można nie lubić, ale nie wolno im przeszkadzać
Prawo dla Ciebie
Myśliwi nie chcą okresowych badań. A rząd szykuje ograniczenie polowań